Czy woda z kranu jest zdatna do picia?

Fakty i mity

Czy można pić wodę z kranu? Obalamy mity o wodzie kranowej.

Podczas gdy w krajach zachodnich picie wody z kranu jest powszechne, w Polsce wciąż budzi nieufność. Tymczasem badania nie pozostawiają wątpliwości: zarówno w Berlinie, Madrycie, jak i Warszawie woda z kranu ma tę samą jakość. Pora więc rozprawić się z najważniejszymi mitami na jej temat. Sprawdzamy, czy można pić wodę z kranu.

Woda jest podstawowym składnikiem odżywczym i gwarantem naszego przetrwania. Czy wiesz, że bez niej przeżyjesz maksymalnie kilka dni? To brzmi jak truizm. Pomimo to ponad 80% Polaków nie pije jej wystarczająco dużo[1]. A stąd już prosta droga do odwodnienia, które może powodować długą listę dolegliwości. Dość wspomnieć o: bólach i zawrotach głowy, zaparciach, spadku masy ciała, problemach z koncentracją czy zaburzeniach pracy nerek i serca.

Dlatego tak ważne jest, aby przyjmować ok. 2 l płynów dziennie. Dzięki temu:

  1. temperatura ciała utrzymuje się na stałym poziomie;
  2. prawidłowo odbywa się trawienie;
  3. wchłaniają się minerały, a usuwane są składniki przemiany materii i toksyny;
  4. gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa utrzymuje się w równowadze[2].


[1] Tak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze” http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/1017/0/odwodnieni-polacy.html

[2] https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf

Jaka woda jest zdatna do picia?

Płyny w codziennej diecie możesz czerpać z pożywienia (głównie owoców i warzyw) oraz popularnych napojów (kawy, herbaty czy mleka). Nie powinny one jednak w pełni zastępować czystej wody. Jej wybór jest dzisiaj duży – po którą warto sięgać?

Badania przeprowadzone przez Panel Badawczy Ariadna pokazują, że ponad połowa Polaków wybiera wodę butelkowaną. Wynika to przede wszystkim z wygody oraz przekonania o jej zdrowotnych właściwościach. Tymczasem dietetycy zapewniają, że woda kranowa – tak samo jak źródlana i mineralna – jest bezpieczna dla zdrowia i może stać się podstawą codziennej diety[1]. Jeśli wziąć do tego pod uwagę, że służy środowisku i odciąża domowy budżet – wniosek nasuwa się jeden: picie wody z kranu naprawdę się opłaca. Dlaczego więc wciąż tak mało Polaków ją wybiera? Wszystkiemu winne są stereotypy.


[1] https://dietetycy.org.pl/woda-dlaczego-taka-wazna/

Czy woda z kranu jest zdrowa?

To one budzą m.in. obawy przed zatruciami i kamicą nerkową, mimo że nie uzasadniają tego żadne badania. Regularne analizy prowadzone przez Sanepid i stacje wodociągowe w Polsce całkowicie znoszą natomiast wszelkie wątpliwości co do tego, czy można pić wodę z kranu.

Najlepszym na to dowodem są dane statystyczne. Zgodnie z raportem Głównego Inspektoratu Sanitarnego za rok 2020 do 99,6% polskich mieszkań trafiła z sieci wodociągowych woda zdatna do picia[1]. Oznacza to, że spełnia ona restrykcyjne wymogi Ministra Zdrowia określone w Rozporządzeniu z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi[2]. Jest też zgodna z normami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Unii Europejskiej.


[1] https://www.gov.pl/attachment/002793c2-440d-486c-99aa-5cc7eee866ce

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002294

Co zawiera woda z kranu?

Nie tylko to decyduje jednak o tym, czy woda z kranu jest zdrowa. Zawiera ona również cenne dla organizmu minerały:

  1. magnez,
  2. wapń,
  3. sód,
  4. chlor,
  5. wodorowęglany,
  6. siarczany
  7. fluorki[1].

Czy wiesz, że nierzadko jest ich więcej niż w wodzie butelkowanej? Porównanie przeprowadzone w Oświęcimiu wykazało na przykład, że tamtejsza woda kranowa ma większe stężenie wodorowęglanów, wapnia i potasu niż woda źródlana i niskozmineralizowana[2].


[1] https://dietetycy.org.pl/woda-dlaczego-taka-wazna/

[2] https://www.pijwode.pwik.oswiecim.pl/Mineraly-w-naszej-wodzie-26.html

Czy woda z kranu zawiera bakterie i zanieczyszczenia?

Co jednak z zanieczyszczeniami i bakteriami, których często się obawiamy? Zgodnie z polskimi i unijnymi dyrektywami skład wody z kranu pod żadnym pozorem nie może obejmować groźnych dla zdrowia bakterii, takich jak: E. Coli, Enterococci i Legionella. Stacje wodociągowe oraz Sanepid regularnie przeprowadzają badania pod tym kątem. Dzięki temu wszelkie zagrożenia są na bieżąco zauważane i likwidowane. Najczęściej przekroczenia norm w Polsce dotyczą jednak takich parametrów jak: mangan, żelazo czy jony amonowe, które nie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia[1].

Zauważ jednak, że woda z kranu do picia jest szczegółowo badana od ujęcia do dotarcia do instalacji wodnej w budynku. Od tego momentu za jej jakość odpowiada zarządca. Może więc zdarzyć się, że w starszym budownictwie do wody dostają się drobne zanieczyszczenia i nieduże ilości metali. Jeśli masz co do tego podejrzenia, najlepiej zgłosić się do zarządu osiedla po szczegółowe informacje na temat jakości wody w kranie.

W dodatku, by zminimalizować ryzyko obecności zanieczyszczeń, warto korzystać na co dzień z dzbanka wyposażonego we wkład filtrujący do wody Brita MAXTRA+ Pure Performance. Skutecznie zmniejsza on stężenie: ołowiu, miedzi oraz zanieczyszczeń z instalacji, takich jak: pestycydy, herbicydy i wybrane farmaceutyki.


[1] https://www.gov.pl/attachment/002793c2-440d-486c-99aa-5cc7eee866ce

Czy chlorowana woda z kranu jest szkodliwa?

Za mikrobiologiczne bezpieczeństwo wody kranowej odpowiada przede wszystkim dezynfekcja przeprowadzana przy użyciu chloru. Stosowana od początku XX w. znacznie przyczyniła się do zmniejszenia śmiertelności z powodu chorób wynikających ze złej jakości wody. Jest niezbędna, by do Twojego kranu mogła dotrzeć woda zdatna do picia. Często rodzi jednak obawy o negatywny wpływ chloru na zdrowie. Czy słusznie?

Zacznijmy od tego, że chlor występuje naturalnie w naszym organizmie. To jemu zawdzięczamy m.in.:

  • równowagę kwasowo-zasadową,
  • wsparcie procesów trawiennych,
  • kontrolę gospodarki wodnej.

Nie bez powodu mówi się jednak, że co za dużo to niezdrowo – chlor w nadmiernym stężeniu działa toksycznie, powodując m.in. kwasicę metaboliczną[1]. Kwestia jego oddziaływania na zdrowie rozbija się więc nie o samą obecność w wodzie z kranu do picia, a ilość. Ta zaś, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, nie powinna przekraczać 0,3 mg/l[2]. To dawka, która jest bezpieczna i jednocześnie pozwala na efektywną dezynfekcję[3].

Teraz do zdemaskowania pozostaje już tylko mit o szkodliwości produktów ubocznych dezynfekcji. Powstają w efekcie reakcji substancji z chlorem w czasie podróży wody rurami. Przyjmowane w dużych ilościach działają toksycznie i rakotwórczo. Dlatego stacje wodociągowe stale badają ich stężenie, aby nie dopuścić do przekroczenia wyznaczonych norm[4].


[1] https://dietetycy.org.pl/elektrolity/

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf

[3] https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/public/water_disinfection.html

[4] https://wodociagi.krakow.pl/jakosc-wody/prawda-i-mity.html

Czy pić wodę z kranu?

Wątpliwości, czy można pić wodę z kranu, rozstrzygają się na korzyść kranówki. Jeśli jednak zauważysz, że ma ona mętną konsystencję, brązowy odcień czy nieprzyjemny zapach, powstrzymaj się od jej spożywania. Najczęściej jest to stan przejściowy spowodowany naprawą instalacji czy dłuższym postojem wody w rurach. Zwykle wystarczy zlać kilka litrów, aby odzyskała ona odpowiednią jakość.

W pozostałych przypadkach – nawet gdy woda z kranu do picia pachnie chlorem – nie szkodzi zdrowiu. Jej walory smakowe są jednak znacznie obniżone. Trudno więc dziwić się, że nie masz ochoty na taki napój. Czy to oznacza, że jesteś skazany na wodę butelkowaną? Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że skorzystasz z dzbanka filtrującego BRITA. Jest on wyposażony w filtr, który dzięki mikroperełkom węgla aktywnego z łupin orzechów kokosowych redukuje stężenie chloru i innych substancji pogarszających smak i zapach wody kranowej. Dzięki temu cieszysz się zawsze smaczną i świeżą wodą bez konieczności dźwigania ciężkich butelek.

Jakie zalety ma woda z kranu filtrowana?

To jednak jeszcze nie wszystkie korzyści, bo dzięki wodzie kranowej filtrowanej oszczędzasz również czas i pieniądze. Jest dostępna za grosze, zawsze kiedy czujesz pragnienie. Możesz mieć ją przy sobie nawet w pracy albo na wycieczce. Specjalny filtr BRITA MicroDisc zawarty w naszych bidonach redukuje: chlor, mikrocząsteczki ≥30 μm i śladowe zanieczyszczenia. Jednocześnie przepuszcza cenne minerały takie jak wapń (Ca) i magnez (Mg). Bez obaw napełniaj więc butelkę z filtrem w biurze, centrum handlowym czy górskim schronisku i korzystaj z walorów zdrowotnych kranówki.

Nie tylko Ty zyskujesz jednak na piciu wody z kranu. Skutki Twojego wyboru odczuwa również przyroda. W Brita policzyliśmy, że przy średnim zapotrzebowaniu na wodę wynoszącym 2 l dziennie produkujesz dzięki wkładom filtrującym MAXTRA + aż o 15, 1 kg mniej odpadów rocznie. Do tego każdego roku zmniejszasz emisję dwutlenku węgla o 112.5 kg. Zależy Ci na środowisku? Korzystając z dzbanków filtrujących Brita, robisz prosty i wygodny krok w stronę ekologii.

Nie pijesz wody kranowej, bo smakuje chlorem, boisz się o swoje zdrowie albo nie masz do niej dostępu poza domem? Jak widzisz, dla picia wody z kranu nie ma dzisiaj wymówek. Korzystaj z filtrów BRITA i dbaj o nawodnienie smaczną kranówką w każdym miejscu i czasie.