Uziemianie. Jak zbliżyć się do elementu Ziemi?

- odpowiada Justyna Połeć

Zgodnie z ajurwedą, do określenia całego stworzenia używamy pięciu elementów. Jednym z nich jest właśnie element ziemi, który symbolizuje to, co stabilne i trwałe. Zbliżający się Dzień Ziemi to wyjątkowy czas – odpowiedni do tego, żeby zgłębić naszą wiedzę na ten temat! Zacznij już teraz, gdy czytasz ten artykuł - spróbuj skierować więcej swojej uwagi do stóp i zobacz, jak będziesz się czuła/czuł, kiedy skończysz!

Stabilny i silny element Ziemi

Uzyskanie wspaniałego samopoczucia i zadbanie o zdrowie jest możliwe właśnie dzięki zrozumieniu pięciu elementów i ich wzajemnego oddziaływania. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ energie stale na siebie wpływają i równoważą się w trakcie naszego funkcjonowania. To, jak na siebie oddziałują, silnie przekłada się na to, co czujesz i czego doświadczasz.

Warto wiedzieć, że element Ziemi jest silnym składnikiem jednej z dosz w ajurwedzie, a konkretnie doszy Kaphy (więcej o niej pisałam tutaj). Wpływa na stabilność fizyczną i mentalną, sprawia, że czujemy się bezpiecznie i spokojnie.

Sposoby na uziemienie

Zadbanie o to, by zbliżyć się do elementu Ziemi jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania. Jak tego dokonywać? Pamiętając o uziemianiu ciała i umysłu. Prosty sposób na uziemienie to wykorzystanie natury, np. drzewa. Oprzyj się o nie, dopasuj swój kręgosłup i przyłóż głowę. Bose stopy połóż na trawie, piasku czy ziemi. W ten sposób dopełnisz przepływu energii – z ciała w głąb ziemi i z powrotem. Spróbuj i obserwuj, jak takie sesje, powtarzane przy każdym spacerze, sprawią, że poprawi się Twoje samopoczucie 😊

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy możliwości wyjścia na dwór np. przez kwarantannę? W domu też możemy przeprowadzić uziemienie. Potrzebna Ci będzie jedynie łyżka ze stali nierdzewnej. Na zewnętrznej stronie stopy, głównie w okolicy ścięgien, rysuj za pomocą łyżki krzyżujące się wzory. Dzięki tej praktyce rozbijesz energię, która nagromadziła się w tym miejscu. Po kilku minutach zaokrągloną częścią łyżki należy pocierać wnętrze stopy, co pozwoli zaktywizować energetyczne centra na stopie. Jest też specjalny masażer do stóp, który wygląda jak mini mata z wypukłymi końcówkami, na której możesz stawać. Chodzenie boso sprawia, że czujemy się stabilnie, dlatego jogę ćwiczymy bez skarpetek.

Jak element Ziemi wpływa na nasze życie?

Element Ziemi może być zrównoważony lub niezrównoważony. Co się dzieje i jak czujemy się, gdy przybiera on jedną z tych dwóch postaci? Gdy element Ziemi jest w normie, to jesteśmy silni i czujemy się bezpieczni. Zyskujemy wtedy równowagę w naszych emocjach, doświadczeniach i uczuciach. W skuteczny sposób możemy kontrolować to, jak się czujemy i czego doświadczamy. Stajemy się także bardziej odporni na wszelkie zachodzące konflikty. Czujemy się bezpieczniej oraz komfortowo nie tylko w naszym otoczeniu, ale również w naszym ciele i umyśle.

Jak natomiast rozpoznać, że element Ziemi pozostaje niezrównoważony? Tracimy szybko zainteresowanie działaniem, czujemy niezdecydowanie i wiele różnych myśli na raz, cieżko jest nam podjać decyzje. Możemy również cierpieć na bezsenność! W codziennym funkcjonowaniu stajemy się bardzo statyczni i mało elastyczni. Dużo rzadziej decydujemy się na podjęcie ryzyka, w zamian za pozostawanie w strefie komfortu. Życzę Wam, aby zdarzało się to jak najrzadziej. Jeśli chcemy iść do przodu, rozwijać się i realizować nasze marzenia, musimy mieć silne korzenie, a to właśnie zapewnia nam uziemienie! 😉 Dzięki zdobyciu takiej równowagi mam solidne podstawy na żyznej glebie, by rozkwitać!

Pięknego Dnia Ziemi – który powinien być celebrowany codziennie! 😊

Justyna Połeć

Jest certyfikowanym nauczycielem Hatha Jogi, a swoją wiedzę zdobywała w Indiach jak również przez lata praktyki w Polsce, Tajlandii, na Bali i w Portugalii. Chociaż z wykształcenia jest prawnikiem zmieniła swoją ścieżkę i postanowiła uczyć jogi jak również ajurwedy oraz pracy z kobiecą energią. Justyna poprzez jogę uczy budować wewnętrzną i zewnętrzną siłę. Joga nie jest lekiem na wszystko, ale jest narzędziem do zrozumienia, że wszystko można naprawić. Pomogła już setkom kobiet zmienić swoje życie poprzez swoje praktyki, medytacje oraz kursy. Justyna znana jest w sieci jako Justdeliciousx, prowadzi również Akademie Shakti (https://akademiashakti.pl) dla kobiet, które wspólnie chcą się rozwijać! Znajdziesz ją na Instagramie, jak również w jej podcaście Just Delicious Yoga na APPLE i Spotify!