Jak ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem?

Poznaj ekosposoby

Jak ograniczyć plastik – 3 proste sposoby

Plastik jest wszechobecny. To z niego powstaje często nasza odzież, w pudełka z tego tworzywa pakujemy lunch do biura i w pośpiechu kupujemy wodę w jednorazowych butelkach. Niestety wygoda, którą daje nam to tworzywo, ma swoje konsekwencje. Jego nadmiar wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego również Ty powinieneś ograniczyć plastik w możliwie jak największym stopniu. Zyska na tym twoje zdrowie, fundusze oraz nasza planeta. Dowiedz się, jak to zrobić!

Ile lat rozkłada się plastikowa butelka – konsekwencje dla natury

Plastik, choć w wielu sytuacjach jest niezwykle praktyczny, niestety coraz bardziej zaśmieca naszą planetę. Jednorazowe opakowania opanowały cały świat. Foliowe torebki czy butelki po napojach wyrzucamy już po jednym użyciu.

Co jednak się z nimi dzieje dalej? Plastik trafia na wysypiska śmieci, tworząc coraz wyższe góry odpadów. Znajdziemy go też w glebie, powietrzu czy morzach i oceanach. Oddzielone od plastikowych odpadów mikrocząsteczki, które ciężko dostrzec gołym okiem, zaburzają działanie wielu ekosystemów. Co więcej, trafiają też do naszych organizmów, gdy zjadamy się rybami albo pijemy rozgrzaną wodę z jednorazowych butelek PET.

Zanieczyszczenie plastikiem a nasze zdrowie

Badania naukowców z jednego z amerykańskich uniwersytetów wykazały, że aż 93% wody w jednorazowych butelkach plastikowych PET zawiera drobiny mikroplastiku. Choć nie wyczuwamy ich, pijąc napój, mogą mieć one istotny wpływ na nasze zdrowie.

W jakim sposób mikroplastik wpływa na twój organizm?

  • sprzyja zachorowaniu na depresję;
  • jest czynnikiem kancerogennym;
  • może uszkadzać wątrobę;
  • zwiększa ryzyko otyłości[1];
  • negatywnie wpływa na układ hormonalny;
  • może powodować problemy z płodnością[2].


[1] Plastikowe butelki i ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka - Aura - Numer nr 11 (2018) - BazEkon - Yadda (icm.edu.pl)

[2] Jak nam szkodzi plastik? Szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na nasze zdrowie - Portal Statystyczny

Jak ograniczyć plastik – łatwe pomysły do wprowadzenia od zaraz

Jak widzisz, obecność plastiku wokół nas ma wiele bardzo negatywnych skutków. Choć może się wydawać, że działania jednego człowieka, które mają na celu ograniczenie zużycia tego tworzywa, nie mają sensu, jest wręcz przeciwnie!

To właśnie małe zmiany u każdego z nas mogą uwolnić naszą planetę od kolejnych ton plastiku w morzu, pożywieniu, powietrzu czy na składowiskach śmieci.

Jest wiele prostych sposobów, które pomogą ci uwolnić się od ton niepotrzebnych śmieci w twojej codzienności.

Bez opakowania

Dużym problemem, który przyczynia się do nadprodukcji plastiku, są jednorazowe opakowania, których używamy na co dzień. Zafoliowane, obrane i umyte warzywa oraz owoce, ciastka w plastikowych opakowań, kosmetyki czy środki czystości w butelkach z tworzywa sztucznego są wygodne, jednak bardzo negatywnie wpływają na przyrodę.

Czy istnieje jednak możliwość, by nie korzystać z takich opakowań? Oczywiście! Wystarczy, że zamiast foliowych torebek, tzw. zrywek, zapakujesz swoje owoce i warzywa w wielorazowe woreczki. Bez problemu wykonasz je sam albo kupisz w niemal każdym sklepie. Mają one przeróżne rozmiary, więc zmieszczą się w nich i duże ziemniaki, i malutki groszek. Na miękkie produkty, takie jak maliny czy truskawki, możesz przeznaczyć tradycyjne łubianki (kobiałki) albo po prostu szklane pojemniki do przechowywania żywności. W ten sposób delikatne owoce nie zgniotą się w torebkach.

W wielu miejscach znajdziesz sklepy, w których wszystkie produkty dostępne są na wagę: kasze, mąki, suszone strączki i owoce, orzechy, płatki możesz więc nałożyć do swoich woreczków.

Podobnie kwestia prezentuje się w przypadku kosmetyków i środków czystości. Istnieją sklepy, gdzie napełnisz szklaną butelkę z odzysku płynem do prania albo żelem pod prysznic, dzięki czemu nie będziesz potrzebować jednorazowego opakowania. Świetnym rozwiązaniem są też szampony i mydła w kostkach.

Sprawdź, co możesz zrobić, aby twój dom był bardziej eko >>>

Wielorazowość

Dryfująca wyspa z plastiku na oceanie obejmuje obszar ponad półtora miliona kilometrów kwadratowych i jest pięciokrotnie większa od Polski. Tak wielkie skupisko odpadów ma bardzo negatywny wpływ na życie w wodach Oceanu Spokojnego[1]. Aby nie produkować więcej plastikowych odpadów, postaw na wielorazowe opakowania.

Za jedno z największych źródeł mikroplastiku uznaje się jednorazowe butelki PET. Woda w takich pojemnikach jest łatwo dostępna. Bez problemu kupisz ją w każdym sklepie czy kiosku. Niestety rozwiązanie to generuje olbrzymie ilości odpadów.

Alternatywą jest butelka filtrująca. Jest ona ergonomiczna, lekka i co najważniejsze – umożliwia skorzystanie z dowolnego źródła wody dzięki filtrowi węglowemu.


[1] Wyspa Śmieci – jak duża jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci i gdzie się znajduje? - National Geographic (national-geographic.pl)

Dzięki butelce z filtrem nie musisz kupować jednorazowego plastiku, gdy poczujesz pragnienie. Możesz skorzystać z publicznych ujęć wody w każdej chwili.

To doskonałe rozwiązanie, gdy:

  • często uprawiasz sport na świeżym powietrzu;

  • chcesz odpowiednio nawadniać się podczas dnia spędzonego w biurze;

  • lubisz długie spacery;

  • często podróżujesz.

Wymienny filtr węglowy MicroDisc BRITA usuwa substancje, które negatywnie wpływają na smak wody, pestycydy, herbicydy czy hormony, pozostawiając jednak minerały, takie jak wapń i magnez.

W domu dużo praktyczniejsze mogą okazać się dzbanki filtrujące, które w mig oczyszczają większe ilości wody. Dzięki temu zawsze masz pod ręką świeżą, orzeźwiającą i smaczną wodę. Do wyboru masz zarówno dzbanki z odpornego na uszkodzenia, bezpiecznego plastiku wielorazowego, jak i szklane, modele o różnej pojemności i wyposażone w udogodnienia, jak np. cyfrowy wskaźnik wymiany wkładu, system łatwego uzupełniania wody czy kran dozujący.

Dobre składy

Szybka moda zakłada tanią produkcję i przystępne ceny dla klientów. W ten sposób na rynku pojawiają się tony ubrań, które po jednym sezonie nierzadko lądują w koszu na śmieci. Dużą część takiej odzieży produkuje się z syntetycznych włókien. Już około 60% całej produkcji opiera się właśnie na takich materiałach.

Co sprawia, że nie są one najlepszym wyborem dla ciebie i dla środowiska naturalnego?

  • olbrzymie ilości odpadów plastikowych na wysypiskach i w spalarniach;
  • 150 000 kg mikroplastiku rocznie, który oddziela się od ubrań z  syntetycznych materiałów podczas prania i suszenia[1];
  • materiały, w których bardziej się pocimy;
  • swetry, które nie stanowią odpowiedniej bariery termicznej.

Zdecydowanie lepszymi materiałami do produkcji ubrań są te naturalne, takie jak: wełna, jedwab, bawełna, konopie, len. Warto jednak pamiętać, by wybierać te pozyskiwane w etyczny sposób. Dobrym sposobem jest zakup odzieży z drugiej ręki. W ten sposób wykorzystasz te zasoby, które zostały wyprodukowane wcześniej i nie dołożysz swojej cegiełki do nadmiernej produkcji ubrań na jeden sezon.

Aby ubrania z naturalnych materiałów służyły ci jak najdłużej, odpowiednio o nie dbaj:

  • pierz ręcznie lub wybierając program do delikatnych tkanin;
  • gdy pojawi się dziurka albo inne uszkodzenie, naprawiaj zamiast wyrzucać;
  • zmechacone swetry możesz ogolić specjalnym urządzeniem albo zwykłą golarką;
  • pierz ubrania tylko wtedy, gdy jest to niezbędne (wełnę często wystarczy przewietrzyć).


[1] Mikroplastik: co to jest i czy występuje w ubraniach? | Blog Ansin