O PROGRAMIE

Produkcja plastiku na masową skalę ruszyła w latach 50 XX wieku. Do dziś na całym świecie pojawiło się już 9,1 mld ton! A tylko 9% trafiło do recyklingu.

Gdzie więc zalega pozostałe 91%?

Większość z niego leży w morzach i oceanach…I będzie tam leżała jeszcze kilkaset lat. Nie pozbędziemy się go już. Ale możemy pomyśleć o przyszłości i zadbać o to, żeby używać mniej plastiku. O tym jest właśnie program edukacyjny BRITA – Filtrujemy dla Bałtyku!


Akcja skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, ponieważ wierzymy, że jeśli naprawdę ma się coś zmienić – to trzeba zacząć edukację od najmłodszych lat. Ufamy we wrażliwość, empatię i otwartość dzieci. Chcemy im pokazać, jak ogromny wpływ na świat mają ich codzienne wybory i zachowania.

Ale ponieważ chcemy ich czegoś nauczyć, a nie przestraszyć, wybraliśmy do tego najlepszą ambasadorkę na świecie – naszą, polską fokę szarą.

Adoptowaliśmy jedną z fok, które po urodzeniu wymagały rehabilitacji i trafiły do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza Britka – bo tak nazwaliśmy foczkę – przeprowadzi dzieci przez cały nasz program.

Jeszcze kilka słów o tym, jak chcemy pokazać dzieciom problem, jakim jest wszechobecny plastik. Edukując przez zabawę! Zamiast suchych faktów, które mogą przytłoczyć dzieci, przygotowaliśmy różnorodne materiały i zabawy, które w kreatywny sposób opowiedzą dzieciom o obecnej rzeczywistości.

Materiały, które przygotowaliśmy, są podzielone na dwie kategorie wiekowe:

  • Klasy 1-3
  • Klasy 4-8
  • Dla młodszych dzieci przygotowaliśmy kolorowanki, zabawy na uważność, zabawy kreatywne pozwalające lepiej poznać Bałtyk.

  • Dla starszych dzieci mamy dużo danych zaprezentowanych w ciekawy i kreatywny sposób oraz zadania na myślenie i przewidywanie przyszłości.

  • Powstały również materiały wideo, które, dopasowane do wieku, przeprowadzą dzieci przez świat fok, Bałtyku i jego codziennych problemów z nadmiarem plastikowych śmieci.

  • W ramach programu powstały również materiały dodatkowe, które rodzice mogą ściągnąć i wykorzystać w domu – kolorowanki, krzyżówki czy lista zasad domowych, które pomagają dbać o Bałtyk niezależnie od miejsca zamieszkania.

Materiały są do pobrania w zakładce MATERIAŁY EDUKACYJNE. W materiałach dla nauczycieli znajdują się, poza rzeczami dla uczniów, gotowe scenariusze lekcji.

Pobierz materiały i realizuj program. Sam decydujesz kiedy przeprowadzasz lekcje. To takie proste!

Pobierz plakat i zachęć innych do wzięcia udziału w akcji!

BRITA_Plakat_Akcji_Filtrujemy dla Bałtyku

(PDF, 3,2 MB)
Pobierz teraz