Style, der mit Wasser gefüllt wird

Zmiękczanie wody – tak to się robi!

Kiedy warto filtrować wodę i co to daje

W wielu rejonach Polski zdarza się, że mimo dobrej jakości wody na powierzchni świeżo parzonej herbaty lub kawy nadal widoczne są smugi, a urządzenia gospodarstwa domowego, np. czajniki lub ekspresy do kawy, ulegają uszkodzeniu na skutek gromadzenia się kamienia. W Polsce istnieją jednak również obszary, gdzie osadu wapiennego nie trzeba usuwać z urządzeń gospodarstwa domowego aż tak często, ponieważ woda z kranu jest bardzo miękka. Tutaj dowiesz się, kiedy właściwie warto zmiękczać wodę w codziennym życiu i jakie ma to zalety i wady.

Czym jest stopień twardości wody?

W wielu rejonach Polski gleby zawierają duże ilości różnych minerałów, takich jak wapień i gips  . Kiedy woda deszczowa przesącza się przez te gleby, część minerałów rozpuszcza się w sposób naturalny i tak dostaje się do wód gruntowych.. W niektórych regionach może to prowadzić do powstawania tak zwanej „twardej wody”. Przy uzdatnianiu wód gruntowych w stacjach wodociągowych w celu uzyskania wody pitnej dla ludzi zazwyczaj nie redukuje się twardości wody.

Cykl hydrologiczny

Stopień twardości wody wodociągowej zależy przede wszystkim od zawartości rozpuszczonego w niej wapnia i magnezu. Im wyższa jest ta zawartość, tym „twardsza” jest woda Analizując twardość wody określoną w niemieckich jednostkach możemy podzielić wodę następująco:

  • woda miękka: poniżej 8,4° dH
  • woda średnia: od 8,4° dH do 14° dH
  • woda twarda: ponad 14° dH


Należy jednak pamiętać, że oprócz niemieckich jednostek twardości istnieje wiele innych jednostek, np. francuskie, rosyjskie czy angielskie jednostki twardości, a każda z nich obliczana jest inaczej. W Internecie dostępne są łatwe do użycia przeliczniki różnych jednostek twardości wody. 

Jak mogę sprawdzić stopień twardości swojej wody kranowej?

W tym celu należy albo zwrócić się do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego, albo samodzielnie przeprowadzić test twardości wody w domu. W ten sposób w niedługim czasie można się samodzielnie dowiedzieć, czy potrzebne jest zmiękczanie wody.

Wasserhärte-Teststreifen
Test twardości wody

Kiedy warto zmiękczać wodę?

Sens zmiękczania wody z kranu zawsze zależy od jej dalszego przeznaczenia. Bardzo twarda woda powoduje m.in. osadzanie się kamienia na sprzętach AGD i armaturze. W efekcie sprzątanie kuchni i łazienki wymaga więcej wysiłku. Osadzający się kamień może również uszkodzić urządzenia takie jak czajniki, ekspresy do kawy czy pralki. Nawet podczas brania prysznica twarda woda może  niekorzystnie wpływać na naszą skórę i włosy.

Osad z kamienia najlepiej usuwać za pomocą octu lub kwasku cytrynowego.

Bardzo wysoką twardość wody odnotowuje się w takich województwach jak kujawsko-pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, lubelskie, podlaskie. Mieszkańcy tych rejonów muszą regularnie usuwać kamień z ekspresów do kawy, a nawet z powierzchni kranów. Aż tak poważne problemy nie występują raczej w innych częściach Polski, ale nawet umiarkowana twardość wody już wpływa na jej smak.

Obniż twardość wody i ciesz się smakiem gorących napojów

Największą zaletą usuwania kamienia z wody pitnej jest poprawa smaku i aromatu gorących napojów. Twarda woda niekorzystnie wpływa na prawidłowe zaparzanie herbaty i kawy. Niewielkie ilości minerałów takich jak wapń i magnez pozwalają  uzyskać zrównoważony smak wody potrzebnej do przygotowania gorących napojów.


Więcej informacji o wpływie wody na smak herbaty znajdziesz tutaj.

Kaffee und Tee mit hartem und weichem Wasser
Kawa i herbata przygotowana na bazie twardej i miękkiej wody

Czy twarda woda z kranu jest niezdrowa?

Nie. Twardość nie ma wpływu na to, czy woda pitna jest zdrowa. W Polsce zimna woda kranowa podlega specjalnym przepisom i wymagania co do jej jakości i czystości są bardzo wysokie. Oznacza to, że zimną wodę z kranu można pić bez wahania w całej Polsce. Należy jednak zwrócić uwagę, czy rury w budynku nie są bardzo stare lub czy woda nie stała w rurach przez dłuższy czas. W przypadku, gdy woda z kranu nie była używana przez kilka dni, lub system wodociągowy był wyłączony z użytkowania, należy spuścić kilka litrów wody przed wykorzystaniem jej w celach spożywczych. Stojąca woda sprzyja bowiem rozpuszczaniu niektórych metali czy tworzyw sztucznych z rur lub rozwojowi bakterii..

Normy zanieczyszczeń wynikające z przepisów są znacznie bardziej rygorystyczne dla wody wodociągowej niż np. dla butelkowanej wody mineralnej. Oznacza to, że dobra jakość wody z kranu jest zagwarantowana, bez względu na to, czy będziemy z niej jeszcze usuwać kamień, czy nie.

Nasza rada

WD 3030 Armatur

Jeśli nie było nas w domu przez weekend lub dłużej, należy po powrocie najpierw spuścić trochę wody z kranu, a dopiero potem można ją pić.

Zalety wody miękkiej, filtrowanej wody:

Oto niektóre zalety zmiękczonej wody z kranu:

  • Lepszy smak herbaty i kawy
  • Optymalna jakość wody z kranu, jeśli w budynku jest starsza instalacja
  • Ochrona urządzeń gospodarstwa domowego (np. czajnik, ekspres do kawy) przed osadzaniem się kamienia
  • Mniejsze zużycie mydła, środków myjących i detergentów (mniejsze zanieczyszczenie środowiska)
  • Lepsza tolerancja wody przez wiele roślin
  • Optymalne rezultaty podczas gotowania (makaron nie przywiera, warzywa zachowują swój piękny kolor i cenne witaminy)

Bardzo miękka woda pitna może mieć również swoje wady. Na przykład przy zbyt miękkiej wodzie trudniej jest zmyć szampon, żel pod prysznic i mydło. Co więcej, całkowicie zmiękczona woda może przyspieszyć korozję szkła, betonu i metali. Z tego powodu nigdy nie należy całkowicie zmiękczać wody zawierającej wapień – należy raczej doprowadzić go do średnio-niskiego poziomu. Jeśli natomiast wykorzystujemy miękką wodę wyłącznie do picia nie ma powodów do zmartwień.

Jak zmniejszyć zawartość wapnia w wodzie?

Można po prostu zagotować wodę pitną, a następnie przesączyć ją przez filtr do kawy lub inny podobny filtr. Taka metoda usuwania kamienia jest jednak nieefektywna, czasochłonna i prowadzi do osadzania się kamienia w czajniku lub garnku. Taki sposób odkamieniania nie jest problematyczny, jeśli potrzebujemy bardzo małej ilości wody. We wszystkich innych przypadkach metoda ta zwiększa koszty energii, a więc jest nieopłacalna. Znacznie tańszym, bardziej praktycznym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest filtr do wody. Filtry do wody zmiękczające jej twardość są szczególnie opłacalne w przypadku parzenia napojów takich jak kawa czy herbata.

Rozwiązanie: Wkłady filtrujące MAXTRA+ Pure Performance i MAXTRA+ Hard Water Expert