Pracownicy biurowi podczas przerwy, pijący wodę i rozmawiający.

Ograniczenie odpadów w firmie

– wywiad BRITA z Petrą Hunter z Uniwersytetu Augsburskiego

Uniwersytet Augsburski we współpracy z bawarskim Ministerstwem Środowiska i Ochrony Konsumenta opracował wytyczne dla agencji rządowych w zakresie ograniczania odpadów. Założenia te mogą w dużym stopniu być wykorzystywane także przez większość firm. Petra Hutner, która jest odpowiedzialna za ten projekt, wie, jak ważna jest zmiana podejścia ludzi do kwestii odpadów. Zapytaliśmy ją, w jaki sposób można ograniczać odpady w firmie i produkować mniej śmieci w pracy, a także co myśli o dyspenserach wody w przestrzeni biurowej.

Ograniczenie odpadów – czy wytyczne dla agencji rządowych mogą być wykorzystywane w warunkach biznesowych?

Pracownicy biurowi rozmawiający, żartujący i pijący wodę.

Petra Hunter odpowiedziała na to pytanie następująco: „ogólnie rzecz biorąc, tak. Większość instytucji rządowych funkcjonuje bowiem jak przedsiębiorstwa, brakuje im tylko aspektu produkcji. A zatem, nasze wytyczne mają zastosowanie zarówno w przypadku sektora publicznego, jak i prywatnego”.

„W dłuższej perspektywie ograniczanie odpadów jest bardziej efektywne niż recykling” – dodaje.

Co dokładnie oznacza zwrot „ograniczanie odpadów”?

„W zależności od kraju, można spotkać różne definicje tego zwrotu. Prawo niemieckie określa to jako wszystkie działania podejmowane, zanim produkt stanie się rzeczywistym odpadem. A więc, jeżeli coś zostanie wyrzucone, ale następnie zostanie ponownie wykorzystane (np. zepsuta lodówka, która zostanie naprawiona i będzie na nowo używana) – to takie działanie uznawane jest za jeden ze sposobów na ograniczanie odpadów. Decydujące jest określenie, czy jakiś przedmiot jest faktycznie śmieciem, czy też był jedynie za niego uznawany” – wyjaśnia ekspertka.

Od siebie dodamy, że Polsce kwestię śmieci szczegółowiej reguluje Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Określa ona takie kwestie jak: odzysk materiałów, recykling, ponowne użycie, przetwarzanie i wiele innych.

Jak dużą wagę pani zdaniem ludzie przykładają do ograniczania odpadów i działań proekologicznych?

„W Niemczech ludzie bardziej myślą o aspektach środowiskowych i recyklingu niż o ograniczaniu odpadów. Na przykład dużo więcej uwagi przykłada się do generowania alternatywnych źródeł energii niż do ograniczania odpadów. Mieszkańcy krajów, w których funkcjonują systemy segregowania i usuwania odpadów, często pomijają kwestię ich ograniczania. Ludzie po prostu zakładają, że wszystko mogą oddać do recyklingu”.

Uśmiechnięta kobieta pracująca w biurze ze szklanką wody w ręce.

"Istnieje wiele sposobów na ograniczanie odpadów – jeśli tylko masz odpowiednie nastawienie." - Petra Hutner, Uniwersytet Augsburski

Jak firmy mogą ograniczać odpady?

„W sektorze produkcyjnym firmy mogą ograniczyć zużycie trujących środków i cennych metali. Konsumenci mogą wydłużyć czas eksploatacji urządzeń i wykorzystywać oświetlenie LED w swoich domach. Zamiast wyrzucać produkt, którego cykl życia dobiegł końca, można go naprawić. Współdzielenie drukarek to kolejny dobry pomysł” – poddaje kilka propozycji nasza rozmówczyni.

Jakie są zalecenia dotyczące odpadów względem firm?

„Na początek należy określić wspólne cele i zaangażować wszystkie działy. Przedsiębiorstwo może opracować efektywne wytyczne i zmierzyć powodzenie ich wdrażania tylko wówczas, gdy ma jasno określone cele” – radzi Petra Hunter.

Proekologiczne działania – jak zacząć ograniczać odpady w firmie?

Spytaliśmy Petrę Hunter: „Jakie rady ma pani dla firm, które chcą wykonać pierwszy krok?”. W odpowiedzi usłyszeliśmy - „na dobry początek zalecam oszczędzanie papieru i drukowanie w czerni i bieli na obu stronach kartki. Świetnym pomysłem jest także zainstalowanie dystrybutorów wody. Pracownicy mogą uzupełniać swoje szklanki lub butelki wodą zgodnie z zapotrzebowaniem. Dystrybutory wody eliminują także kosztowne zamówienia wody butelkowanej i ograniczają odpady, które powstają podczas produkcji, transportu i utylizacji butelek plastikowych”.

Podsumowując sugestie Petry Hunter oraz nasze propozycje, by produkować mniej śmieci w warunkach korporacyjnych poleca się:

  • zainstalowanie dyspensera do wody,
  • używanie urządzeń energooszczędnych,
  • współdzielenie drukarek,
  • szkolenie pracowników i zwiększanie ich świadomości,
  • wprowadzenie dokumentacji opartej na chmurze sieciowej, zamiast papierowej,
  • ponowne wykorzystywanie opakowań,
  • zakup zgniatarek do śmieci ograniczających przestrzeń zajmowaną przez odpady.

Przeczytaj więcej na temat tego, jak ograniczyć odpady w pracy >>

Odpady w firmie – ile kosztuje ich ograniczanie?

Mężczyzna nalewający wodę do szklanki z dyspensera do wody.

Byliśmy ciekawi, jak drogie jest wprowadzenie ekozmian w firmie w życie. Zapytaliśmy więc Petrę:

Co jest potrzebne, aby rozpocząć ograniczanie ilości odpadów?

„Przede wszystkim dobre chęci oraz powszechne zrozumienie problemu” – twierdzi nasza rozmówczyni. „Kluczowe jest wspieranie osób decyzyjnych, aby mogły dawać dobry przykład. Zrównoważony rozwój to długofalowa strategia. Zalecamy przeprowadzanie szkoleń dla pracowników, aby pomóc im w zmianie podejścia do kwestii ograniczania ilości odpadów”.

Czy ograniczanie odpadów jest kosztowne?

„Inwestycja zawsze jest uzależniona od koncepcji i jej realizacji” – odpowiada na to pytanie Petra. „Przejście na oświetlenie LED z pewnością będzie wiązać się z większymi kosztami, natomiast zmiana standardowego ustawienia drukarek jest zdecydowanie mniej kosztowna. Dystrybutory wody także wiążą się z wyższymi kosztami na początku, ale będą prowadzić do oszczędności w dłuższej perspektywie, ponieważ nie będzie już potrzeby kupowania wody w butelkach plastikowych. Ogólnie, można powiedzieć, że koszty zrównoważonego rozwoju zwracają się w dłuższej perspektywie czasowej”.

Jakie korzyści dla firm niesie ograniczanie odpadów?

Dystrybutor wody dla firm BRITA.

Na koniec byliśmy ciekawi, jakie korzyści w ograniczaniu produkcji śmieci może to nieść dla pracodawcy. Petra podsumowała to następująco: „podejmowanie praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju, na przykład ograniczanie ilości odpadów, ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Może to się przełożyć na lepszą obsługę klienta. Na przykład dystrybutory wody pozwalają firmom oferować klientom i partnerom biznesowym świeżą wodę gazowaną lub niegazowaną. A butelki szklane z logotypem firmy wzmacniają jej tożsamość korporacyjną”.

Jakie są korzyści z instalacji dystrybutora wody

Spytaliśmy także, jak ważne jest przejście z butelek plastikowych na dystrybutory wody? Ekspertka zaznaczyła, że: „aby podnieść świadomość pracowników w zakresie ograniczania odpadów, kluczowe jest wprowadzenie widocznych zmian, na przykład wyposażenie firmy w dystrybutory wody. Taki krok sprawi, że pracownicy zaczną bardziej doceniać ten cenny surowiec, a jednocześnie będą mieli do dyspozycji ekologiczną alternatywę dla butelek plastikowych”.

Reasumując wypowiedzi specjalistki, ograniczenie odpadów poprzez instalację dystrybutora wody w firmie:

  • ma pozytywny wpływ na jej wizerunek,
  • może przekładać się na lepszą obsługę klienta,
  • zwiększa komfort pracowników i podnosi ich opinię o firmie,
  • wzmacnia tożsamość korporacyjną.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji dotyczących ochrony danych mogę znaleźć tutaj.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje