O NAS

Na całym świecie coraz więcej mówi się o tym, że do wszystkich mórz i oceanów wpadają ogromne ilości plastikowych śmieci – przyjmuje się, że rocznie może tam trafiać nawet 15 mln ton plastiku! Niedawno świat obiegła informacja, że jeśli nic się nie zmieni, to w 2050 roku w morzach i oceanach na świecie będzie więcej plastikowych śmieci niż zwierząt morskich.

Te liczby i ta perspektywa przeraża – ale przez to, że dotyczy to wszystkich wód słonych na świecie, to problem wydaje się być odległy, a tym samym mniej realny. A to błędne myślenie.


Filtrujemy dla Bałtyku, bo trzeba!

Bałtyk nie jest wolny od problemów, z którymi boryka się Morze Śródziemne czy Ocean Spokojny. A jest blisko. I jest nasz. Dlatego musimy o niego zadbać, bo sam się nie obroni! Dlatego też rozpoczynamy akcję: Filtrujemy dla Bałtyku. Zaczniemy od edukacji – podpowiemy Wam, co możecie zrobić, żeby pomóc naszemu morzu i jego mieszkańcom. Bo filtrować dla Bałtyku można na wiele różnych sposobów! Zaczniemy od informacji, jak to robi BRITA.

Co BRITA ma wspólnego z Bałtykiem? 

Wiele! Przede wszystkim produkty BRITA są stworzone po to, by chronić go chociaż częściowo przed zalewaniem go plastikowymi odpadami. Produkty BRITA służą do filtrowania wody z kranu, dzięki czemu zmniejszają liczbę zużywanych jednorazowych plastikowych butelek. Im mniej butelek zużywamy, tym mniej trafia ich do kosza, na wysypiska, a potem do Bałtyku.


Jako marka stawiamy jednak krok dalej – chcemy przysłużyć się Bałtykowi nie tylko przez nasze produkty, ale również przez edukację na temat naszego morza.

Dlatego podjęliśmy współpracę ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i wspólnie z nimi odkryjemy świat bałtyckiej fauny i flory. Opowiemy o jego potrzebach i problemach, z którymi boryka się na co dzień. I zrobimy kilka rzeczy, żeby w tych problemach mu ulżyć!

Pierwszą rzeczą, którą robimy, jest recykling naszych filtrów. Stosujemy je we wszystkich naszych produktach. Ich żywotność, w zależności od produktu, jest różna, ale te najpopularniejsze z dzbanków i butelek działają przez 4 tygodnie. Co się z nimi dzieje później?


Zbieramy je od użytkowników! Nie chcemy, żeby trafiały do kosza i zwiększały ilość plastikowych odpadów. Dlatego, w całej Polsce można znaleźć specjalne punkty, w których zbieramy zużyte wkłady BRITA.

O kolejnych etapach naszej kampanii dowiesz się wkrótce, ale już teraz mamy dla Ciebie ćwiczenie w ramach akcji filtrowania!

Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań i wykonasz proste obliczenia. Dla Ciebie to kilka minut z życia, a możesz uratować tym kilka morskich stworzeń!

 1. Ile wody dziennie wypijasz?
 2. Ile z tej wody kupujesz w plastikowych butelkach?
 3. Pomnóż dzienną liczbę zużytych plastikowych butelek przez 30 dni.

Masz wynik?

To teraz wiesz, ile miesięcznie zaoszczędzisz plastiku naszej planecie. Możesz też przeliczyć, ile Cię to kosztuje. Warto też pomyśleć, ile energii, czasu i paliwa wkładasz w zakup wody w plastikowych butelkach.

Wynik nie będzie zaskakujący – oszczędzając plastik planecie, oszczędzasz swoje pieniądze i CO2 naszej atmosferze.

Dużym problemem dla Bałtyku są tworzywa sztuczne jednorazowego użytku, które trafiają do morza – przypływając rzekami, ale też zalegając na plażach. Jednorazowe kubki, talerzyki, nawilżane chusteczki, torebki foliowe, opakowania po jedzeniu na wynos… To wszystko zostawiamy na plażach, wyrzucamy do zmieszanych śmieci. Tego wszystkiego zużywamy za dużo.

Jak to ograniczyć, żeby chronić Bałtyk?

Przefiltruj swoje potrzeby, rzeczy których używasz i podejście do plastiku!

 1. Zastąp wodę w plastikowych butelkach wodą z kranu, filtrowaną.
 2. Zamień jednorazowe butelki na wielorazowe, z filtrem.
 3. Na zakupy zabieraj materiałową torbę wielorazowego użytku i wielorazowe siatki na owoce i warzywa – zastąpią plastikowe i foliowe reklamówki oraz jednorazówki.
 4. Zamawiając jedzenie na wynos – jeśli odbierasz je osobiście poproś o zapakowanie go w Twój wielorazowy pojemnik.
 5. Idąc na kawę – zabierz ze sobą własny, ulubiony kubek.
 6. Zamawiając jedzenie do domu – zaznacz, że nie potrzebujesz jednorazowych sztućców.
 7. Potrzebując sztućców i talerzy w plenerze wybierz takie, które są biodegradowalne.
 8. Zawsze staraj się segregować swoje śmieci
 9. Nigdy nie zostawiaj śmieci na plaży

Powyższe zasady sprawdzą się zarówno w czasie wypadu na plaże, na wakacjach oraz w domu. Pamiętaj też, że czystość należy zachować nie tylko na plaży nad morzem – szacunek i troska należy się każdej plaży – dzikiej, miejskiej, nad jeziorem, nad rzeką i nad stawem. Wszędzie!

Najsłodszy ambasador akcji – poznaj Britkę!

Wiemy, o co walczymy – o czysty Bałtyk! Dlatego musieliśmy wytoczyć najcięższe działa, a raczej – najsłodsze…Dlatego adoptowaliśmy fokę szarą – jedną z tych młodych, potrzebujących pomocy, które trafiły na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.

Nasza foka ma na imię Britka i będzie Twoim przewodnikiem w kolejnych etapach kampanii.

Filtruj z nami dla Bałtyku! Przecież foczce nie odmówisz!

*zdjęcie autorstwa: Katarzyny Kucharskiej/Stacja Morska UG

Britka potrzebuje wsparcia, aby zmotywować wszystkich do działania. Sama tego nie zrobi, dlatego poprosiła o pomoc Wspaniałą Piątkę

Dołącz do drużyny!

Pobierz materiały i realizuj program. Sam decydujesz kiedy przeprowadzasz lekcje. To takie proste!