Mann, der Wasser trinkt

Filtrowanie wody

Dla smaku, dobrego samopoczucia i środowiska

Woda wodociągowa w Polsce podlega ścisłej kontroli i można ją pić bez wahania. Jednak pomimo wysokich standardów jakościowych istnieje wiele powodów, aby dodatkowo filtrować wodę. Tutaj dowiesz się, czym jest filtr do wody i jak łatwo można zacząć go używać na co dzień.

Czy filtr do wody pitnej jest przydatny?

W wielu gospodarstwach domowych stosowanie filtra do wody pitnej zastępuje konieczność męczącego dźwigania ciężkich butelek z wodą ze sklepu. Dlaczego filtrowanie wody z kranu jest tak popularne i jakie substancje są faktycznie usuwane dzięki filtrowaniu?

Filtry do wody składają się z różnych elementów filtrujących. Często zawierają filtry mechaniczne w postaci np. siatki, które zatrzymują zanieczyszczenia z rur. Istotnym składnikiem jest  jest węgiel aktywny, który dzięki ogromnej porowatej powierzchni zatrzymuje wiele niekorzystnych substancji Są to  chlor i inne substancje wpływające negatywnie na  smak i zapach wody. Dodatkowo, w przypadku wkładu MAXTRA+ Pure Performance usuwane są herbicydy, pestycydy i inne substancje farmaceutyczne (o ile występują w wodzie kranowej).

Wiele filtrów do wody zawiera również inny materiał do filtrowania wody  czyli wymiennik jonowy. Jest to tworzywo sztuczne, które na skutek reakcji chemicznej wymienia jony wapnia i magnezu na jony wodoru .. Jaki jest cel tej wymiany?  W wielu obszarach Polski z kranów płynie twarda woda, która po zagotowaniu powoduje odkładanie się kamienia w czajniku Kamień może uszkodzić czajnik, ekspres do kawy czy parowar. Wymiana jonowa powoduje zmiękczenia wody. W rejonach ze średnio i bardzo twardą wodą zalecamy wykorzystanie filtra MAXTRA + Hard Water Expert.

Schemat działania wymiennika jonowego
Zalety filtrów do wody

Istnieją różne sposoby filtrowania wody pitnej z kranu. Można na przykład stosować systemy filtrów, które są podłączone bezpośrednio do dopływu wody wodociągowej w domu, instalowane pod zlewem  lub bezpośrednio na kranie. Najbardziej powszechną, a zarazem najprostszą metodą filtrowania wody w domu są jednak dzbanki filtrujące takie jak te oferowane przez BRITA. Wkłady filtracyjne zawierają węgiel aktywny i wymienniki jonowe. Połączenie to jest wykorzystywane głównie do zmiękczania wody, dzięki czemu w urządzeniach gospodarstwa domowego odkłada się mniej kamienia. Ponadto redukowana jest zawartość innych substancji, np. chloru, dzięki czemu polepsza się smak wody z kranu. Również inne zalety przemawiają za użyciem filtra do wody:

  • ekologia,
  • oszczędność czasu,
  • niski koszt,
  • łatwość używania
Frau, die Wasser aus einem Marella ausschüttet

Zakup zgrzewki wody mineralnej wymaga zarówno wysiłku fizycznego, jak i finansowego, a także czasu. Co więcej, przy podejmowaniu decyzji o źródle pozyskiwania wody do spożycia ważną rolę odgrywa ekologia. Produkcja butelki wielorazowego użytku wymaga użycia środków chemicznych i detergentów, energii do ogrzewania, papieru i kleju do drukowanych etykiet i napisów reklamowych, a także materiałów do produkcji zamknięć. Transport butelkowanej wody mineralnej odbywa się zwykle na duże odległości, co również stanowi niepotrzebne obciążenie dla środowiska. Wszystko to można wyeliminować, jeśli przygotujemy własną wodę pitną z użyciem filtra do wody.

Używanie i wymiana wkładu filtracyjnego w dzbanku

Zanim oczyścimy wodę za pomocą filtra, filtr ten należy odpowiednio przygotować, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać jego optymalną wydajność i cieszyć się smaczną, przefiltrowaną wodą z kranu – czy to do spożywania na zimno, czy w herbacie i kawie. Przed rozpoczęciem filtrowania należy kilkakrotnie przepłukać wkład filtrujący wodą, energicznie nim poruszając na różne strony. Następnie należy włożyć wkład do lejka w dzbanku, mocno docisnąć i przefiltrować wodę raz lub dwa razy. Te pierwsze filtrowania „próbne” są ważne, ponieważ zapewniają dokładne nawilżenie materiału filtracyjnego i wypłukanie luźnych cząstek węgla aktywnego z wkładu filtrującego. Wody z dwóch pierwszych filtrowań nie należy spożywać. Można ją zużyć na przykład do podlania kwiatów.

Nasza rada

Marella XL, der mit Wasser gefüllt wird

Dzbanek filtrujący Marella XL, wypełniamy wodą Wkład filtrujący: MAXTRA+ Pure Performance lepsze nawodnienie i smak wody oraz MAXTRA+ Hard Water Expert mniej kamienia w czajniku. Ze względów higienicznych ważne jest, aby do filtrowania używać tylko zimnej wody z kranu.

Po tych przygotowaniach można od razu rozpocząć filtrowanie wody z kranu za pomocą filtra. W zależności od stopnia twardości wody wkłady należy wymieniać rzadziej lub częściej. Aby zapewnić sobie wyśmienitą świeżą wodę pitną przefiltrowaną filtrem BRITA, wkład należy wymieniać co 4 tygodnie lub częściej w przypadku używania bardzo dużej ilości wody pitnej lub bardzo twardej wodzie. Odpowiedni wskaźnik umieszczony w pokrywie dzbanka przypomina kiedy należy wymienić wkład.

Recycling

W jaki sposób utylizuje się zużyte wkłady filtrujące?

Po wymianie wkładu zużyte wkłady można zwrócić do firmy BRITA w Ołtarzewie. Zostaną one wysłane do specjalistycznego zakłady recyklingowego w Niemczech. 

Dział Obsługi Klienta udzieli informacji co można zrobić ze zużytymi wkładami (brita@brita.pl lub tel: 22 721 24 40. od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00) .

Zalecamy wysłanie kilku wkładów w opakowaniu zbiorczym.

Zużyte wkłady można również wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi.

Można również oddać filtry do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Przy wymianie wkładu należy umyć wszystkie elementy dzbanka. Można to zrobić przy pomocy ciepłej wody, miękkiej gąbki i łagodnego detergentu do codziennego mycia naczyń lub umyć części dzbanka w zmywarce. Wskaźnik wymiany wkładów nie może być moczony w wodzie i przy okazji mycia należy usunąć go z pokrywki (modele Style, Elemaris) lub ostrożnie umyć pokrywkę ze wskaźnikiem Memo (Model Marella i Aluna)

Wniosek: Dźwiganie butelek to już przeszłość – dziś wodę się filtruje

Wodociągi w Polsce zapewniają bardzo dobrą jakość wody kranowej. Jednak ze względu na przestarzałe rurociągi i stare instalacje w budynkach mieszkalnych do wody pitnej mogą przedostać się obce substancje, takie jak ołów czy miedź. Dzięki filtrom BRITA substancje te można z wody usunąć. Filtrowanie pozwala na  pozbycie się  złego smaku, nieprzyjemnego zapachu i substancji zakłócających smak, a ponadto nie musimy dźwigać ciężkich zgrzewek z wodą. Warto samodzielnie filtrować wodę z kranu i codziennie cieszyć się jej świeżym smakiem. Woda jest nie bez powodu zwana eliksirem życia.