Para pracowników biurowych stojących przy dyspenserze i pijących wodę - tytułowa.

Pomysły na ekoprojekty dla biur

Jakie działania ekologiczne można wdrożyć, przygotowując projekt biura, by przestrzeń przeznaczona do pracy była przyjaźniejsza planecie, a jednocześnie poprawiała komfort pracowników?

Żyjemy w czasach, w których dbałość o środowisko staje się nie tylko wyrazem naszej odpowiedzialności, ale także integralnym elementem nowoczesnych praktyk biznesowych. W obliczu dynamicznych zmian klimatycznych, które coraz bardziej oddziałują na naszą codzienność, zastosowanie ekologicznych rozwiązań w biurach stało się niemal koniecznością. Właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw wybiera strategię ekowdrożeń, wprowadzając innowacje, mające na celu zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych oraz redukcję śladu węglowego.

Proste ekorozwiązania – wykorzystanie ekologicznych materiałów

W projekcie biura opartym na ekodesignie głównym punktem powinno być wykorzystanie zasobów, które są odnawialne, a ich produkcja ma niewielki wpływ na środowisko. Doskonale sprawdzą się tu więc takie materiały, jak:

  • drewno,
  • wiklina,
  • sklejka,
  • płyta laminowana,
  • płyty MFP i MDF (płyty pilśniowe z włókien drzewnych).

Szczególnie w przypadku mebli i dekoracji. Materiały te nie tylko mają niski ślad węglowy, ale również są trwałe, co redukuje konieczność częstych wymian i dodatkowego zużycia zasobów.

Warto jednak zwrócić uwagę na certyfikaty i badania potwierdzające ekologiczne pochodzenie konkretnych produktów, aby uniknąć tzw. greenwashingu, czyli fałszywej prezentacji produktu jako ekologicznego. Przykładem fałszywej troski o środowisko jest np. oferowanie „ekologicznego zamiennika rattanu”, jak niektórzy producenci nazywają technorattan. Ten syntetyczny odpowiednik rattanu, wykonany z włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu o dużej gęstości, to jednak po prostu plastik.

Ekologiczne rozwiązania sprzyjające planecie – dyspenser wody w biurze

Przygotowując projekt wykonawczy biurowej kuchni w stylu eko, warto umieścić w nim dyspenser wody. BRITA ma w asortymencie najwyższej jakości, eleganckie urządzenia, które uzdatniają wodę z sieci. Marka współpracuje z architektami w szerokim zakresie – również na etapie planowania, jak wkomponować dyspenser w całość projektu wykonawczego. Architekci dostają dostęp do szczegółowej dokumentacji technicznej urządzeń marki BRITA, a także plików CAD czy Revit, kompatybilnych z programami do projektowania. By je otrzymać, wystarczy skontaktować się z BRITA za pomocą formularza na stronie internetowej lub pobrać bezpośrednio z platformy BIMobject.

Produkty BRITA dla firm mogą być wkomponowane do każdego pomieszczenia w biurze. W ofercie dostępne są zarówno niewielkie dyspensery nablatowe, nowoczesne, wysokiej jakości dyspensery ze zintegrowanym kranem, a także eleganckie jednostki wolnostojące. Wszystkie są niezawodne, energooszczędne i zapewniają pracownikom i gościom smaczną, przefiltrowaną wodę.

Energooszczędne biuro – jak to zrobić?

Mężczyzna napełniający butelkę wielorazową w dyspenserze - zdjęcie.

W projekcie ekologicznego biura warto uwzględnić również rozwiązania z grupy smart office. Do najważniejszych cech „inteligentnych biur” należą między innymi automatyzacja oraz stworzenie zdrowego ekosystemu, dzięki którym miejsce pracy staje się przyjaźniejsze dla ludzi i środowiska.

Do takich smart rozwiązań zaliczają się np. inteligentne systemy oświetleniowe, które regulują natężenie oraz temperaturę barwową światła, dostosowując je do pory dnia czy pogody. Dzięki temu zużywa się mniej energii elektrycznej, a oświetlenie jest zdrowsze dla pracowników. To opcja, która świetnie się sprawdza szczególnie na dużych powierzchniach, typu open space – pozwala zaoszczędzić nawet około 40% energii elektrycznej. Co więcej, inteligentne oświetlenie często jest kompatybilne z wieloma innymi systemami z grupy smart office, które również ograniczają zużycie energii:

  • systemem sterowania temperaturą i poziomem wilgotności powietrza w biurze,
  • systemem sterowania oświetleniem w poszczególnych pomieszczeniach, z wykorzystaniem czujników ruchu – np. w toaletach czy w archiwum, czyli wszędzie tam, gdzie światło nie musi być włączone przez cały czas pracy,
  • systemami zacieniania, które sterują żaluzjami w taki sposób, by wpuszczać do pomieszczeń optymalną ilość naturalnego światła i ułatwić utrzymywanie właściwej temperatury.

Zieleń w biurze: naturalna dekoracja i optymalizacja warunków pracy

Tworzenie ekologicznego biura to nie tylko technologia i materiały, ale także przyroda. Nie może tu zatem zabraknąć naturalnych akcentów dekoracyjnych, czyli roślin. Wkomponowanie w projekt tzw. zielonej ściany (ogrodu wertykalnego), pozwala stworzyć przyjemne dla oka otoczenie, bez zajmowania dodatkowego miejsca i poświęcania dużych nakładów pracy. Co więcej, rośliny świetnie równoważą wpływ włączonej klimatyzacji, która często wysusza powietrze – zieleń z kolei zwiększa jego wilgotność. Ogrody wertykalne są też wyposażane w systemy automatycznego nawadniania, które dbają o właściwe utrzymanie roślin, przy optymalnym poborze wody.

Zieleń pomaga również oczyszczać powietrze z bakterii oraz szkodliwych związków chemicznych, tym samym obniżając ryzyko wystąpienia wśród pracowników infekcji górnych dróg oddechowych – nawet o 30%!

Wdrożenie ekologicznych materiałów i praktyk podczas tworzenia i aranżacji przestrzeni biurowej pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych i zredukować ślad węglowy. A to przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i pracownikom i klientom. Biura z wykorzystaniem naturalnych, ekologicznych materiałów często są postrzegane jako bardziej przyjemne i zdrowe miejsca pracy. Dodatkowo, inwestowanie w zrównoważone rozwiązania pokazuje zaangażowanie firmy w ochronę środowiska, co może przyciągnąć nowych klientów i inwestorów zainteresowanych zrównoważonym rozwojem.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje