Równoległym wyzwaniem dla środowiska są odpady plastikowe, w szczególności jednorazowe butelki PET. Jak wynika z raportu PlasticsEurope, w samej UE w 2022 roku wyprodukowano ponad 57 milionów ton tworzyw sztucznych, z czego znaczna część to opakowania jednorazowe[1].
Woda butelkowana, mimo dostępności alternatyw, pozostaje podstawowym źródłem nawodnienia w wielu firmach. Niestety, każda butelka PET to nie tylko potencjalny odpad, ale również emisja CO₂ związana z produkcją, transportem i utylizacją.
PFAS – niewidoczne zagrożenie w wodzie pitnej
Związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS), zwane „wiecznymi chemikaliami”, są używane m.in. do impregnacji tekstyliów, a stamtąd przedostają się do wody wodociągowej. Są to substancje trudne do rozkładu, kumulujące się w organizmach żywych, a ich długotrwała ekspozycja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń hormonalnych i nowotworów.
W kontekście przemysłowym PFAS stanowią realne ryzyko – nie tylko dla pracowników, ale również dla bezpieczeństwa procesów technologicznych, w których woda jest wykorzystywana[1].
Nowoczesne dyspensery do wody BRITA to rozwiązanie, które bezpośrednio odpowiada na Twoje kluczowe wyzwania biznesowe – potrzebę ograniczenia plastiku, optymalizacji kosztów i poprawy jakości wody w miejscu pracy. Nasze profesjonalne systemy filtrujące są wyposażone w zaawansowaną technologię, która gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo wody. Skutecznie zatrzymują nie tylko PFAS, ale także metale ciężkie (jak ołów i miedź), chlor psujący smak i zapach, pestycydy, substancje farmaceutyczne i mikroplastik.
Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo może:
- realnie zredukować plastikowe odpady dzięki eliminacji butelek jednorazowych,
- zapewnić bezpieczną i smaczną wodę pitną dla pracowników i klientów,
- obniżyć emisję CO₂ poprzez zmniejszenie logistyki związanej z dostawą wody,
- aktywnie zrealizować cele ESG i zrównoważonego rozwoju (SDGs) dzięki przejrzystej polityce wodnej.
Poznaj różnice między ESG a CSR >>
[1] https://www.gba-polska.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-pfas/
[1] https://plasticseurope.org/pl/wp-content/uploads/sites/7/2024/09/Raport-roczny-Fundacji-PlasticsEurope-Polska.pdf