Zdrowsza planeta

Wybierz filtrowanie zamiast wyrzucania

Woda pokrywa 70 procent powierzchni Ziemi i jest domem dla wielu roślin oraz zwierząt niezbędnych do życia człowieka. Morza i oceany są także zjawiskowo piękne. Niestety, od wielu lat unoszą się na nich góry śmieci, w tym ogromne ilości plastikowych butelek. Możemy to zmienić dzięki filtrom do wody BRITA, które sprzyjają ochronie przyrody.

Dywany plastikowych butelek, torebek, zapalniczek i innych przedmiotów zalegają na wodach, powodując ich zanieczyszczenie.

Plastikowa butelka może rozkładać się nawet 400 lat

Istotnym problemem jest fakt, że plastikowe butelki mogą rozkładać się nawet 400 lat. W pierwszej kolejności większe elementy rozkładają się na mniejsze cząsteczki. Następnie przyklejają się do Twoich stóp, kiedy spacerujesz po plaży, choć wcale tego nie widzisz. Plastikowe śmieci tworzą śmiertelną pułapkę dla wielorybów, delfinów i innych mieszkańców oceanów. Koralowce niszczone są przez pływające odpady, a ryby, biorąc je za pożywienie, połykają je. W ten sposób mikrocząsteczki tworzyw sztucznych trafiają do naszego łańcucha pokarmowego. A fakt pozostaje faktem: plastik to ostatnia rzecz, jaką chcielibyśmy zobaczyć w zupie.

Ponadto, kiedy plastikowe śmieci wyrzucane są na plaże, zagrażają mieszkańcom turystycznych miejscowości, pozbawiając ich możliwości zarobkowania. Cierpią także rolnicy uprawiający pola na obszarach przybrzeżnych, zakłady odsalania wody morskiej oraz elektrownie wodne.

Bezmyślne używanie tworzyw sztucznych i nieodpowiedzialne gospodarowanie plastikowymi odpadami fatalnie odbija się na wodach oceanicznych świata. Jako konsumenci, możemy aktywnie włączyć się w ochronę naszej planety poprzez ograniczenie plastikowych śmieci. Nawet tych najmniejszych!

"Firma BRITA praktykuje recykling od czasu, kiedy nie był on nawet jeszcze w modzie. Chcemy po prostu uczciwie traktować środowisko naturalne." - Markus Hankammer, dyrektor generalny BRITA Group

Troska o przyrodę z filtrowaną wodą BRITA

Ludzie, który lubią pić wodę, chętnie sięgają po tę w butelkach plastikowych. Są one lżejsze od szklanych i zwykle znacznie tańsze. Kiedy jednak sięgasz po filtrowaną wodę BRITA, oszczędzasz pieniądze i jednocześnie chronisz przyrodę.

W BRITA przykładamy ogromną wagę do wpływu naszych produktów na środowisko. Tak dużą, że postanowiliśmy poddać je testom naukowym. Wyniki badań pokazały, że jeden litr filtrowanej wody BRITA generuje nawet 25 razy mniej dwutlenku węgla niż litr butelkowanej wody. Dlaczego? Ponieważ wkład BRITA MAXTRA może filtrować wiele litrów wody – wody, która w innym wypadku byłaby kupiona w butelce.

Nasze produkty generują mniej odpadów, wykorzystują mniej zasobów naturalnych i ograniczają koszty transportu. Wszystko to przekłada się na mniejszy ślad węglowy, a co za tym idzie, zdrowszą planetę. Tylko w 2017 r. filtrowana woda BRITA zapobiegła emisji 300 000 ton dwutlenku węgla. To tyle, ile rocznie generuje 150 000 samochodów!

Więcej sposobów na ograniczenie plastikowych odpadów

  • Poszukaj materiałów alternatywnych dla tworzyw sztucznych, kiedy kupujesz zabawki, meble lub urządzenia kuchenne.
  • Unikaj plastikowych opakowań: produkty, które są droższe ze względu na inne niż plastikowe opakowanie to dobra inwestycja w kondycję naszej planety.
  • Na ile to możliwe, nie używaj plastikowych toreb. A jeśli nie da się tego uniknąć, wykorzystaj je kilka razy.
  • Sortuj śmieci: wyrzucaj plastikowe śmieci do specjalnie oznakowanych koszy (jeżeli są dostępne w Twojej okolicy).
  • Zamiast folii samoprzylegającej korzystaj z papieru śniadaniowego.
  • Nie kupuj produktów jednorazowego użytku, takich jak zapalniczki czy maszynki do golenia.
  • Naprawiaj uszkodzone rzeczy.
  • Miej także na uwadze to, czym obdarowujesz swoich bliskich.

Recykling: wspólna praca na rzecz lepszej przyszłości

W BRITA staramy się zmniejszać nasz wpływ na środowisko naturalne. Recykling wkładów to świetny sposób na redukcję zużycia zasobów i dbanie o ekologię. W istocie, BRITA była pierwszym producentem filtrów do wody, który w 1992 r. wyszedł do klientów z programem recyklingu zużytych wkładów.

Obecnie ponad 50% naszych profesjonalnych filtrów i wiele wkładów filtracyjnych MAXTRA+ jest poddawanych recyklingowi w naszym własnym, przeznaczonym do tego zakładzie w Taunusstein, a odzyskana żywica jonowymienna jest ponownie wykorzystywana w nowych wkładach filtracyjnych.

Regularnie oceniamy możliwość wprowadzania programów recyklingowych w poszczególnych krajach i obecnie oferujemy je na wybranych rynkach. Dostosowanie do siebie korzyści środowiskowych, czynników ekonomicznych i przepisów prawnych może być wyzwaniem, ale rozumiemy potrzebę tworzenia lepszej przyszłości i zawsze dążymy do udoskonalania swoich rozwiązań.

Poznaj najlepszy sposób utylizacji wkładów filtracyjnych w Twoim kraju.

Ślad węglowy

Ślad węglowy to wskaźnik wpływu na środowisko naturalne. Wskazuje on ilość emisji dwutlenku węgla generowanego przez jakieś działanie lub produkt w określonym czasie. Koncepcja ta została opracowana w 1994 r. przez Mathisa Wackernagela i Williama Reesa z myślą o zbadaniu skutków zachowań i działalności gospodarczej człowieka dla środowiska naturalnego.