Dłoń trzymająca mały zabawkowy globus - tytułowa.

ESG dla Twojej firmy - zacznij od wody

Strategia ESG staje się standardem w biznesie.

Pozwala na zbudowanie w oczach klientów, inwestorów czy kredytodawców silnej, świadomej i zaangażowanej marki. Przekłada się także na większą satysfakcję pracowników. Wprowadzanie zasad ESG warto rozpocząć od najprostszych rozwiązań, na przykład zakupu dyspensera. Dzięki nowoczesnemu dystrybutorowi wody nie tylko zapewnisz pracownikom, klientom czy gościom doskonałą w smaku filtrowaną wodę, ale też zadbasz o środowisko naturalne.

ESG – co to jest?

Napis ESG na tle korony drzew - zdjęcie.

Zacznijmy od tego, co to jest ESG (Environmental Social Governance). Otóż pod tym angielskim skrótem kryje się koncepcja składająca się z trzech aspektów:

  • środowiskowego,
  • społecznego,
  • ładu korporacyjnego.

Są to kluczowe czynniki ESG, na które powinno zwrócić uwagę każde przedsiębiorstwo dążące do zrównoważonego rozwoju – obecnie strategia ESG odgrywa istotną rolę przy podejmowaniu decyzji biznesowych w wielu firmach na całym świecie. Dlaczego jest ona tak ważna? Działania wspierające ochronę środowiska naturalnego oraz dbałość o wysoką kulturę pracy wpływają na reputację przedsiębiorstwa oraz zadowolenie pracowników, a także przekładają się na wyniki finansowe.

Jakie korzyści daje ESG?

Specjaliści podkreślają, że Environmental Social Governance to nie „straszak”, a szansa dla firm na szybszy rozwój i odpowiedzialne zarządzanie biznesem. Ta metodologia zrodziła się z potrzeb samych przedsiębiorców, którzy chcieli skutecznie i szybko mierzyć wyniki ekorozwoju biznesów i potrzebowali do tego celu przejrzystych danych oraz mierników.

Znając wskaźnik ESG, mogą oni realnie podnosić jakość pracy i oferowanych usług. W badaniu przeprowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie („Wpływ czynników ESG na decyzje inwestycyjne”) aż 8 na 10 respondentów zauważyło, że wdrażanie strategii ESG przez spółkę przekłada się na postrzeganie jej przez inwestorów jako podmiotu o obniżonym poziomie ryzyka. Ponadto blisko 40% ankietowanych dostrzegło pozytywny wpływ tych praktyk na wynik finansowy przedsiębiorstwa.

Strategia ESG – jak wpływa na zarządzanie biznesem?

Co dokładnie obejmują poszczególne elementy ESG (Environmental Social Governance)?

  • Środowisko (Environmental) – pojęcie to dotyczy wszystkich działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego i przeciwdziałanie jego degradacji. Obejmuje ono m.in.: zaangażowanie przedsiębiorstwa w obniżenie emisji dwutlenku węgla. Firmy mogą w tym zakresie np. zminimalizować ilość odpadów, redukując zużycie papieru, czy zmieniając sposób dystrybucji wody w firmie. Zamiast oferować pracownikom i gościom wodę w plastikowych butelkach, można zastosować dyspenser do wody podłączony do sieci wodociągowej z profesjonalnym systemem filtracji. Inne inspiracje znajdziesz w wywiadzie z Petrą Hunter z Uniwersytetu Augsburskiego: Ograniczenie odpadów w firmie.

  • Społeczna odpowiedzialność (Social Responsiblity) – jest związana z relacjami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Termin obejmuje m.in.: inwestowanie w kapitał ludzki, dbałość o równość płac, ochronę danych czy transparentną politykę informacyjną przedsiębiorstwa. W jego skład wchodzi też: wolontariat, etyczność przedsiębiorstwa, zrównoważony łańcuch dostaw, akcje charytatywne itp.

Drugi człon skrótu ESG (Environmental Social Governance) odnosi się jednak przede wszystkim do przestrzegania praw pracowniczych i zasad BHP. Mowa tu m.in. o zapewnieniu odpowiedniej ilości wody pitnej w miejscu pracy, szczególnie w uciążliwych warunkach. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Woda dla pracowników. Przepisy i obowiązki dotyczące zapewnienia wody pracownikom

Również w tym przypadku dyspenser do wody gazowanej lub niegazowanej stanowi doskonałe rozwiązanie. Dzięki temu, że pobiera wodę z sieci wodociągowej i dokładnie ją filtruje, pracownicy otrzymują zawsze tyle ulubionego napoju wysokiej jakości, ile potrzebują.

  • Ład korporacyjny (Corporate Governance) – jest związany bezpośrednio z zarządzaniem biznesem. To z nim wiąże się np. respektowanie praw akcjonariuszy, przejrzystość podatkowa, jasne wskaźniki wynagrodzeń czy działania antykorupcyjne.

Zaniechanie wdrażania strategii ESG w firmie może mieć negatywne konsekwencje dla jej rozwoju. Przedsiębiorstwa, które dbają o ochronę środowiska, odpowiedzialność społeczną i zrównoważone zarządzanie, mają szanse na pozyskanie nowych, atrakcyjnych źródeł finansowania. Przyciągają też młodych, zdolnych pracowników, którzy zwracają baczną uwagę na takie czynniki ESG jak ład korporacyjny czy ekologia.

Dyspenser do wody w Twojej firmie

Kobieta i mężczyzna rozmawiający przy dystrybutorze z wodą BRITA - zdjęcie.

Być świadomym, co to jest ESG i co to znaczy stosować je w biznesie – to jedno. Drugie to wprowadzić zmiany mające na celu realizowanie tej strategii. W praktyce może się okazać, że zadanie pochłania dużo czasu i wymaga sporych nakładów pracy. Dlatego też zmiany warto wdrażać metodą małych kroków.

Dobrze jest zacząć od pierwszego filaru, czyli ochrony środowiska naturalnego. Sposobem może być m.in.: zmniejszenie produkcji odpadów i emisji CO2 związanych z produkcją, transportem i utylizacją plastikowych butelek jednorazowego użytku. Jednym z rozwiązań, które to umożliwia w sposób łatwy, niewymagający dużych nakładów czasu, zasobów i pracy, jest wspomniany już dyspenser na wodę z bezpośrednim podłączeniem do sieci wodociągowej oraz zaawansowanym filtrem. Składa się on z: filtra wstępnego, węglowego, membrany mikrofiltracyjnej i dwuwarstwowej.

Wychwytują one:

  • substancje obniżające walory smakowe wody,
  • 99,9999% bakterii i 99,95% cyst,
  • mikroplastik,
  • osady z rurociągów, 
  • metale ciężkie,
  • zanieczyszczenia organiczne i farmaceutyczne,
  • chlor,
  • włókna azbestowe.    

Dystrybutor wody BRITA – ekologiczny wybór

Dyspensery BRITA pozwalają ograniczyć emisję CO2 o 86% w porównaniu do użytkowania wody butelkowanej. Ponad 70% ich komponentów pochodzi od europejskich dostawców. Dzięki temu zostaje ograniczony zbędny transport na długich dystansach (przede wszystkim z odległych Chin, gdzie zwykle odbywa się produkcja), a co za tym idzie – ślad węglowy dyspenserów do wody jest niższy.

Gdy okres użytkowania urządzenia dobiega końca, zostaje ono zutylizowane. Jego obudowę się rozdrabnia, a pozostałe elementy poddaje recyklingowi. Warto także wspomnieć, że użytkowanie zielonej energii do zasilania dyspensera wody BRITA pozwala na dodatkową 5% redukcję śladu węglowego.

Ochrona środowiska i recykling należą do filozofii BRITA – już w 1992 roku jako pierwsi wprowadziliśmy program recyklingu wkładów filtrujących. W naszych zakładach produkcyjnych wykorzystujemy certyfikowaną energię zieloną. A opakowania z tworzyw sztucznych, używane do pakowania części zamiennych, zastąpiliśmy tymi ekologicznymi, wykonanymi z papieru.

Dyspenser do wody BRITA – jakość i wygoda

BRITA produkuje dyspensery zasilane z sieci wodociągowej o różnej konstrukcji: dystrybutor wody nablatowy, wolnostojący, do zabudowy, ze zintegrowanym kranem. W zależności od modelu dostarczają one różnego rodzaju wodę. Możliwy jest wybór dyspensera do wody gazowanej (o różnym stopniu nasycenia) oraz niegazowanej z wodą schłodzoną, gorącą lub w temperaturze pokojowej.

Wszystkie spełniają najwyższe standardy: zapewniają optymalnej jakości wodę za sprawą kilkustopniowego, zaawansowanego systemu filtracji, są proste w instalacji i obsłudze, bezpieczne (regularnie certyfikowane przez niezależne instytucje) oraz trwałe. Dzięki temu dystrybucja wody w firmie staje się wygodna, przyjazna środowisku i korzystna dla firmowego portfela. Dyspenser wody znajduje zastosowanie w różnych branżach, np. w biurach architektonicznych, hotelach, szkołach, restauracjach czy przychodniach i szpitalach.

Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę dyspensera do wody

* Pola obowiązkowe
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Sprawdź wprowadzone informacje
Pozostało znaków:
Nie można używać symboli < > @ % * # | _ [ ] ~ { } ( ) ani kombinacji „www.” oraz „://”.

Więcej informacji na temat ochrony danych.

Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku i kliknij opcję Prześlij.

Sprawdź wprowadzone informacje