Jak podróżować świadomie i zaplanować odpowiedzialne wakacje?

Sposoby na zero waste na wyjazdach i zasady podróżowania w czasach pandemii.

Jak odpowiedzialnie zaplanować wakacje?

Urlop w czasach pandemii, świadome podróżowanie, less waste na wyjazdach

Planując wakacje, szczególnie w czasach pandemii, trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, zdrowia oraz komfortu uczestników podróży. Należy się przygotować nie tylko na niedogodności związane z transportem, ale i kwestie powiązane z możliwą kwarantanną i nowe przepisy obowiązujące na terenie Europy i świata. Dobrze jest też pamiętać o środowisku naturalnym i zadbać o ograniczenie produkcji odpadów w czasie podróży oraz ich odpowiedzialne wyrzucanie i segregowanie. By podróż przebiegła w duchu less waste, warto również wyposażyć się w akcesoria, które pomogą w walce o zdrowszą planetę.

Wakacje za granicą – co musisz zrobić przed wyjazdem?

Wakacje zagraniczne zawsze wymagały bardziej szczegółowego planowania niż te w kraju, jednak w obecnych czasach pojawiły się dodatkowe problemy, na które warto zwrócić uwagę:

  • ograniczenia przejazdu przez granice

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że większość zagranicznych destynacji będzie wymagała od ciebie wykonania testów na covid, nawet jeżeli jesteś już osobą zaszczepioną (np. Hiszpania, Szwecja czy Włochy). Test antygenowy lub PCR można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem do 48 godzin od przekroczenia granicy. Koszty takiego testu dla jednej osoby to ok. 130 zł. Należy je pokryć samodzielnie.

W niektórych krajach obowiązuje też izolacja dla przyjezdnych, np. 10-dniowa kwarantanna dla Polaków przylatujących do Wielkiej Brytanii czy 10-dniowa kwarantanna przy wjeździe do Niemiec (może ją skrócić dodatkowy test na covid po 5 pierwszych dniach przebywania w izolacji).

Są także miejsca, których nie da się odwiedzić bez wizy, np. Australia. Informacji na temat obostrzeń i odwiedzin poszczególnych krajów można szukać na stronach ambasad, a także rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  • obostrzenia regionalne

Warto wiedzieć również, że w wielu krajach (np. we Włoszech) niektóre regiony są mniej bezpieczne od innych. Dlatego wprowadzane są dodatkowe oznaczenia stref – we Włoszech są to kolory biały, żółty, pomarańczowy i czerwony. W zależności od strefy możemy napotkać inne obostrzenia i zasady, niż w innym. Warto się więc upewnić, czy jesteśmy na to przygotowani.

  • ubezpieczenie zdrowotne

Warto wiedzieć, że nie wszystkie turystyczne ubezpieczenia zdrowotne pokrywają koszty leczenia w razie zachorowania na covid w podróży. Niektóre zapewniają pokrycie opłaty za leczenie wyłącznie do pewnego pułapu. Niektórzy nie udzielają pomocy w przypadku zachorowania na terenie kraju, w którym ogłoszono stan wyjątkowy. Warto więc dokładnie zapoznać się z warunkami polisy.

Świadome podróżowanie – co warto mieć w podróży?

W podróży warto również mieć świadomość potrzeb naszego ciała:

  • potrzeba odpoczynku

Wielu kierowców zatrzymuje się podczas jazdy samochodem, tylko kiedy musi, jednak warto pamiętać o odpoczynkach. Przerwy w kierowaniu wpływają pozytywnie na koncentrację i zdolność reakcji. Powinno się je wykonywać co ok. 2 godziny. Ponadto wielu ekspertów radzi, by pierwszy postój trwał co najmniej 10 minut, a każdy kolejny był o 5 minut dłuższy od poprzedniego. To pozwoli organizmowi się zregenerować.

Co ważne, nie tylko kierowca potrzebuje odpoczynku. Pasażerowie również powinni wyjść z auta, przewietrzyć się i rozprostować kości. Robienie postojów jest szczególnie ważne dla małych dzieci. Maluchy 0-9 miesięcy nie powinny spędzać w fotelikach samochodowych dłużej niż 2 godziny ze względów anatomicznych (fotelik 0+ wymusza bezpieczną, ale niekomfortową pozycję). Dziecko warto wyjąć z siedziska, potrzymać na rękach, zadbać o zmianę pozycji chociaż na chwilę.

  • spożywanie posiłków

Spadek cukru może wpływać na uwagę, skupienie, szybkość reakcji i drażliwość oraz senność. Dlatego ważne, by szczególnie kierowca, ale i pasażerowie spożywali posiłki podczas dłuższych podróży. Jedzenie na podróż powinno być sycące, a więc bogate w błonnik pokarmowy, lekkostrawne (by nie sprawiało problemów trawiennych i dyskomfortu w czasie jazdy) i bogate w witaminy.

Jako przekąski polecane są banany i jabłka, ciastka owsiane, orzechy i suszone owoce. Warto też przygotować posiłek, który będzie dobry na zimno, np. wrapy, tartę na słono, wytrawne muffiny, owsiankę, musli z jogurtem. Można również zabrać ze sobą zupę w termosie lub ciepły obiad w torbie termicznej. Często poleca się w podróż również lekkie sałatki. W ich przypadku warto pamiętać, by dodać dressing dopiero przed spożyciem. Dzięki temu warzywa będą jędrne, a sałata nie oklapnie.

  • konieczność nawadniania

Woda pełni bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała, transporcie substancji odżywczych i regulacji wszystkich procesów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała. Jej picie w podróży jest niezbędne. Brak nawadniania może skutkować przegrzaniem, bólem i zawrotami głowy, sennością, wycieńczeniem, bólami mięśni, zaparciami i wieloma innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dorosła osoba powinna wypijać około 2-2,5 l wody. Jest to ważne nie tylko w przypadku samego kierowcy, ale również pasażerów. Nie zapominajmy też o wzięciu wody i miski dla zwierząt, które zabieramy ze sobą na wakacje.

By utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, należy przygotować sobie butelki z czystą wodą (nawadnia lepiej niż napoje słodzone, nie powoduje skoków i spadków energii jak kawa, herbata czy energetyki). Najlepiej, by były to butelki z filtrem , które można napełnić wodą kranową np. w czasie postoju w restauracji czy na stacji benzynowej. Jest to nie tylko rozwiązanie praktyczne i oszczędne, ale również ekologiczne.

Butelki dobrze mieć ze sobą nie tylko, gdy jeździmy własnym autem. Przydają się także przy podróżach pociągiem. Wodę można uzupełnić podczas przesiadek na dworcach PKP.

Wakacje less waste

Wakacje nie zwalniają nas także z odpowiedzialności za środowisko naturalne. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i popularności filozofii less waste lub zero waste (z ang. mniej marnowania, brak marnowania) powstają ciekawe podróżne rozwiązania, które pomogą nam oszczędzać surowce, kupować mniej i dbać o recyklingowanie odpadów. Co warto wziąć ze sobą w podróż?

Akcesoria zero waste, które warto zabrać na wakacje

Przede wszystkim, by uniknąć jednorazowych opakowań w restauracjach i budkach z jedzeniem, jak również sztućców, mieszadełek, kubków i słomek, warto wziąć ze sobą ich wielorazowe wersje. Nie muszą wcale zajmować dużo miejsca i dużo ważyć. W sklepach znajdziesz lekkie bambusowe sztućce wielorazowe oraz słomki, składane silikonowe pojemniki, które spłaszczają się do niewielkich rozmiarów, a także kubki, które łatwo można włożyć jeden w drugi.

Innym istotnym akcesorium jest butelka Brita filtrująca wodę kranową. Nie tylko pozwala to oszczędzić na wodzie butelkowanej, ale również unikać produkcji plastikowych śmieci. Butelkę łatwo można napełnić w podróży, np. na stacji benzynowej, w łazience w restauracji czy w galerii handlowej. Ponadto, gdy wybieramy się w podróż całą rodziną i planujemy zagrzać miejsca w jednym miejscu nieco dłużej, warto wziąć ze sobą domowy dzbanek filtrujący.

Przydatna będzie też butelka termiczna albo termos na cieple napoje lub zupy. Duży termos można również wykorzystać, aby ograniczyć podgrzewanie wody w czajniku i oszczędzić energię.

By ograniczyć wytwarzanie odpadów, można zapakować prowiant w wielorazowe owijki (np. woskowane) zamiast papieru do pakowania czy niepodlegającej recyklingowi folii. Dobrze jest zabrać ze sobą płócienne torby na zakupy i pamiątki, by uniknąć dokupowania plastikowych jednorazówek

Ponadto na wyjazd zawsze warto zabrać turystyczny kosz na śmieci. Takie kosze mają w formę składanego worka, co sprawia, że łatwo można je złożyć i schować np. w schowku w samochodzie czy w torebce. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko dbamy o porządek w aucie, ale również nie zostawiamy śmieci w swoim otoczeniu na łonie przyrody, np. w lesie, parku czy na plaży. Dobrze jest kupić więcej niż jeden taki kosz, by zadbać także o prawidłowe rozdzielanie odpadów do recyklingu.

Kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne zero waste w podróży

Malutkie wersje dużych kosmetyków nie tylko są droższe, ale i nieekonomiczne. Ponadto nie zawsze starczają na całą podróż i nierzadko musimy dokupować więcej kosmetyków. Małe opakowania i próbki dawane w hotelach czy pensjonatach to także więcej śmieci. Ich buteleczki i folie często nie podlegają recyklingowi. Nic więc dziwnego, że popularność wśród podróżnych coraz częściej zyskują rozwiązania takie, jak mydło, szampon, a nawet dezodorant w kostce. Nie ma tu opakowania, więc nie produkujemy dodatkowych śmieci, ponadto waga samego produktu jest mniejsza. Można go też łatwo przekroić nożem na mniejsze kawałki i zabrać tyle, ile akurat potrzebujemy.

Zawsze można też wykorzystać patenty naszych babć i przelać produkty z butelek do mniejszych słoiczków lub innych opakowań, które akurat znajdziemy w domu. Wykorzystywanie „surowców”, które mamy pod ręką również mieści się w duchu zero waste.

Zamiast ciężkich elektrycznych szczoteczek do zębów lub kupowania plastikowych jednorazówek, warto zaopatrzyć się również w bardziej ekologiczne bambusowe szczoteczki oraz tabletki do mycia zębów.

Dobrze jest także zrezygnować z klasycznych wilgotnych chusteczek i przygotować samodzielnie wielorazowe wilgotne ręczniczki. Można je zrobić bawełnianych lub lnianych ściereczek, albo kupić gotowe w sklepie. Podobnym rozwiązaniem mogą być wielorazowe płatki kosmetyczne od razu nasączone w płynie micelarnym lub toniku do twarzy. Korzystanie z rozwiązań wielokrotnego użytku sprawia, że nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale i nie generujemy dodatkowych śmieci.