Jak możemy ograniczać ślad węglowy?

Dowiedz się, jak możesz pomóc Ziemi

Jak pomóc Ziemi i zmniejszyć swój ślad węglowy?

Zostawiasz go codziennie podczas niemal każdej czynności: pracy przy komputerze, kąpieli, zakupach. Mowa o śladzie węglowym, czyli sumie wywołanej emisji gazów cieplarnianych. O tym, jak duża jest jej wartość, decydują twoje codzienne nawyki, wybory, działania. Chcesz ograniczyć swój ślad ekologiczny? Dowiedz się, jak pomóc Ziemi przez zmniejszenie śladu węglowego.

Ślad węglowy – co to jest?

Ślad węglowy (ang. carbon footprint) oznacza całkowitą emisję gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla, ale też metanu, podtlenku azotu i innych gazów. Są one uwalniane do atmosfery na dwa sposoby:

  • bezpośrednio – w trakcie produkcji, np. przy spalaniu paliw kopalnych;
  • pośrednio – w efekcie użytkowania produktu czy korzystania z usługi.

Wartość carbon footprint obejmuje oba typy emisji, a jej wysokość wyraża się jako ekwiwalent dwutlenku węgla (CO2e). Można obliczyć ślad węglowy produktu, organizacji, państwa, wydarzenia czy człowieka.

Dlaczego zmniejszenie śladu węglowego jest ważne?

Monitorowanie carbon footprint ma służyć ilościowemu określeniu, jak konkretna działalność, jednostka czy kraj wpływają na zmianę klimatu.

To ważne, bo wysoka emisja gazów cieplarnianych stanowi jedną z głównych przyczyn kryzysu klimatycznego. Odpowiada przede wszystkim za wzrost średniej globalnej temperatury Ziemi, co niesie za sobą poważne konsekwencje.

Wśród najgroźniejszych warto wymienić:

  • topnienie mas lodowców,
  • powodzie,
  • niszczycielskie huragany,
  • migracje i zanikanie gatunków,
  • pustynnienie żyznych obszarów,
  • kryzys w rolnictwie i hodowli.

Na całym świecie średni ślad węglowy człowieka wynosi około 4 ton. Eksperci ostrzegają, że jeśli nie zostaną wdrożone globalne działania ukierunkowane na zmniejszenie śladu węglowego, wartość ta stale będzie rosnąć. Tymczasem do 2050 r. średni światowy carbon footprint powinien spaść poniżej 2 ton na rok. W przeciwnym razie może być trudno uniknąć wzrostu globalnych temperatur o 2℃[1].


[1] https://www.nature.org/en-us/get-involved/how-to-help/carbon-footprint-calculator/

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Ograniczenie carbon footprint leży nie tylko w rękach polityków czy dużych przedsiębiorstw. Władze nie zdołają wprowadzić zmiany bez zaangażowania obywateli. Proekologiczne firmy potrzebują wsparcia konsumentów.

Dlatego na drodze do tego, jak pomóc planecie, znaczenie mają też działania jednostek. Twoja codzienna aktywność – to, co kupujesz, co jesz, z jakich urządzeń i środków transportu korzystasz – wpływa na ogólną kondycję planety.

Czy wiesz, że możesz poznać swój ślad węglowy za pomocą kalkulatora online? Obliczając go, dowiesz się, w jakich obszarach generujesz najwięcej gazów cieplarnianych i zyskasz świadomość, gdzie warto wprowadzić zmiany. Równie dobrze możesz jednak skorzystać z uniwersalnych metod, jak ograniczyć swój ślad węglowy. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji!

Jak zmniejszyć ślad węglowy? Oszczędzaj prąd

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego jest oszczędzanie energii elektrycznej. GUS podaje, że jej zużycie w 2022 r. na jednego odbiorcę w gospodarstwie domowym wyniosło 1 847,7 kWh[1]. Jeśli przyjąć, że 1 kWh przekłada się na 0.8776 kgCO2e (według Kalkulatora Ekologicznego Śladu Emisji Dwutlenku Węgla dla gospodarstwa domowego), daje to łącznie 1621 kgCO2e z samego zużycia prądu na przeciętnego mieszkańca Polski. A jest nas w kraju prawie 38 mln!

Jak możesz obniżyć tę wartość?

  • Stosuj energooszczędne żarówki i urządzenia AGD.
  • Odłączaj urządzenia od prądu, gdy nie są używane.
  • Wyłączaj światło po wyjściu z pomieszczenia.
  • Pierz tylko wtedy, gdy to konieczne.
  • Zrezygnuj z automatycznych suszarek na rzecz suszenia na powietrzu.
  • Bierz krótkie prysznice, pamiętając, że prąd jest potrzebny również do podgrzania wody.


[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/infrastruktura-komunalna-energetyczna-i-gazowa-w-2022-r-,16,1.html

Jak ograniczyć swój ślad węglowy? Poruszaj się ekologicznie

Na twój ślad ekologiczny wpływa też to, czym dojeżdżasz do pracy i jak podróżujesz na wakacje. Samoloty oraz samochody napędzane olejem napędowym i benzyną należą do najbardziej szkodliwych dla środowiska. Ich carbon footprint wynosi odpowiednio: 193, 171 i 170 g CO2e/km[1].

Z tego powodu na małych dystansach najlepiej poruszać się pieszo, rowerem, środkami transportu publicznego (busem, tramwajem, metrem) lub samochodem elektrycznym. Na długie podróże wybieraj natomiast w miarę możliwości pociąg, prom albo autobus.


[1] https://ourworldindata.org/travel-carbon-footprint

Jak ograniczyć ślad węglowy? Pij wodę z kranu

Szukając sposobów, jak zmniejszyć swój ślad węglowy, warto również przyjrzeć się spożyciu wody butelkowanej. Z raportu Life Cycle Assessment wynika, że milion butelek PET generuje do atmosfery 50 ton CO2e. Nie byłoby to tak niebezpieczne, gdyby taka ilość produktu nie znikała ze sklepowych półek na całym świecie… każdej minuty[1].

Przyjaznym środowisku rozwiązaniem nie jest też ani woda w puszkach, ani szklanych butelkach. Okazuje się bowiem, że milion sztuk wody w aluminium emituje 155 ton CO2e, zaś ślad węglowy tego produktu w szkle wynosi aż 383 tony CO2e[2].

Z tego powodu najlepiej wybrać rozwiązanie najprostsze i o najmniejszej emisji, czyli wodę z kranu. Jej carbon footprint pochodzi wyłącznie z:

  • pompowania z wód gruntowych lub powierzchniowych,
  • uzdatniania i wtłaczania do rur wodociągowych w celu dotarcia do konsumenta.

W efekcie woda z kranu ma około 300 razy niższe wartości śladu ekologicznego i węglowego niż woda butelkowana[3].


[1] https://www.plasticsoupfoundation.org/en/2017/07/the-worlds-population-consumes-1-million-plastic-bottles-every-minute/

[2] https://bottledwater.org/environmental-footprint/

[3] https://www.nature.com/articles/npre.2009.3407.1

Według danych GIS na rok 2022 w 99,7% polskich gospodarstw domowych zaopatrujących się w wodę z sieci kranówka jest zdatna do spożycia[1]. Jeśli jednak przeszkadza Ci jej smak, zapach albo obawiasz się drobnych zanieczyszczeń – możesz skorzystać z filtra nakranowego lub dzbanka filtrującego BRITA. Precyzyjny filtr zatrzymuje cząsteczki chloru, metale ciężkie, herbicydy, pestycydy, farmaceutyki i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu woda jest krystalicznie czysta, smaczna, zdrowa i ekologiczna.


[1] https://www.gov.pl/web/gis/raport---stan-sanitarny-kraju

Jak pomóc Ziemi? Używaj wielorazowych butelek na wodę

A co w sytuacji, gdy często bywasz poza domem? Na to też jest przyjazny środowisku sposób – wielorazowe butelki na wodę. Z badania zleconego przez International Bottled Water Association (IBWA) wynika, że wystarczy użyć takiej butelki co najmniej 10 razy, aby woda miała niewiele większy carbon footprint niż kranówka[1].

Półlitrowa czy nawet litrowa butelka może jednak nie wystarczyć na cały dzień. Chyba że zdecydujesz się na model z filtrem. Uzupełniasz wtedy zapas wody kranowej, kiedy tylko tego potrzebujesz – w pracy, centrum handlowym czy studio fitness.

W ofercie BRITA znajdziesz stylowe butelki z filtrem o pojemności 600 ml. Są lekkie, bez trudu mieszczą się w torebce i nie zawierają potencjalnie szkodliwego dla zdrowia BPA. Zawarty w nich filtr przepuszcza cenne minerały zawarte w kranówce: magnez i wapń. Blokuje natomiast chlor oraz inne substancje negatywnie wpływające na smak, mikrocząsteczki ≥30 μm i śladowe zanieczyszczenia.


[1] https://bottledwater.org/environmental-footprint/

Jak pomóc planecie? Oddawaj do recyklingu

Mało wymagającym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego człowieka jest również recykling odpadów. Ponowne przetwórstwo nie wymaga wykorzystania nieodnawialnych zasobów paliw kopalnych. Zużywa też mniej energii i powoduje mniej zanieczyszczeń niż produkcja od zera. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Recykling butelek PET szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia Ziemi plastikiem?

Według organizacji Carbon Footprint LTD:

  • ponowne wykorzystanie puszek z aluminium zużywa 1/12 energii potrzebnej do wytworzenia ich z surowców;
  • podczas recykligu butelek szklanych oszczędza się 315 kg CO2 na tonę szkła (po uwzględnieniu transportu i przetwarzania);
  • produkcja toreb z ponownie wykorzystanego polietylenu wymaga 1/3 dwutlenku siarki i 1/2 podtlenku azotu niż wytwarzanie ich od podstaw[1].

W BRITA doceniamy ekologiczną wartość recyklingu. Od 1992 r. nasze filtry i wkłady do wody trafiają po zużyciu do siedziby firmy w Niemczech. Tam są segregowane i przetwarzane, aby uzyskać nowe życie.


[1] https://www.carbonfootprint.com/recycling.html

Jeśli korzystasz z produktów filtrujących BRITA i szukasz sposobu, jak pomóc planecie, dołącz do programu zbiórki zużytych wkładów BRITA.

Możesz je wrzucić do specjalnego pojemnika w sklepie partnerskim – ich listę znajdziesz tutaj. Opcjonalnie zbierz 6 zużytych wkładów MAXTRA+ lub MicroDisc i odeślij je do siedziby BRITA, a w zamian uzyskasz nowy wkład!

Jak zmniejszyć swój węglowy? Kupuj produkty z przyjaznych środowisku materiałów

Jak widzisz, podczas zakupów warto sięgać po produkty wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Ciekawym ich przykładem są tworzywa sztuczne pochodzenia biologicznego. Produkuje się je ​w całości lub częściowo z odnawialnych, biologicznych źródeł, takich jak uprawy i rośliny. Mają te same właściwości co plastik, ale wymagają zużycia znacznie mniejszych zasobów nieodnawialnych paliw kopalnych.

W BRITA wykorzystujemy mieszanki tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych z pozostałości po innych procesach, np. produkcji żywności lub papieru. Jakość i trwałość wykonanych z nich urządzeń pozostaje tak samo wysoka. Ślad węglowy produktu jest jednak znacznie mniejszy.

Sposobów na to, jak pomóc ziemi przez zmniejszenie śladu węglowego, jest wiele. Nie musisz wprowadzać ich wszystkich od razu, aby wywrzeć pozytywny wpływ na kondycję planety. Może na początek zrezygnujesz z wody butelkowanej? Korzystając z produktów BRITA, będziesz cieszyć się doskonałą jakością wody i chronić środowisko!