Zielony przycisk na klawiaturze z symbolem ekologii - tytułowa.

Sposoby ochrony środowiska w firmie

Działania proekologiczne w pracy

Szukasz informacji, jak być ekologicznym i w jaki sposób zmienić swoją firmę, aby w możliwie największym stopniu chroniła środowisko naturalne? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jakie działania proekologiczne warto zastosować w biurze i jakie korzyści dają.

Co to są proekologiczne działania?

Działania proekologiczne dotyczą każdej inicjatywy i aktywności, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Zmierzają do tego, aby:

  • zmniejszyć ilość wytwarzanych śmieci;
  • zredukować zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody;
  • przeciwdziałać negatywnym zmianom klimatycznym, w tym globalnemu ociepleniu;
  • ograniczyć zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, jakie powoduje na przykład wydzielanie trujących substancji i gazów w wyniku działalności produkcyjnej czy usługowej.

W każdej firmie warto wdrożyć działania na rzecz ochrony środowiska. Wynika to z tego, że człowiek jest częścią ekosystemu i jeśli nie zapobiegniemy wielu destrukcyjnym zjawiskom, zagrożona będzie nie tylko fauna i flora, ale również ludzkość. Na przykład z powodu smogu corocznie w Polsce umiera około 100 tys. osób[1], co jest ogromną liczbą.


[1] https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26770155,mysleliscie-ze-przez-smog-umiera-46-tys-polakow-rocznie-szacunki.html

Działania proekologiczne – przykłady inicjatyw w firmie, które są korzystne dla środowiska

Sposoby na ochronę środowiska, które możesz wdrożyć we własnej firmie, są dostępne na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wspomnieć o odpowiednim zarządzaniu odpadami, w którym recykling odgrywa kluczową rolę, czy o ograniczeniu wykorzystania surowców nieodnawialnych i promocji OZE, a więc odnawialnych źródeł energii. Warto ponadto zainwestować w dyspensery, które pozwolą ograniczyć ślad węglowy, oraz meble hand-made.

Racjonalna gospodarka odpadami

Jeśli zastanawiasz się, jak można dbać o środowisko w firmie, zacznij od stworzenia efektywnego systemu zarządzania odpadami. Warto:

  • segregować śmieci, wrzucając je do odpowiednich pojemników – w miejscu pracy przydadzą się różnokolorowe pojemniki ustawione jeden nad drugim albo stojak na worki;
  • zmniejszyć ilość odpadów – standardowe faktury można zastąpić elektronicznymi, co oszczędzi nie tylko papier, ale również tusz w drukarce; ponadto warto wielokrotnie korzystać z opakowań kartonowych czy folii, które posłużą na przykład do nadawania przesyłek, oraz postawić na marketing cyfrowy zamiast tradycyjnego, opartego na ulotkach;
  • regularnie serwisować i naprawiać sprzęty elektroniczne, a nie wyrzucać je w przypadku niewielkich usterek – niepotrzebne, ale działające urządzenia można sprzedać lub przekazać instytucjom charytatywnym.

Ekologia na co dzień w firmie to także powtórne wykorzystanie odpadów. Na przykład resztki papieru można wykorzystać do wspólnego zrobienia świątecznych ozdób – to świetny sposób na integrację pracowników.

Wykorzystanie eko-wyrobów

Działania proekologiczne, jakie możesz szybko wprowadzić w Twojej firmie, to stosowanie ekologicznych produktów i urządzeń.

  • Sprzęty elektroniczne o klasie energetycznej A lub B przyczynią się do ograniczenia rachunków za prąd.
  • Oświetlenie LED-owe to nie tylko redukcja zużycia energii, ale również wyjątkowa trwałość – żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarówek jest nawet kilkunastokrotnie wyższa. Warto zastosować lampy z czujnikami ruchu, które włączą światło w momencie, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia.
  • Ekologiczne rzeczy do biura, jak notatnik z korkową wkładką albo długopis bambusowy, pozwolą oszczędzić zasoby naturalne.

Polecamy ponadto wybierać meble hand-made, wykonane ręcznie przez lokalnych rzemieślników, albo z recyklingu. Możesz zachęcić pracowników do samodzielnego stworzenia mebli i zorganizować warsztaty, podczas których zrobicie na przykład sofę z palet.

Odnawialne źródła energii

Skuteczne sposoby ochrony środowiska to technologie oparte na OZE, które korzystają z energii słonecznej, wiatrowej czy geotermalnej. Do firmy możesz kupić:

  • pompę ciepła, która zapewni komfort cieplny podczas chłodnych dni;
  • system fotowoltaiczny, który pozwoli wykorzystać promienie słoneczne do wytworzenia prądu.

W Polsce na zakup tego typu sprzętów możesz uzyskać dofinansowanie, na przykład z programu „Czyste Powietrze”. Odnawialne źródła energii to korzystne rozwiązanie nie tylko dlatego, że wspomagają proekologiczne działania. Pozwolą również zmniejszyć rachunki za prąd czy ogrzewanie.

Dystrybutor wody do firm

Jeśli cenisz ekologię, dyspenser do wody, na przykład BRITA, jest idealną propozycją dla Twojej firmy. Do zalet urządzenia zaliczamy:

  • oszczędzanie zasobów – nie trzeba kupować jednorazowych butelek plastikowych;
  • ograniczanie śladu węglowego i emisję szkodliwych związków – jeden dystrybutor wody do biura to nawet 1,3 tony mniej dwutlenku węgla w atmosferze rocznie[1];
  • trwałość i wymienne elementy, dzięki czemu posłuży przez długi czas.

Dyspensery BRITA są dostępne w wielu wersjach – do wyboru jest model wolnostojący czy nablatowy, a także ze zintegrowanym kranem. Możesz zdecydować się na kupno albo wynajem sprzętu.

Za pomocą dystrybutora zapewnisz pracownikom dostęp do niegazowanej lub gazowanej bądź schłodzonej czy gorącej wody. W dyspenserach BRITA zastosowano innowacyjne filtry, na przykład CLARITY Protect i CLARITY Safe X3 (ten drugi jest dostępny tylko w systemie HygienePlus), oraz funkcje, jak ThermalGate, które usuwają zanieczyszczenia organiczne, bakterie czy cysty, a jednocześnie pozwolą zachować cenne minerały. W przypadku gorącej wody stosowany jest filtr Purity C, który dodatkowo redukuje twardość wody.


[1] https://www.brita.pl/dyspensery/zrownowazony-rozwoj

Eko-transport

Efektywne sposoby dbania o środowisko naturalne to także ograniczenie ruchu samochodowego. Jak osiągnąć to w firmie? To proste – zachęć pracowników, aby poruszali się alternatywnymi środkami transportu. Możesz:

  • dofinansować zakup biletów miesięcznych;
  • nabyć lub wynająć rowery czy hulajnogi;
  • zakupić stojaki zarezerwowane na sprzęt używany przez pracowników na dojazdy do pracy.

Świetnym pomysłem jest również praca zdalna. Jeśli warunki na to pozwalają, stwórz pracownikom możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Ograniczy to emisję szkodliwych związków do atmosfery, jako że personel nie będzie musiał korzystać z samochodów podczas dojazdów do pracy.

Alt: Jakie działania proekologiczne warto zastosować w firmie? - infografika.

Akcje proekologiczne

Ciekawe propozycje działań proekologicznych wiążą się z CSR, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu. Twoja firma może wziąć udział w inicjatywach, które zmierzają do poprawy stanu środowiska naturalnego, a także promują zrównoważony rozwój. Przykłady to:

  • wzrost poziomu kompetencji ekologicznych wśród członków lokalnej społeczności – chodzi o poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych na przykład z oszczędzaniem wody, energii oraz surowców nieodnawialnych czy stosowaniem eko-produktów;
  • uczestnictwo w zielonym łańcuchu dostaw, który kładzie nacisk na optymalizację wyznaczania tras i eliminację przejazdów bez ładunku – w jego ramach ważne jest też ograniczenie wykorzystywanej powierzchni magazynowej oraz stosowanie pojazdów przyjaznych środowisku, na przykład elektrycznych;
  • wsparcie szczególnie aktywnych na polu ekologii pracowników za pomocą szkoleń rozwojowych, które ułatwią im awans;
  • zbiórka wyrobów, na przykład odzieży zalegającej w szafach, na rzecz potrzebujących.

Zagrożenia ekologiczne można zmniejszyć również dzięki wdrożeniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Jej założeniem jest takie projektowanie i wytwarzanie wyrobów, by mogły zostać ponownie użyte podczas produkcji.

Jakie korzyści dają działania proekologiczne w firmie?

Przedstawione powyżej propozycje działań ekologicznych to skuteczne sposoby na to, aby korzyści odniosło nie tylko środowisko, ale również twoja firma. Efektem takich działań jest:

  • zmniejszenie opłat za prąd czy gaz w wyniku stosowania OZE – promocja prawidłowych nawyków wśród pracowników również prowadzi do oszczędności energii czy wody;
  • ograniczenie wydatków na sprzęt i akcesoria firmowe dzięki ponownemu wykorzystaniu zasobów.

Ekologia na co dzień w twojej firmie jest jasnym sygnałem dla otoczenia, że działasz w zrównoważony sposób. To świetny sposób na promocję pozytywnego wizerunku firmy, a tym samym na przyciągnięcie klientów i budowę ich przywiązania do marki. Efektem są większe możliwości rozwojowe na rynku i poprawa konkurencyjności.

Bibliografia:

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje