BRITA FAQ

Znajdź odpowiedzi na pytania dotyczące produktów BRITA, zalety filtrowanej wody BRITA i nie tylko. Przeszukaj poniższe kategorie.

Pytania na temat produktów BRITA

Zalecamy zawsze przestrzegać rekomendacji Państwa zakładu wodociągów. Jeżeli zalecenie mówi o konieczności gotowania wody przez spożyciem, sugerujemy przefiltrowanie jej w pierwszej kolejności, a następnie zagotowanie. Gdy gotowanie wody nie jest już konieczne, należy starannie wyczyścić cały system BRITA i włożyć nowy filtr.

Baterie waterbar BRITA można dopasować do większości zlewów lub blatów. Wymagają one jednego standardowego otworu o średnicy 35 mm. Żadne dodatkowe prace hydrauliczne lub otwory nie są konieczne. Wkład filtracyjny jest kompaktowy i nie potrzebuje dużo miejsca pod zlewem. Można go montować w poziomie lub pionie.

Tak. Wszystkie baterie waterbar BRITA objęte są dwuletnią gwarancją na wady materiałowe i błędy w działaniu, które można przypisać wadom podczas produkcji lub wykonania produktu. Rejestrując swój produkt BRITA, otrzymują Państwo bezpłatne przedłużenie gwarancji na łączny okres trzech lat.

Postanowienie to dotyczy wyłącznie produktów obecnie sprzedawanych przez BRITA.

Tak, butelka 0,6 l mieści się w większości standardowych uchwytów na bidon. Jednak butelka XL 1 l już się nie zmieści.

​Nie. Butelka BRITA fill&go Active lub Vital jest przeznaczona tylko do wody pitnej, na przykład wody kranowej pochodzącej z wodociągów miejskich.

Tak. Mieści się na wszystkich standardowych półkach w drzwiach lodówki. Wyjątek: modele BRITA fill&enjoy XL. Przypominamy, że dzbanek musi być przechowywany w pozycji pionowej, ponieważ nie jest szczelnie zamykany.

Tak. Większość naszych dzbanków można myć w zmywarkach w temperaturze nieprzekraczającej 50°C. Można także myć je ręcznie gąbką w wodzie z dodatkiem mydła. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi.

Produktów/elementów BRITA wymienionych poniżej nie wolno myć w zmywarkach. Szczegółowe wskazówki dotyczące mycia można znaleźć w instrukcji obsługi:

  • BRITA fill&enjoy Fun
  • Pokrywki dzbanków Marella i Aluna

BRITA MEMO, METER i Smart Light: elementy te należy usunąć z pokrywki przed umieszczeniem jej w zmywarce

Filtr BRITA On Tap poprawia smak wody kranowej wykorzystywanej do picia na zimno lub do  przyrządzenia zimnych napojów. Usuwa z wody wiele zanieczyszczeń, pozostawiając w niej potrzebne minerały, takie jak wapń i magnez. Picie twardej wody nie jest szkodliwe ani nie ma niekorzystnego wpływu na smak. Filtrowanej wody można także używać do przyrządzania gorących napojów lub gotowania, jednakże urządzenia kuchenne nie będą chronione przed osadami kamienia. Aby zmniejszyć twardość wody kranowej, lepszym wyborem może być produkt z filtrem BRITA MAXTRA+ albo filtry podzlewowe BRITA.

Tak. Robi się to szybko i łatwo. Wystarczy wykonać cztery poniższe kroki:

  1. Odblokuj wkład za pomocą dwóch niebieskich dźwigni po bokach jego głowicy. Nie trzeba wyłączać wody w domu: w głowicy wkładu znajduje się automatyczny zawór zamykający obieg.
  2. W celu odpowietrzenia systemu otwórz zawór płuczący. Kiedy skończysz, pamiętaj, aby ponownie go zamknąć.
  3. Wyjmij stary wkład i włóż nowy.
  4. Zamknij dźwignie w celu zablokowania wkładu na miejscu.

Tak. Baterie waterbar BRITA instaluje się łatwo. Szczegóły opisane są w instrukcji dołączonej do produktu.

Karafka fill&serve Mind została zaprojektowana z myślą o poprawieniu smaku wody spożywanej na zimno. Można używać filtrowanej wody do przyrządzania gorących napojów, ale nie będzie ona chronić Państwa urządzeń przed osadami kamienia.

Nie. Dzbanki BRITA zostały zaprojektowane do filtracji wody z wodociągów lub z ujęć prywatnych, które zostały przebadane pod kątem przydatności wody do spożycia.

Nie. Zamrażanie butelki fill&go Active może uszkodzić jej elementy lub filtr MicroDisc.

Tak. Zamknięcie dzbanka BRITA fill&enjoy Fun, kiedy się go nie używa, zapewnia utrzymanie świeżości i czystości filtrowanej wody.

Wszystkie materiały BRITA, które mają styczność z wodą, nie zawierają poliwęglanu, a zatem nie uwalniają bisfenolu A (BPA). Ponadto materiały wykorzystywane w produktach BRITA posiadają atest dopuszczający je do kontaktu z żywnością. Obejmuje on także badania migracji zgodnie z normami WE. Oznacza to, że w naszych produktach nie dochodzi do migracji zakazanych/niebezpiecznych substancji na poziomie przekraczającym wartości określone przez WE.

Nowy filtr dzbankowy BRITA fill&enjoy Style jest wyposażony w nowy, udoskonalony wkład MAXTRA+ Universal. Stare wkłady MAXTRA NIE będą pasować do nowego dzbanka.

Tak. Składniki mineralne, takie jak wapń czy magnez, nie są zatrzymywane przez innowacyjny filtr z węglem aktywnym MicroDisc. Jego celem jest ograniczanie zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na smak i zapach wody.

W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy filtrować wyłącznie zimną wodę kranową. Ustawienia do wody niefiltrowanej mogą być stosowane z gorącą wodą.

BRITA fill&enjoy Fun to kompaktowe rozwiązanie, zaprojektowane z myślą o oszczędności miejsca. Dzięki temu dzbanek można z łatwością przechowywać w lodówce i zaoszczędzić miejsce w kuchni.

Dzbanek BRITA fill&enjoy Fun został stworzony z myślą o mniejszych gospodarstwach domowych z mniejszym zapotrzebowaniem na wodę. Jest wyposażony w praktyczne ikony na filtrze. Ułatwiają one filtrowanie odpowiedniej ilości wody do konkretnych celów.

Butelka do wody fill&go Active dostępna jest w dwóch rozmiarach. Standardowy rozmiar mieści 0,6 l, a rozmiar XL — 1 litr wody.

Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk start na wskaźniku do czasu, kiedy cztery paski pojawią się na wyświetlaczu i migną dwa razy. Od tego czasu wskaźnik BRITA MEMO rozpocznie odliczanie. Migająca kropka w prawym dolnym rogu wyświetlacza wskazuje prawidłową pracę BRITA MEMO. Co tydzień będzie znikać jeden pasek, a pozostałe paski na wyświetlaczu wskazują pozostały czas eksploatacji wkładu.

Wkład filtracyjny należy wymieniać co najmniej raz na cztery tygodnie. W ten sposób mamy gwarancję optymalnego działania wkładu BRITA.

Po włożeniu nowego wkładu filtracyjnego MAXTRA+ należy nacisnąć i przytrzymać przycisk startu na wskaźniku BRITA METER przez około sześć sekund. Pojawienie się czterech pasków na wyświetlaczu i miganie „OK” oznacza pomyślne aktywowanie wskaźnika BRITA METER i prawidłowe działanie wkładu MAXTRA+.

Aby określić pozostały okres eksploatacji wkładu filtracyjnego MAXTRA+, wystarczy popatrzeć na wartość procentową w postaci pasków na wyświetlaczu. Migające od góry do dołu krople wody oznaczają aktywny proces filtrowania. Kiedy na wyświetlaczu pojawi się napis „NEW”, to znak, że trzeba wymienić wkład filtracyjny MAXTRA+.

Wkład filtracyjny należy wymieniać co najmniej raz na cztery tygodnie. W ten sposób mamy gwarancję optymalnego działania wkładu BRITA.

Filtr ma wydajność do 600 litrów (ok. 4 miesiące, w zależności od intensywności korzystania). Wymiana filtra jest szybka i prosta. Wyświetlacz cyfrowy pokazuje pozostałą wydajność filtra.

W zależności od posiadanego systemu filtracji BRITA, wskaźnik BRITA METER, BRITA MEMO lub BRITA Smart Light monitoruje wydajność Państwa filtra. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi.

Są to elektroniczne wskaźniki wymiany wkładu, które przypominają o konieczności zastąpienia zużytego wkładu nowym.

Wskaźnik BRITA Memo monitoruje czas od ostatniej wymiany wkładu filtracyjnego. Aby rozpocząć odliczanie, wystarczy nacisnąć przycisk. Wskaźnik automatycznie przypomni o czasie wymiany wkładu.

Wskaźnik BRITA METER bierze pod uwagę trzy czynniki, aby określić optymalny czas wymiany wkładu: ilość przefiltrowanej wody, twardość wody i czas od ostatniej wymiany wkładu.

Baterie waterbar BRITA podłącza się bezpośrednio do instalacji wodociągowej i zastępują one istniejący kran w kuchni. Dzięki temu można rozkoszować się doskonale smakującą filtrowaną wodą BRITA, zawsze kiedy tego zapragniesz.

Aby dowiedzieć się, gdzie kupić wkłady do starego urządzenia BRITA On Tap, skontaktuj się z obsługą klienta. Numer telefonu jest podany w stopce strony internetowej.

System OLAP posiada teraz nową nazwę: mypure. Można go znaleźć w Internecie, klikając tutaj.

Czas eksploatacji wkładu filtracyjnego P 1000 zależy od twardości lokalnej wody i ilości jej spożycia w Państwa gospodarstwie domowym. Aby dowiedzieć się kiedy wymienić wkład filtracyjny, wystarczy sprawdzić wskaźnik wymiany wkładu.

Wystarczy nacisnąć przycisk LED na pokrywce, aby zobaczyć bieżący stan filtra. Podczas każdego użycia filtra do wody wskaźnik BRITA Smart Light informuje o stanie wkładu za pomocą migających kolorowych lampek.

Pytania na temat wkładów filtracyjnych BRITA

Po zużyciu wkład BRITA przestaje filtrować wodę. Jednakże wcześniej zatrzymane zanieczyszczenia nie przedostaną się do wody filtrowanej.

Nowe wkłady pasują do wszystkich sprzedawanych w przeszłości i obecnie dzbanków BRITA z lejkiem na wkład typu MAXTRA.

Wkład pozwala przygotowywać smaczne zimne i gorące napoje. Polecany jest szczególnie do wody miękkiej i średnio-twardej.

Nie. Wkłady BRITA nie mają na celu usuwania z wody fluoru. Pewne ilości fluoru występują naturalnie w wodzie z kranu, a niektóre zakłady wodociągów dodają go do niej. Wątpliwości dotyczące ewentualnej obecności fluoru w Państwa wodzie należy kierować do lokalnego zakładu wodociągów.

Jeśli są prawidłowo przechowywane, wszystkie oryginalne wkłady BRITA można trzymać przez wiele lat. Odpowiednie przechowywanie oznacza temperaturę pomieszczenia od 1°C do 50°C i brak narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub innych źródeł ciepła. Wkład należy także przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Tak. Elementy składowe wszystkich wkładów BRITA posiadają atest dopuszczający je do kontaktu z żywnością i są całkowicie bezpieczne, nawet po przypadkowym połknięciu.

Dotychczasowy uniwersalny wkład MAXTRA+ został zmodyfikowany w oparciu o najnowsze badania rynku, które pokazały różne zwyczaje w konsumpcji wody filtrowanej. Efektem tej modyfikacji jest zastąpienie jednego wkładu dwoma nowymi wkładami – które lepiej odpowiadają na indywidulane potrzeby naszych klientów. Zmiany mieszanki filtrującej znajdującej się wewnątrz wkładu pozwoliły nam uzyskanie lepszych efektów filtracji wybranych zanieczyszczeń.

To tylko węgiel aktywny z filtra BRITA. Zgranulowany węgiel aktywny jest wykonany z łupin orzechów kokosowych. Podobnie jak w przypadku wszelkich naturalnych produktów łupiny orzechów kokosowych mogą wykazywać naturalne różnice w jakości produktów. Może to czasem prowadzić do ścierania cząstek węgla i przenikania ich do filtrowanej wody. Przygotowanie wkładu do użytku zgodnie ze wskazówkami w instrukcji pomoże wyeliminować pył węglowy.

Dwa nowe wkłady: MAXTRA+ Pure Performance oraz MAXTRA+ Hard Water Expert koncentrują się specyficznych problemach związanych z wodą kranową, dzięki czemu  precyzyjniej odpowiadają na potrzeby konsumentów. Wraz z ich wprowadzeniem wkład MAXTRA+ Universal został wycofany z rynku.

Wkłady i filtry MicroDisc można wyrzucać do śmieci komunalnych.

Złoże filtrujące wkładów MAXTRA+ zawiera mieszankę węgla aktywnego i żywic jonowymiennych. W zależności od typu filtra proporcje i ilości tych dwóch składników różnią się. Węgiel aktywny zmniejsza ilość substancji, które mogą wpływać negatywnie wpływać na smak i zapach wody, takich jak chlor, związki chloru, zanieczyszczenia organiczne takie jak pestycydy, herbicydy i wybrane farmaceutyki – o ile występują w wodzie.. Żywica jonowymienna zmniejsza twardość węglanową wody (kamień) i zawartość metali, takich jak miedź i ołów, które mogą być obecne w skutek korodowania rur w instalacji wodociągowej.

Nowe filtry BRITA MicroDisc wykorzystują technologię ActivSelect, aby skutecznie redukować substancje negatywnie wpływające na smak, jednocześnie pozwalając na przenikanie cennych minerałów. Każdy filtr MicroDisc jest zrobiony z naturalnego węgla z łupin orzechów kokosowych i posiada miliony mikroporów. To właśnie one wyłapują i zatrzymują niechciane elementy. Dzięki temu uzyskujemy bardziej świeżą wodę o lepszym smaku.

Ogólnie, aby zapewnić optymalną wydajność, wkład MicroDisc należy wymieniać co cztery tygodnie. Wiele produktów BRITA ma wygodny elektroniczny wskaźnik, który monitoruje okres eksploatacji filtra i informuje o konieczności jego wymiany.

Aby zapewniać wysokiej jakości filtrowaną wodę BRITA wkład filtracyjny należy wymieniać w regularnych odstępach czasu.

Czas użytkowania wkładu zależy od jakości wody na danym obszarze oraz  rodzaju filtra. W zależności od rodzaju używanego wkładu należy go wymienić po 100 (MAXTRA+ Pure Performance) lub 150 litrach wody (MAXTRA+ Hard Water Expert).

W celu zachowania optymalnej filtracji wkład filtrujący należy wymieniać co najmniej raz na cztery tygodnie.

Wkłady BRITA MAXTRA+ i filtry BRITA MicroDisc montuje się szybko i łatwo.

Wkład BRITA MAXTRA:

Napełnij dzbanek lub miskę wodą. Zanurz wkład BRITA MAXTRA+ w zimnej wodzie i delikatnie potrząśnij nim, aby usunąć z jego wnętrza pęcherzyki powietrza. Włóż wkład do lejka dzbanka i dwukrotnie przelej wodę przez filtr. Po wylaniu dwóch pierwszych litrów wody filtr BRITA jest gotowy do użytku.

BRITA MicroDisc:

Przed pierwszym użyciem filtra MicroDisc umieść go pod bieżącą wodą i lekko potrzyj palcami obie strony dysku przez około 30 sekund. To pozwoli skutecznie usunąć pył węglowy, który może występować na powierzchni dysku.

Wkład MAXTRA+ Pure Performance  został zaprojektowany z myślą o osobach pijących dużo wody – szczególnie na zimno. Mieszanka filtrująca Pure Performance została wzbogacona o większą ilość węgla aktywnego. Dzięki temu zapewniamy redukcję nie tylko typowych zanieczyszczeń występujących w wodzie kranowej jak chlor, ale również takich jak pestycydy, herbicydy oraz wybrane farmaceutyki. Nowy wkład Pure Performance pozwala zachować w wodzie więcej minerałów. Rekomendowany do wody miękkiej i średnio-twardej.

Wkład MAXTRA+ Hard Water Expert rekomendowany jest dla osób, których głównym problemem jest woda twarda. Filtr redukuje oczywiście zanieczyszczenia typowe dla wody wodociągowej wpływające na smak, zapach i przejrzystość wody. Zwiększona zawartość wymiennika jonowego skutecznie redukuje osadzanie się kamienia w czajniku i ekspresie do kawy. Polecany  do wody bardzo twardej.

Wszystkie wkłady filtracyjne BRITA zapewniają wysoką wydajność filtrowania wody, jednocześnie skutecznie ograniczając ilość zanieczyszczeń typowych dla wody kranowych, które negatywnie wpływających na jej smak i zapach, takich jak chlor. Dodatkowo instalacja, aktywacja i przechowywanie wkładów filtracyjnych BRITA są bardzo proste.

Wkłady BRITA MAXTRA+:

Wkłady BRITA MAXTRA+ Pure Performance oraz Hard Water Expert zapewniają do 100 do 150 litrów świeżej, filtrowanej wody przez okres do czterech tygodni.  

Wkład MAXTRA+ Pure Performance zmniejsza ilość substancji, które mogą wpływać negatywnie wpływać na smak i zapach wody, takich jak chlor, związki chloru, zanieczyszczenia organiczne takie jak pestycydy, herbicydy i wybrane farmaceutyki – o ile występują w wodzie.  Wkład w mniejszym stopniu redukuje twardość wody – jest przeznaczony do wody miękkiej i średnio twardej.

Wkład MAXTRA+ Hard Water Expert zmniejsza ilość typowych substancji wpływających negatywnie na smak i zapach wody takich jak chlor i pochodne chloru. Dodatkowo skutecznie redukuje twardość wody (kamień) – wkład przeznaczony do wody twardej i bardzo twardej.

BRITA MicroDisc:

Kompaktowe i wydajne wkłady BRITA MicroDisc filtrują do 150 litrów wody (karafka) oraz do 60 litrów wody (butelki) przez okres do czterech tygodni. Innowacyjna technologia zatrzymuje niepożądane substancje, które negatywnie wpływają na smak wody (np. chlor), jednocześnie pozostawiając w filtrowanej wodzie minerały, takie jak wapń czy magnez.

Jeśli ma Pan/i twarda wodę rekomendujemy stosowanie filtra MAXTRA+ Hard Water Expert. Filtr ten o 50% skuteczniej redukuje twardość niż filtr MAXTRA+ Pure Performance. 

Nie. To zupełnie normalne. Kwestia tego, czy wkład jest wilgotny czy suchy, nie ma wpływu na jego wydajność.

Zalety filtrowanej wody

Istnieją dwie kategorie twardości wody: twardość stała i twardość tymczasowa. Twardość stała nie wpływa na smak wody ani działanie urządzeń kuchennych. Twardość tymczasowa wpływa na smak dań i napojów przygotowywanych na bazie gorącej wody. Ponadto powoduje ona osadzanie się kamienia w urządzeniach podgrzewających wodę, np. czajnikach, żelazkach parowych, ekspresach do kawy czy zmywarkach.

Zmniejszając twardość tymczasowa wody, wkłady filtracyjne BRITA zmniejszają ilość kamienia i substancji, które negatywnie wpływają na smak wody. Dzięki temu mamy do dyspozycji wodę o doskonałym smaku do przygotowywania gorących posiłków i dań na bazie wody, a także mniej kamienia w urządzeniach kuchennych.

Filtrowana woda BRITA jest lepsza od wody z kranu, ponieważ pomaga ograniczyć osadzanie się kamienia. Aby jednak zapewnić optymalne działanie żelazek parowych z aluminiową stopą, rekomenduje się stosowanie wody demineralizowanej. Woda filtrowana jest idealnym wyborem dla żelazek z chromowaną stopą stalową. W razie braku pewności co do typu posiadanego żelazka należy sięgnąć po instrukcję obsługi lub skontaktować się z producentem.

Tak. Wszystkie filtry BRITA pomagają znacznie ograniczyć zużycie plastikowych butelek. Ponieważ poszczególne elementy produktów BRITA nadają się do ponownego wykorzystania, mają pozytywny wpływ na przyrodę.

Nie. Filtry do wody BRITA ograniczają zawartość substancji, które wpływają na smak i wygląd wody z kranu. Podczas procesu filtrowania dochodzi jedynie do częściowej demineralizacji wody. Woda destylowana, natomiast, jest w pełni demineralizowana. Stąd też woda filtrowana nie jest odpowiednia tam, gdzie wymagane jest wykorzystanie wody destylowanej, np. w akumulatorach samochodowych.

Przechowuj dzbanek filtrujący BRITA w chłodnym miejscu, np. w lodówce. Ponadto chroń produkty BRITA przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wypijaj wodę z dzbanka w ciągu jednego dnia.

Woda z sieci wodociągowej podlega ścisłej regulacji i monitoringowi, ale mimo to może zawierać substancje negatywnie wpływające na jej smak i zapach. Filtry do wody BRITA mogą ograniczyć:

  • twardość węglanową wody/kamień (jony wapnia i magnezu),
  • chlor i jego związki (jeśli są obecne),
  • ołów i miedź.

Woda filtrowana BRITA zapewnia idealną bazę dla aromatycznych gorących napojów, takich jak kawa czy herbata. Jest także idealna do gotowania, a przy tym skutecznie chroni urządzenia kuchenne przed osadami kamienia.

Podczas procesu filtrowania może nastąpić nieznaczny wzrost zawartości potasu. Jednak jeden litr filtrowanej wody BRITA zawiera mniej potasu niż na przykład jabłko. W przypadku choroby nerek lub stosowania diety ograniczającej spożycie potasu z innych względów zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem filtra do wody.