Herbaty zimowe z pomarańczą, porzeczkami i cynamonem - tytułowa.

Zimowa herbata

Jaka woda do herbaty będzie najlepsza?

Na to, jak smaczna i aromatyczna jest zimowa herbata, wpływa nie tylko jej rodzaj.

Duże znaczenie ma również jakość wody wykorzystanej do przygotowania napoju. Żeby zaparzyć idealne herbaty zimowe, najlepiej sięgnąć po wodę, która podkreśli wyjątkowy smak i aromat naparu. Warto wybrać tę z dyspensera – nowoczesnego dystrybutora wody filtrowanej z kranu.

Z kranu, filtra, a może z butelki? Jaka woda do herbaty zimowej?

Dyspenser nablatowy BRITA - zdjęcie.

Woda kranowa, choć jest zwykle wykorzystywana do przygotowywania herbaty, nie nadaje się najlepiej do tego celu. Wydziela bowiem charakterystyczny zapach chloru, który skutecznie obniża walory smakowe bogatej w przyprawy i słodkie dodatki zimowej herbaty.

Kranówka najczęściej jest też zbyt twarda – głównie przez nadmiar minerałów magnezu i wapnia. Uniemożliwia to wydobycie pełni smaku i aromatu naparu. Odpowiada też za tworzenie się tłustego osadu na ściankach filiżanki oraz powierzchni napoju. Efekt? O pysznej herbacie można zapomnieć!

Czy najlepszego rozwiązania trzeba więc szukać w odpowiedzi na pytanie: jaka woda butelkowana do kawy lub herbaty jest najlepsza? Niekoniecznie. Woda z butelki również zawiera dużą ilość minerałów, które mogą pozostawiać metaliczny posmak. A to dopiero początek. Bo kupowanie wody butelkowanej nastręcza również problemów z dźwiganiem i przechowywaniem ciężkich, dużych zgrzewek. Z czasem generuje dodatkowo ogromne ilości plastikowych odpadów. Wreszcie, zakup wody w butelkach wiąże się ze sporymi kosztami.

Kobieta zalewająca herbatę gorącą wodą z dyspensera BRITA - zdjęcie.

Najlepsza woda na herbatę? Woda z dyspensera

A zatem: jak zrobić zimową herbatę, aby była smaczna i aromatyczna? Postaw na filtrowaną wodę z dyspensera! Do jej uzyskania idealnie sprawdzi się dyspenser do wody wyposażony w filtr zmiękczający do wody gorącej.

Zdarza się, że dystrybutor wody podgrzewa twardą wodę, która w rezultacie nie nadaje się do robienia herbaty. Z tego powodu w profesjonalnych urządzeniach, takich jak np. dyspenser BRITA C-Tap, umieszcza się dwa filtry: jeden do wody zimnej, a drugi – do gorącej. W ten sposób udaje się jak najlepiej dopasować właściwości wody do jej przeznaczenia.

Filtrowana woda z kranu – zalety korzystania z filtra PURITY C Dispenser

Filtry PURITY C do dyspensera BRITA - zdjęcie.

Woda filtrowana jest krystalicznie czysta, mniej twarda i doskonała w smaku dzięki profesjonalnemu filtrowi PURITY C. W BRITA technologią filtrowania zajmujemy się od ponad 60 lat. Dobrze zatem wiemy, że miejsca pracy wymagają od systemu filtracji szczególnej wydajności, niezawodności i precyzji działania. Dlatego do naszych dyspenserów wybraliśmy filtr powszechnie wykorzystywany w kawiarniach (w ekspresach do kawy czy zmywarkach), piekarniach (w piecach konwekcyjno-parowych) i urządzeniach vendingowych (np. kawomatach).

Umieszczony w dyspenserze do wody PURITY C redukuje:

  • drobne cząstki, np. piasek;
  • metale, np. ołów;
  • smak i zapach chloru;
  • zanieczyszczenia organiczne;
  • twardość węglanową.

Filtrowanie wody na herbatę zdecydowanie poprawia więc jakość przygotowanego napoju. Herbata jest pozbawiona osadu. A woda użyta do jej przygotowania ma odpowiedni poziom twardości, który nie powoduje tworzenia się kamienia w elementach dystrybutora i dzięki temu – zmniejsza ryzyko awarii.

Jak zaparzać herbatę za pomocą dyspensera?

Wyposażony w bojler dyspenser do herbaty Extra C-Tap od razu podaje podgrzaną wodę na herbatę. Wystarczy:

  • umieścić woreczek lub liście herbaty w kubku,
  • podstawić naczynie pod dozownik,
  • wybrać opcję gorącej wody,

przytrzymać przycisk nalewania wody gorącej do momentu, aż kubek się wypełni. Taki sposób dozowania zapobiega przelaniu się wody i oparzeniu gorącą cieczą.

Herbata zimowa z dyspensera. Dlaczego warto?

Dlaczego warto z tego korzystać?

  • Kompleksowe rozwiązanie – dystrybutor wody łączy w sobie zalety precyzyjnego czajnika i profesjonalnego filtra, który usuwa substancje obniżające walory smakowe i zapachowe herbaty oraz redukuje twardość wody.
  • Oszczędność energii elektrycznej – urządzenie zagrzewa i utrzymuje wodę w bojlerze, podając dokładnie tyle gorącej wody, ile potrzeba do zrobienia pysznej herbaty.            
  • Idealne parametry wody – dyspenser do wody Extra C-Tap jest wyposażony w filtr zmiękczający, przez co woda idealnie nadaje się do stworzenia aromatycznego napoju.
  • Zawsze ta sama (zaprogramowana wcześniej) temperatura parzenia herbaty, aby uzyskać napar o pożądanej intensywności.

Chcesz poznać więcej korzyści z użytkowania dyspenserów? Przeczytaj artykuł: Dystrybutor do wody BRITA: dlaczego warto.

Zimowa herbata jako jeden z benefitów dla pracowników

Herbatą zimową z filtrowanej wody z kranu można się delektować w domu albo… biurze. Jeśli zatrudniasz w swojej firmie pracowników, Twoim obowiązkiem jest zapewnienie wody zdatnej do picia. Musi ona spełniać normy mikrobiologiczne, organoleptyczne oraz fizykochemiczne. Warto więc zwracać uwagę na to, jaką jakość ma oferowana woda pitna.

Dzięki systemowi filtrowania wody dyspenser zapewnia jej najwyższą jakość niezależnie od temperatury czy nasycenia CO2. Jako że oferuje kilka rodzajów wody do wyboru, można go uznać za istotny element benefitów pracowniczych.

W kuchniach i przestrzeniach socjalnych współczesnych firm na co dzień można korzystać z różnych odmian herbat. Da się też stosować dodatki i przyprawy do przygotowywania napojów – od soków owocowych przez miód czy imbir aż po goździki itp. W takim przypadku przygotowanie aromatycznych herbat zimowych nie stanowi żadnego problemu.

Jak zrobić herbatę zimową? Przepis z pomarańczą i goździkami

Poniżej znajdziesz przepis na zimową herbatę, która rozgrzeje, ukoi nerwy i doda słodkości chłodnym dniom.

Do jej przygotowania potrzeba:

  • łyżeczki lub torebki czarnej herbaty;
  • 3 plastrów pomarańczy ze skórką;
  • 0,5 cm startego imbiru
  • 4 goździków
  • łyżeczki miodu
  • laski cynamonu.

Jak zrobić zimową herbatę?

Umieść w kubku herbatę oraz starty imbir i zalej gorącą wodą z dystrybutora wody. Po minucie wyjmij torebkę lub liście herbaty z kubka. Dodaj goździki i po 5 minutach wrzuć do naparu plasterki pomarańczy, dodaj miód i włóż laskę cynamonu. Zamieszaj i delektuj się doskonałym smakiem herbaty rozgrzewającej. Przepis na herbatę zimową możesz też modyfikować wedle uznania. Do napoju będzie pasować np. kardamon, wanilia czy odrobina chili.

Jak widzisz, dyspenser na wodę to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i energię elektryczną. Do tego służy środowisku ​​– nie generuje zbędnych śmieci, jakie zostają np. po wodzie butelkowanej. Woda filtrowana z kranu ma doskonały smak. Dzięki temu można ją wykorzystać jako bazę do przygotowania pysznej herbaty.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje