Bieganie dla początkujących

Jak się przygotować?

Bieganie dla początkujących. Jak zacząć i nie zrezygnować?

Chcesz żyć zdrowiej, zatroszczyć się o swoje ciało i jego kondycję? Zacznij aktywność fizyczną od biegania! Jeżeli rozpoczniesz swoją przygodę z tym sportem świadomie, jest duża szansa, że nie tylko unikniesz bolesnych kontuzji, lecz również wytrwasz w swoim postanowieniu. Bieganie to aktywność niemal dla każdego, także dla osób na samym początku drogi do wysportowanego ciała. Pozwala spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i umożliwia dostosowanie poziomu trudności do twoich możliwości fizycznych. Jak zacząć biegać, jakie są korzyści z takiej aktywności i o czym musisz pamiętać przed pierwszym podejściem? Oto nasze wskazówki.

Jakie akcesoria do biegania są niezbędne na początku?

Choć samo bieganie nie wymaga zbyt wielu akcesoriów na start, część z gadżetów znacznie ułatwia uprawianie tego sportu i śledzenie swoich postępów. Jeżeli już wiesz, że codzienny trucht to strzał w dziesiątkę, zaopatrz się w kilka przydatnych akcesoriów. Co polecamy każdemu biegaczowi?

Gadżety dla biegacza – co Ci się przyda?

Wiele osób, nie tylko biegaczy, korzysta z inteligentnych, połączonych z internetem zegarków. Sprawdzisz w nich, np. liczbę wykonanych danego dnia kroków. Modele przeznaczone dla osób biegających mają jednak znacznie więcej przydatnych funkcji, m.in.:

  • wskazują optymalny dla ciebie czas na trening;
  • liczą spalone kalorie;
  • sprawdzają twoje tempo i wpisują je do historii treningów;
  • wskazują na mapie twoje dokładne położenie, co jest niezwykle istotne, jeżeli biegasz, np. po lesie.

Decydując się na zakup wygodnych, bezprzewodowych słuchawek, możesz nieco urozmaicić swój trening. Podczas biegania, aby pokonać swoje słabości i nie stracić motywacji, możesz słuchać tematycznych podcastów albo ulubionej muzyki o odpowiednim tempie.

Jeżeli nie chcesz na samym początku swojej drogi biegacza kupować drogich zegarków, możesz zdecydować się na opaskę na rękę. Wystarczy umieścić w jej kieszonce swój telefon i wygodnie przypiąć całość na wysokości ramienia. Dzięki zainstalowanym aplikacjom także będziesz mógł śledzić swoje postępy, określać dokładną lokalizację albo spalone kalorie.

Butelka do biegania – dlaczego warto?

Nie możesz uprawiać joggingu w prawidłowy sposób, jeśli zapomnisz o regularnym nawadnianiu. Odpowiednia ilość wody jest kluczowa, abyś mógł wykonać trening i uzupełnić utracone wraz z potem płyny. Dlatego też, bez względu na to, czy biegasz na bieżni w siłowni, czy wybierasz raczej odległe od cywilizacji zakątki natury, musisz mieć przy sobie wodę.

Choć w każdym sklepie dostępna jest woda w jednorazowych butelkach, zdecydowanie lepiej dla twojego zdrowia oraz przyrody sprawdzą się butelki wielorazowe.

W ofercie BRITA znajdują się dwa modele wielorazowych butelek filtrujących. Model Vital sprawdzi się lepiej przy treningu stacjonarnym, natomiast wyposażony w praktyczny ustnik model Active będzie odpowiedni na dłuższe biegi na świeżym powietrzu. Oba warianty wyposażone są w praktyczne filtry, dzięki którym możesz uzupełnić wodę w dowolnym miejscu. Nie musisz więc zabierać na trening dużych ilości płynów. Wystarczy, że uzupełnisz wodę, nalewając ją prosto z kranu w siłowni czy w innym publicznym ujęciu.

Bieganie dla początkujących – podstawowe zasady treningu dla biegaczy

Właściwe przygotowanie się do biegania jest podstawą zdrowego, bezpiecznego i udanego treningu. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą formą aktywności fizycznej, musisz pamiętać, że nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do wypadków. Kontuzja nie jest niczym przyjemnym. To nie tylko często bardzo dotkliwy ból i problemy z poruszaniem się, lecz również zagrożenie do dalszej aktywności fizycznej. Jak więc przygotować się przed każdym biegiem?

Podstawą jest rozgrzewka. Aby zminimalizować ryzyko bolesnych kontuzji, musisz dobrze rozgrzać swoje mięśnie. Skup się głównie na swoich nogach. To przecież właśnie one są najbardziej narażone na niemiłe wypadki. Rozgrzewka powinna trwać od 5 do 15 minut, w zależności od tego, jak intensywny będzie twój trening. Oto kilka ćwiczeń, które będą doskonałym przygotowaniem przed joggingiem:

  • pajacyki;
  • wykroki w przód;
  • szybki spacer;
  • kręcenie biodrami;
  • wymachy nóg;
  • skręty tułowia.

Nie zapomnij też o nawadnianiu organizmu. W trakcie treningu powinieneś wypić odpowiednią ilość wody. Szacuje się, że właściwa ilość to ok. 40ml na każdy kilogram masy ciała[1]. Jest to dzienna ilość, którą powinien spożywać człowiek aktywny fizycznie. Podczas treningu dobrze jest mieć przy sobie wodę i pić ją regularnie, np. co 20 minut, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Sprawdź, jakie posiłki po treningu warto jeść, aby się zregenerować 

Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniej motywacji do treningu. Rozpoczynając nową aktywność fizyczną, masz zapewne wiele zapału i mnóstwo postanowień. Z czasem jednak treningi mogą stać się dla ciebie zbyt przewidywalne i nudne tak, że ciężko będzie ci znaleźć motywację do działania. Dlatego też zadbaj o ten aspekt wcześniej, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność. Możesz prowadzić planer swoich treningów, zaznaczać w nim postępy i wyznaczać sobie kolejne cele. Zadbaj też o to, by trening był zróżnicowany, a przez to ciekawszy. Dobrym rozwiązaniem jest też znalezienie towarzysza do biegania.


[1] https://www.magazynbieganie.pl/co-ile-i-jak-czesto-pic-podczas-treningu/

Trening do maratonu – jak się przygotować?

Rozpoczynając treningi, marzysz już o przebiegnięciu maratonu? Możesz oczywiście wyznaczyć sobie taki cel, jednak nie zapomnij o przygotowaniu. Maraton wiąże się z dużym wysiłkiem. Branie udziału w takim wyzwaniu tuż po rozpoczęciu tego typu aktywności fizycznej jest dużym błędem i może prowadzić do kontuzji.

Jeżeli jednak masz w sobie dużo wytrwałości i chęci, jak najbardziej możesz rozpocząć takie przygotowania w dowolnym momencie. Podstawą jest z pewnością stopniowe zwiększanie dystansu i intensywności biegu. Dokładnie obserwuj reakcje swojego organizmu. Planuj także odpoczynek od biegania, aby się nie przetrenować.

Biegi długodystansowe znacznie różnią się od biegania dla początkujących. Dlatego też, jeżeli masz taką możliwość, skonsultuj się z profesjonalnym trenerem. Dzięki jego wsparciu wspólnie ustalicie kolejne etapy przygotowań do maratonu. To najbezpieczniejsza opcja, która uwzględnia możliwości twojego organizmu.

Korzyści z biegania – dlaczego warto biegać regularnie?

Bieganie to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Korzyści z biegania jest całe mnóstwo. Jest to sport, który umożliwia dostosowanie treningów do każdego poziomu zaawansowania. Wystarczą zaledwie 3 półgodzinne sesje biegania w tygodniu, by odczuć wyraźnie jego pozytywne skutki.

Podczas biegania możesz spalić mnóstwo kalorii (od 500 do 800). Wysiłek włożony w trening może zachęcić cię też do zdrowszego odżywiania. Nawet podczas zwykłego truchtu oczyścisz głowę z męczących cię problemów, a Twój nastrój się poprawi. Dobrze jest w tym celu wybierać trasy, które wiodą przez piękne, naturalne okolice. Regularny bieg ułatwia też zasypianie oraz korzystnie wpływa na jakość snu. Takimi treningami wzmocnisz również cały swój organizm – Twoje mięśnie, kości, ścięgna i stawy staną się silniejsze[1].

Poznaj więcej sposobów na self care >>


[1] Zalety regularnego biegania

Napoje dla biegaczy. Jak zrobić domowy izotonik?

Twoje ciało podczas intensywnego biegu traci nie tylko wodę, lecz także wiele składników mineralnych. Aby je uzupełnić i zapobiec odwodnieniu, przygotuj domowy napój izotoniczny. Choć w sklepach dostępnych jest wiele gotowych produktów, mają one często złe składy oraz sprzedawane są w jednorazowych butelkach. Domowy izotonik jest natomiast dobry, tani i zdrowy. Wystarczy 1,5 l wody, 4 łyżki miodu, sok z jednej cytryny i pół łyżeczki soli. Całość należy zamieszać, do rozpuszczenia składników i gotowe!

Aby napój izotoniczny był naprawdę smaczny i świeży, wybierz wodę poddaną wcześniejszej filtracji, np. w dzbanku filtrującym. Dzbanek BRITA Glass wykonany jest z materiałów z recyklingu (60% szkła i 100% bioplastiku[1]). Zastosowane w tym dzbanku szkło borokrzemowe jest lekkie i odporne na uszkodzenia oraz wysoką temperaturę. Nie pochłania zapachów i nie odbarwia się. Ponadto możesz myć je w zmywarce bez obaw, a inteligentny wskaźnik cyfrowy BRITA SmartLight LED przypomni ci o konieczności wymiany filtrów.


[1] dotyczy lejka (bilans masy)