Uzdatnianie wody w domu

Jak uzdatnić wodę ze studni i z wodociągu?

Czy wiesz, że według danych z raportu GUS z 2020 roku z sieci wodociągowej korzysta nieco ponad 92% Polaków, z czego dostępu do wody wodociągowej w miastach ma 96,7% ogółu ludności, a na terenach wiejskich – 85,6%[1]? I choć woda w miastach jest stale uzdatniania, to nierzadko narzekamy na jej zbyt dużą twardość, nieprzyjemny smak, kolor czy znajdujący się w niej osad. Możemy sami zadbać o jej jakość. W jaki sposób?


[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/gospodarka-mieszkaniowa-i-infrastruktura-komunalna-w-2020-roku,13,15.html

Na czym polega uzdatnianie wody i jakie daje korzyści?

Uzdatnianie wody to transformacja wody z ujęć (także ze studni) w wodę pitną za pomocą kilku procesów technologicznych (np. filtracja, zmiękczanie, odżelazianie), w zależności od stopnia skażenia i potrzeb. Polega na usunięciu z niej zanieczyszczeń i dodatków, jak:

 • drobnoustroje (bakterie, wirusy, pierwotniaki, robaki, zarodniki grzybów),
 • azotany,
 • żelazo,
 • fosforany,
 • jony amonowe,
 • mangan,
 • amoniak,
 • siarczany,
 • wapń,
 • magnez.

Woda, której normy są przekroczone przez zanieczyszczenia, nie jest zdatna do picia. Skażona, szczególnie drobnoustrojami, może powodować dolegliwości zdrowotne, między innymi zaburzenia pracy układu pokarmowego, choroby infekcyjne dróg moczowych, układu płciowego lub skóry. Może też wywoływać grzybice powierzchowne, podskórne bądź układowe[1][2].


[1] Drejewicz H., Stężycka E., Łakomy R., Jakość wody z ujęć niepewnych po zastosowaniu prostych metod

uzdatniania wody, zakażenia 2/2010, sterylizacja i dezynfekcja

[2] Jachimowski A., Efektywność usuwania związków biogennych w procesie uzdatniania wody, Inżynieria Ekologiczna, Vol. 18, Iss. 4, Aug. 2017, 97–106

Jak zbadać jakość wody ze studni i z wodociągu?

Problematyczna bywa woda głębinowa ze studni – powinna być uprzednio przebadana. Gdzie można wykonać test jakości wody? Badania warto przeprowadzić w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Koszt wynosi od około 80 zł do 250 zł w zależności od metody i sprawdzanych parametrów. Można także skontaktować się z firmą wykonującą uzdatnianie wody i dostarczyć jej próbkę. W domowych warunkach sami możemy sprawdzić poziom twardości wody, zawartości chloru i jej pH specjalnymi miernikami dostępnymi w sklepach.

Woda pochodząca z kanalizacji, choć przeważnie może być bez obaw spożywana, ponieważ przeszła szereg filtracji i jest w pełni bezpieczna, nie zawsze spełnia nasze wymogi. Bywa twarda, z dodatkiem chloru (pogarsza jej smak), soli wapnia czy magnezu. Choć może być pita, to ma negatywny wpływ na sprzęt kuchenny i armaturę łazienkową, a także na naszą skórę i jej mikrobiom.

Dlaczego twarda woda jest groźna dla sprzętów i instalacji?

Twarda woda z wodociągów (bogata w sole wapnia i magnezu), uprzednio uzdatniona przez zakład, powoduje pojawianie się osadu na urządzeniach AGD, które mają z nią kontakt. Zbiera się on między innymi w czajniku, żelazku, nawilżaczu powietrza, pralce, niekiedy przyczyniając się do uszkodzeń sprzętu. Osad z twardej wody zaczyna także pokrywać armaturę – zatyka ujścia z kranu bądź baterii. Tworzy trudną do usunięcia powłokę na szkle w kabinie prysznicowej. Co więcej, woda pełna magnezu i wapnia może przyczyniać się do korozji rur i awarii urządzeń grzewczych.

Co daje uzdatnianie wody w domu i jej zmiękczanie?

Dzięki domowemu uzdatnianiu wody pozbędziemy się zanieczyszczeń, drobnoustrojów i niepożądanych minerałów zagrażających zdrowiu. Zmiękczając wodę, chronimy drobny sprzęt AGD i inne elementy mieszkania, a także:

 • zmniejszamy zużycie detergentów – w miękkiej wodzie szybciej rozpuszczają się środki czyszczące,
 • lepiej dbamy o skórę i włosy – twarda woda niszczy naturalną warstwę hydrolipidową i mikrobiom skóry, powodując przesuszenia i podrażnienia. Przesusza także włosy i skórę głowy, sprawiając, że pasma stają się matowe, oklapnięte, trudne w stylizacji i szybciej się przetłuszczają,
 • przedłużamy życie ubraniom oraz pralce – twarda woda może usztywniać i uszkadzać włókna (detergenty gorzej się w niej wypłukują).

Co uzdatnia wodę? Najpopularniejsze sposoby

W miejskich zakładach uzdatniania wody wykorzystuje się najróżniejsze metody technologiczne, często zaawansowane i kosztowne. W warunkach mieszkaniowych możemy postawić na równie skuteczne sposoby dostosowane do potrzeb. Uzdatnianie wody w domu może polegać na:

 • filtracji mechanicznej,
 • filtracji zmiękczającej,
 • filtracji węglem aktywnym,
 • odwróconej osmozie,
 • odżelazianiu i odmanganianiu,
 • gotowaniu wody przez dłuższy czas,
 • jonizacji,
 • stosowaniu specjalnych tabletek dezynfekujących,
 • dezynfekcji promieniami UV[1] [2].

Przydatny w tym celu będzie domowy uzdatniacz wody. Mogą to być zarówno podręczne dzbanki filtrujące, filtry kranowe, systemy podzlewowe i specjalne stacje uzdatniania wody, szczególnie przydatne, gdy mamy własne ujęcie (np. przydomową studnię).


[1] Drejewicz H., Stężycka E., Łakomy R., Jakość wody z ujęć niepewnych po zastosowaniu prostych metod

uzdatniania wody, zakażenia 2/2010, sterylizacja i dezynfekcja

[2] https://www.czystastudnia.pl/uzdatnianie-wody/metody-uzdatniania-wody/

Stacje uzdatniania wody – na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Taki sprzęt powinien być dostosowany do potrzeb i parametrów wody z ujęcia. Po przebadaniu jej będziemy mieli pewność, z czym jest największy problem – czy jedynie z wysoką twardością wody, czy także z mikroorganizmami, pozostałościami po pestycydach i innymi zanieczyszczeniami. Stacje dobiera się także pod względem średniego zużycia wody i rodzaju ujęcia – na przykład czy pochodzi z kanalizacji, czy ze studni. Należy pamiętać, że to inwestycja na lata, wiec dobrze, by była przemyślana i oparta na wynikach badań wody.

Na rynku jest duża dostępność różnych rodzajów stacji uzdatniania wody. Są to między innymi:

 • stacja uzdatniania wody z filtrem na węglu aktywnym – ten rodzaj zmiękcza wodę. Poprzez filtrację węglową pozbywa się między innymi metali ciężkich, chloru czy magnezu i wapnia,
 • stacja uzdatniania z lampami UV – służy przede wszystkim do neutralizacji drobnoustrojów. Za pomocą promieni UV działa dezynfekująco. By zmiękczała i pozbywała się innych zanieczyszczeń, potrzebuje wsparcia innego filtra,
 • stacja z jonizacją – bazuje na systemie odwróconej osmozy, dzięki czemu wzbogaca wodę o minerały. Taka woda służy jedynie jako woda pitna, nie powinna być gotowana[1],
 • stacja zmiękczania wody – ten rodzaj zmiękcza wodę poprzez zastąpienie jonów wapnia i magnezu jonami sodu. Polepsza w ten sposób jej smak. Jednak przeważnie nie filtruje wody z chloru i innych zanieczyszczeń.


[1] https://filtrdodomu.pl/jak-dziala-stacja-uzdatniania-wody

Domowe uzdatnianie wody i zmiękczanie produktami BRITA – co będzie najlepsze?

Co robić, gdy chcesz mieć wodę pitną wysokiej jakości, miękką i bez szkodliwych związków, ale nie chcesz decydować się na wieloletnią instalację stacji uzdatniania wody? Pomyśl o równie skutecznych sposobach. Filtrowanie wody w domu zapewnią ci między innymi:

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań w większości domów. Do wyboru jest kilka modeli różniących się designem, wielkością i udogodnieniami. Dzbanki filtrujące stanowią doskonałą alternatywę dla wody butelkowanej. Dzięki nim nie tylko zadbasz o komfort swojego życia, lecz także korzystnie wpłyniesz na środowisko – pomyśl, jak mocno zredukujesz odpady.

Sprawdź Czy można pić wodę z kranu? Obalamy mity o wodzie kranowej

To rozwiązanie dla osób aktywnych, żyjących w biegu i tych, którzy chcą mieć zawsze pod ręką przefiltrowaną wodę. Możesz je napełniać gdziekolwiek jesteś i cieszyć się wysokiej jakości płynem.

Uzdatnianie wody w domu może być też stylowe. Karafkę śmiało postaw na stole pełnym gości, jako uzupełnienie smacznych potraw.

Uzdatnia wodę prosto z kranu. Pozwala na nieograniczoną wysokojakościową wodę przez cały dzień. Wystarczy zamontować filtr na końcówce kranu, by od razu cieszyć się przefiltrowaną wodą. To duża oszczędność czasu.

Pozdlewowe filtry wody mypure P1 i mypure A1c zmniejszą ilość kamienia, poprawiając smak wody i pomagając w wydłużeniu żywotności wielu urządzeń domowych. Po zamontowaniu baterii z filtrem w końcu poczujesz głęboki smak ulubionej kawy lub herbaty.