DRUŻYNA BRITKI

Britka potrzebuje wsparcia, aby zmotywować wszystkich do działania. Sama tego nie zrobi, dlatego poprosiła o pomoc Wspaniałą Piątkę i wspólnie z Kasią Gandor, Janiną Bąk, Iloną Kostecką, Justyną Szyc-Nagłowską i Kasią Wągrowską będą Filtrować dla Bałtyku! Dowiedz się więcej o Drużynie Britki i nie czekaj – Ty też dołącz do naszej akcji!

Janina Bąk

Komendant komedii, wirtuoz statystyki, blogerka, autorka bestsellerowej książki o statystyce, szerzej znana jako Janina Daily. Najwierniejsza miłośniczka fok!

Dlaczego Janina zdecydowała się na dołączenie do akcji Filtrujemy dla Bałtyku?

"Jeden prosty nawyk, który sprawi, że śledź Radek nie będzie opłakiwał swojej mamy, która połknęła nakrętkę: nie kupujmy wody w plastikowych butelkach, filtrujmy wodę z kranu. Wyobraźcie to sobie tak, że za każdym razem, gdy korzystacie z butelkowanej wody, to jakbyście walili biedną fokę tę butelką w łeb. Żadna śliczna, focza łepetyna na to nie zasługuje. Policzcie sobie, ile butelek obecnie zużywacie dziennie, a potem pomnóżcie to przez 365 dni. A potem przez liczbę smutnych fok. Uwielbiam foki i uwielbiam ludzi, którzy uwielbiają foki. Dlatego cieszę się z projektu “Filtrujemy dla Bałtyku”, bo pokazuje, że każdy z nas może pomóc w tworzeniu lepszego, czystszego Bałtyku."

Więcej o Janinie

Kasia Gandor

To miłośniczka psiaków oraz popularyzatorka wiedzy, na swoim kanale na YouTube obala mity, edukuje i wyjaśnia trudne, naukowe zagadnienia w prosty i przystępny sposób.

Kasia zaangażowała się w akcję ponieważ:

"Kondycja Bałtyku i jego mieszkańców leży mi na sercu, dlatego wspieram akcje, które mają na celu zwiększyć świadomość tego, w jakim stanie nasze polskie morze się znajduje i co można zrobić, by wspierać jego ochronę."

Ilona Kostecka

Znana w Internecie jako Mum and the city. Blogerka parentingowa, która w centrum stawia siebie i swoje potrzeby. Często porusza tematy związane z prawami kobiet oraz równouprawnieniem.

Dlaczego Ilona bierze udział w akcji?

"Kiedyś moja rodzina wypijała: trzy 1,5-litrowe butelki wody DZIENNIE. To dawało 21 dużych butelek w tygodniu, 90 w miesiącu i - UWAGA! - ponad 1000 w roku. Gdy zdaliśmy sobie z tego sprawę, po prostu przestaliśmy kupować zgrzewki z wodą, a zaczęliśmy w domu pić filtrowaną wodę z kranu. A większość plastiku, który używamy na co dzień, rzekami trafia do naszego morza. A stamtąd do układu pokarmowego ryb, które zjadamy, a więc do naszego układu pokarmowego. Dlatego zachęciło mnie przesłanie akcji oraz to, że razem z moimi Czytelniczkami możemy nawzajem się motywować do ograniczenia plastiku w naszym życiu."

Więcej o Ilonie

Justyna Szyc-Nagłowska

Influencerka, dziennikarka, scenarzystka, autorka bloga i prowadząca podcast. Szczerze i wprost mówi o urokach i trudach macierzyństwa oraz codzienności w patchworkowej rodzinie.

A do akcji dołączyła, bo:

"Co roku jeżdzę na wakacje nad Polskie morze na Hel i do Trójmiasta. Tam się czuję najlepiej. Ale z roku na rok, widzę coraz gorszą kondycję wody w Bałtyku... 😢 Niestety z naszego powodu - z powodu ludzi. Zanieczyszczenie Bałtyku plastikiem to temat bardzo ważny i taki, w którym możemy podziałać RAZEM. A wiadomo - w grupie siła 💥. Zacznijmy od zwiększenia świadomości, w zakresie problemu. Dlatego zdecydowałam się wesprzeć kampanię #FiltrujemydlaBałtyku, ponieważ dobro naszej planety zależy od Nas wszystkich - to najwyższy czas, aby zacząć działać"

Więcej o Justynie

*fot. K.Marcinkiewicz

Kasia Wągrowska

Ekspertka od zero waste. Jej działalność poświęcona jest tematowi ograniczania odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia.

Co Kasia sądzi o akcji:

"Temperatura na świecie z roku na rok rośnie, znikają lodowce, wycinane są ogromne połacie dziewiczych lasów, a w morzach pływają miliony ton plastiku. Sam Bałtyk otrzymuje go od nas 19,3 mln ton rocznie! Skupmy się na samym Bałtyku🌊. Co możemy zrobić, by go chronić? Aż 18% dna morza jest martwa. Jak go ocalić? Zacznijmy od siebie. Przefiltrujmy nasze potrzeby i rzeczy, których używamy na co dzień i sprawdźmy, co możemy ograniczyć, by generować mniej śmieci. Pierwszą rzeczą, którą zmieniłam w moim eksperymencie życia bez odpadów, była rezygnacja z butelkowanej wody na rzecz dzbanka z filtrem. Woda jest szczególnie dla mnie ważna, bo potrzebna do zdrowego funkcjonowania każdego dnia! Akcja #filtrujemydlabałtyku zasługuje na szczególną uwagę, bo czyste morze to zdrowy morski ekosystem!"

Więcej o Kasi