Zimowe odwodnienie organizmu – fakt czy mit?

Jak nawodnić organizm zimą?

Myślisz, że zimą odwodnienie organizmu ci nie grozi? Nic bardziej mylnego! W tym czasie możesz co prawda odczuwać słabsze pragnienie, ale to wcale nie oznacza, że potrzebujesz mniej wody. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, zwłaszcza w trakcie siarczystych mrozów. Dowiedz się zatem, jak nawodnić organizm od środka, aby zadbać o właściwy bilans płynów zimą.

Dlaczego zimą musisz pamiętać o nawadnianiu?

Woda jako podstawowy budulec ludzkiego organizmu bierze udział we wszystkich procesach życiowych. Dość wspomnieć o tym, że: dotlenia, poprawia nastrój, wzmacnia mięśnie i stawy oraz reguluje temperaturę ciała.

Niektóre aspekty jej działania doceniamy szczególnie zimą. W porze zwiększonego narażenia na infekcje woda oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia odporność i dodaje sił do walki z wirusami. Ponadto nawilża błony śluzowe, chroniąc je przed atakiem drobnoustrojów w kontakcie z suchym, mroźnym powietrzem. O jej wpływie możesz przekonać się na własnej skórze i to dosłownie. Gdy przez długi czas przebywasz bowiem w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach, woda pomaga zachować elastyczność i zdrową kondycję skóry.

Czy wiesz, że regularne nawadnianie okazuje się też pomocne w utrzymaniu smukłej sylwetki? Nie jest tajemnicą, że zimowe mrozy zwiększają zapotrzebowanie na energię, a długie, ciemne dni zniechęcają do aktywności fizycznej. By w tym czasie nie nabrać zbędnych kilogramów, niezdrowe przekąski i słodzone napoje zamieniaj na szklankę wody. Nie zawiera kalorii, wspomaga przemianę materii, a wypełniając żołądek, hamuje uczucie apetytu.

Ile trzeba pić, by się nie odwodnić?

Nie masz pewności, ile wody powinieneś wypijać każdego dnia, by umożliwić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie? To zależy od wielu czynników, w tym: płci, wieku, warunków klimatycznych czy stanu zdrowia.

Generalnie przyjmuje się jednak, że dorosła zdrowa kobieta powinna wypijać 2 l wody w ciągu dnia, a mężczyzna – 2,5 l. Możesz też sugerować się zapotrzebowaniem kalorycznym – na każdą spożytą kalorię przypada wtedy 1 ml wody. Jeszcze innym sposobem jest wypijanie ok. 30 ml na każdy kilogram masy ciała[1].

Niezależnie do tego, na którą metodę się zdecydujesz, zawsze słuchaj sygnałów płynących z ciała. Wiele czynników – jak się za chwilę przekonasz – może zwiększać zapotrzebowanie na wodę. Nie ograniczaj się więc, gdy twój organizm domaga się płynów. Jeśli bowiem dostarczysz mu ich zbyt mało i szybko nie uzupełnisz, staniesz na prostej drodze do tego, jak się odwodnić.


[1] https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/

Co to jest odwodnienie organizmu i co może je spowodować?

O odwodnieniu mówimy, kiedy organizm zużywa lub traci więcej wody niż otrzymuje, w efekcie czego zawartość wody oraz elektrolitów jest zbyt mała, by wszystkie funkcje życiowe mogły przebiegać prawidłowo. Mogą temu sprzyjać m.in.:

  • środki odwadniające, np. leki moczopędne czy alkohol;
  • stan chorobowy: wymioty, biegunka, gorączka, zaburzenia pracy nerek, cukrzyca;
  • otyłość;
  • nadmierna potliwość;
  • podeszły wiek;
  • dieta z dużą zawartością błonnika, białka i soli;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • ciąża i karmienie piersią.

Na liście tego, co odwadnia organizm, trzeba wymienić również skrajne temperatury. Powszechnie wiadomo, że letni skwar grozi zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej. Znacznie rzadziej mówi się natomiast o tym, że także mróz zwiększa zapotrzebowanie na wodę [1]. Popularne przekonanie, że zimą nie da się odwodnić, jest więc szkodliwym mitem, przez który łatwo można sobie zafundować odwodnienie. W chłodniejsze dni staraj się zatem przyjmować nawet nieco więcej płynów, niż jest to zalecane. 


[1] https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/

  https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/czynniki-ryzyka-odwodnienia/

Dlaczego zima sprzyja odwodnieniu?

Latem, gdy doskwierają nam upały, organizm sam upomina się o wodę. Zimą kontrolowanie nawodnienia jest trudniejsze, bo pragnienie pojawia się rzadziej i mniej intensywnie. A kiedy już mamy ochotę się napić, najczęściej wybieramy napoje rozgrzewające na zimę, takie jak: herbata czy kawa. Niestety mają one działanie moczopędne. Wypijanie więcej niż 3-4 szklanek w ciągu dnia w połączeniu ze zbyt rzadkim piciem czystej wody może doprowadzić do niedoboru płynów[1].

Nie tylko to sprawia jednak, że zimą jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Przyczyny tkwią również w reakcji naszego organizmu na niskie temperatury. O tej porze roku krew przenosi się z zewnętrznych warstw skóry do narządów wewnętrznych. A to pobudza nerki, zmuszając nas do częstszego oddawania moczu. Poza tym zimne i suche powietrze, jakie wdychamy podczas mrozów, absorbuje wilgoć, którą od razu wydychamy, odwadniając organizm.


[1] https://www.znanylekarz.pl/blog/kawa-i-herbata-to-napoje-ktore-nawadniaja-czy-odwadniaja

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

Objawy odwodnienia u dorosłego są różne, w zależności od tego, jak duży jest niedobór wody.

Przy ubytku 2-4% wielkości masy ciała możesz odczuć pierwsze symptomy ostrzegawcze, m.in. silne pragnienie, suchość w ustach, wzdęty brzuch, osłabienie, zawroty głowy, nudności, przyspieszony oddech, gorączkę. Warto być na nie wyczulonym i szybko uzupełnić płyny, aby zapobiec dalszym konsekwencjom.

W przypadku utraty wody na poziomie 5-6% wielkości masy ciała wśród najczęściej występujących symptomów wymienia się: senność, mrowienie, drażliwość. Natomiast deficyt płynów stanowiący 10-15% wielkości masy ciała powoduje takie skutki odwodnienia organizmu ludzkiego, jak: utrata mowy, drgawki, zaburzenia świadomości, utrata przytomności. Jeśli na tym etapie nie dojdzie do szybkiego nawodnienia, pojawia się bezpośrednie zagrożenie życia[1].


[1] https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/objawy-odwodnienia/

Czym nawodnić organizm?

A zatem, jak dobrze nawodnić organizm, aby uniknąć objawów niedoboru płynów? Podstawowe ich źródło powinna stanowić świeża, czysta woda. Choć zimą lepiej unikać tej gazowanej, bo bąbelki CO2 podrażniają zakończenia nerwowe w ścianie żołądka, hamując uczucie pragnienia[1].

Śmiało możesz natomiast sięgać po kranówkę. Zgodnie z prawem musi ona przechodzić regularne kontrole pod kątem występowania drobnoustrojów, co pozwala uniknąć zatrucia. A jeśli przeszkadza ci nieprzyjemny posmak i zapach chloru albo obawiasz się drobnych zanieczyszczeń? Wykorzystaj dzbanek filtrujący BRITA, a będziesz cieszyć się zawsze czystą wodą. Filtr Maxtra+  z węglem aktywnym redukuje chlor i jego pochodne, herbicydy, pestycydy oraz ewentualne pozostałości po farmaceutykach. Nie przepuszcza również metali ciężkich takich jak: ołów i miedź oraz zanieczyszczeń z rur. Dzięki temu dbasz o zdrowie, delektując się doskonałym smakiem kranówki. 

Jeżeli nabierzesz zaś ochoty na napoje rozgrzewające organizm, zamiast mocnej kawy oraz czarnej i zielonej herbaty wybierz ziołowy napar. Przygotowując go na bazie filtrowanej wody z kranu, uzyskasz zdrowy, nawadniający napój bez nieprzyjemnego posmaku.


[1] https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/jak-zapobiegac-odwodnieniu-osob-starszych/

Odwodnienie organizmu – co pić, by się nawodnić?

Okazuje się jednak, że kiedy jesteś odwodniony, woda wcale nie przynosi tak skutecznego ratunku jak inne napoje. Dzieje się tak dlatego, że organizm słabiej wchłania czystą wodę, która szybko przechodzi przez jelita, a następnie zostaje wydalona wraz z kałem i moczem. Chcąc zatem zwiększyć absorpcję wody, w kryzysowej sytuacji należy dodać do niej sól i cukier. W efekcie powstaje napój izotoniczny o silnie nawadniającym działaniu[1].

Najlepiej przyrządzić go samodzielnie, aby uniknąć zbędnych barwników i konserwantów. W tym celu wystarczy zmieszać ze sobą wodę, sól i cukier. Dodatkowo, dla osiągnięcia lepszego smaku i korzyści, możesz wzbogacić swój izotonik o kawałki świeżych owoców, np. truskawek albo arbuza.

Co ciekawe, na liście nawadniających, zdrowych napojów do picia znajduje się również mleko. Nie dość, że w co najmniej 90% składa się z wody, to jeszcze ma niezbędne do jej wchłaniania węglowodany oraz sód. Z kolei zawarte w nim tłuszcze dodatkowo spowalniają opróżnianie żołądka, dzięki czemu nawodnienie utrzymuje się dłużej.


[1] https://dietetycy.org.pl/jak-nawadniac-organizm/

Odwodnienie organizmu – co jeść, by uzupełnić płyny?

Gdy mowa o nawadnianiu, nie można także pominąć bogatych w wodę pokarmów. By wesprzeć odwodniony organizm zimą, jadaj jak najczęściej rosół i zupy warzywne. Nie tylko pomogą zachować bilans płynów, ale też skutecznie rozgrzeją od środka. Poza tym możesz wzbogacać zimową dietę o owsiankę, pieczone ziemniaki, kasze, ryże, makarony.

Dobrym źródłem nawodnienia są także owoce i warzywa, takie jak: ogórek, sałata, pomidory, arbuz, melon, truskawki. Wszystkie w ok. 90% składają się z wody. Niestety większość z nich wewnętrznie wychładza, dlatego zimą staraj się je jadać z umiarem.

Jak nawodnić organizm?

Pamiętaj przy tym, że znaczenie ma nie tylko to, co na odwodnienie organizmu wybierasz, ale też jak przyjmujesz płyny. Wypicie w krótkim czasie dużej ilości wody nie przyniesie trwałego nawodnienia. Z tego powodu skuteczniej jest zacząć dzień od jednej szklanki lub dwóch, a kolejne przyjmować regularnie w ciągu dnia.

Zimą nawadnianie wymaga większego wysiłku i czujności. Jeśli odczuwasz niewielkie pragnienie lub nie masz stałego dostępu do wody, trudniej będzie ci zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Dlatego świeżą wodę staraj się mieć zawsze w zasięgu ręki. Podczas pracy stawiaj dzbanek lub karafkę filtrującą BRITA na biurku – przypomni ci o szklance wody, jak tylko uniesiesz wzrok znad klawiatury komputera. Pojemność karafki wynosi 1,3 l; standardowego dzbanka 1,4 l; a w wersji XL – 2,3 l. Łatwo możesz więc dopasować wielkość do swoich potrzeb, a później kontrolować, ile wypijasz w ciągu dnia.

Kiedy natomiast udajesz się na trening, dłuższy spacer albo spotkanie z przyjaciółmi, zabieraj ze sobą butelkę filtrującą BRITA. Możesz ją napełnić w dowolnym miejscu. Filtr MicroDisc zatrzymuje chlor, mikrocząsteczki ≥30 μm i śladowe zanieczyszczenia, jednocześnie przepuszczając niezbędne dla zdrowia minerały. Dzięki temu dbasz o nawadnianie organizmu od wewnątrz również poza domem, nie tylko wtedy, gdy czujesz taką potrzebę.

Z nawadnianiem nie warto czekać do momentu, aż organizm da znać, że zaczyna brakować mu płynów. Jeżeli często zapominasz więc o regularnym piciu wody:

  • ustaw cykliczne przypomnienia w telefonie;
  • korzystaj z aplikacji do monitorowania nawodnienia;
  • wprowadź mikronawyki – możesz sięgać po szklankę wody np. po każdym wyjściu z toalety albo przy innej powtarzalnej czynności w ciągu dnia.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Znajdziesz je w artykule: Jak nawodnić organizm?

Odwodnienie organizmu zimą to nie mit. A dostarczanie wystarczającej porcji płynów w tym okresie jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Korzystaj w tym celu z produktów BRITA, aby świadomie, łatwo i wygodnie dbać o właściwe nawodnienie w każdym miejscu.