Pakowanie na wyjazd w stylu less waste.

Jak spakować walizkę?

Plastikowe butelki, woreczki na kanapki, opakowania po jednorazowych kosmetykach i wiele innych śmieci masowo zalewają naszą planetę w sezonie turystycznym. Tymczasem większości odpadów da się łatwo uniknąć, niwelując niektóre z nich już na etapie kompletowania bagażu. Zastanawiasz się, co spakować na wyjazd w duchu less waste? Oto garść porad, jak spakować walizkę… ekologicznie!

Masowa turystyka przyczynia się do globalnego zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla i zużycia energii. Nie musisz jednak rezygnować z urlopu, aby dbać o środowisko. Niskoemisyjne środki transportu, pakowanie na wyjazd w duchu eko i odpowiedzialna konsumpcja podczas wakacji pozwolą ci trzymać się ekologicznych wartości bez dużych poświęceń i wysiłku.

Co spakować na wyjazd? Wielorazowa butelka na wodę to podstawa!

Jeśli zastanawiasz się, jak spakować walizkę z pożytkiem dla siebie i planety, zacznij od absolutnego must have na wakacjach, czyli butelki wody.

Czy wiesz, że w upalne dni i podczas zwiększonej aktywności fizycznej zapotrzebowanie na płyny rośnie nawet do 3-5 litrów na dobę[1]? Gdybyś codziennie zaspokajał pragnienie wodą butelkowaną – w ciągu dwutygodniowego urlopu musiałbyś zużyć ok. 30 butelek PET. Takie rozwiązanie nie jest ani zdrowe (nagrzana butelka wydziela do wody szkodliwy BPA[2]), ani ekologiczne. O tym, jak bardzo obciąża to środowisko, dobitnie przekonują zdjęcia plaż i wybrzeży zatopionych w odpadach z plastiku. 

A zatem co spakować na wyjazd, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczeń i jednocześnie dbać o nawodnienie? Alternatywą są wielorazowe butelki z filtrem na wodę. Kupujesz je raz, a później korzystasz z nich przez lata (nie tylko na wakacjach). Jedyne, o co musisz w tym czasie zadbać, to właściwa higiena i wymiana filtra raz w miesiącu.

[1] https://dietetycy.org.pl/zapotrzebowanie-na-wode-w-srodowisku-goracym/

[2] https://iwaponline.com/jwh/article/19/3/411/81381/Potential-risk-of-BPA-and-phthalates-in-commercial

Na urlopie wygodę zapewni ci sportowo-turystyczna butelka filtrująca BRITA Active. Ma 0,6 l pojemności i elastyczną konstrukcję z paskiem do mocowania. Dzięki temu jest lekka, poręczna i bez trudu mieści się w plecaku, nadmiernie go nie obciążając. Co jednak najważniejsze – możesz napełnić ją w dowolnym miejscu wodą kranową. Filtr MicroDisc z naturalnym węglem aktywnym z łupin orzecha kokosowego:

  • zatrzymuje chlor,
  • blokuje mikrocząsteczki ≥30 μm i drobne zanieczyszczenia, takie jak pestycydy, herbicydy i hormony;
  • przepuszcza cenny wapń i magnez.

Każdego dnia wakacji cieszysz się więc świeżą, czystą, smaczną wodą z kranu i… oszczędzasz na dodatkowe przyjemności.

Jak się pakować, by być eko? Zadbaj o prowiant bez odpadów!

Organizując pakowanie na wyjazd, pamiętaj również o prowiancie. Zamiast wybierać kanapki i przekąski w plastikowych opakowaniach, postaraj się samodzielnie szykować pożywienie na drogę. Z tego powodu warto wybrać miejsce noclegowe z dostępem do kuchni oraz sklepów ze świeżym pieczywem, owocami i warzywami. Wtedy z łatwością zadbasz o ekologiczny posiłek każdego dnia.

Co spakować na wyjazd, aby zredukować odpady z pożywienia? Chcąc uniknąć jednorazowych siatek z plastiku, zabierz ze sobą bawełniane torby i wielorazowe woreczki na zakupy. Zdrowe sandwiche owiń natomiast w woskowijki, czyli ekologiczny zamiennik torebek śniadaniowych. To kawałki bawełny nasączone woskiem pszczelim, żywicą drzewną i olejem jojoba. Dzięki tym substancjom skutecznie chronią żywność przed pleśnią i bakteriami. Po jej zjedzeniu nadają się zaś do ponownego wykorzystania. Po prostu je wypierz i pozostaw do wyschnięcia.

A jeśli nie wyobrażasz sobie wycieczki bez zdrowych przekąsek? Orzechy, bakalie, słupki warzyw czy twarde owoce wygodnie spakujesz do stalowego lunchboxa z wydzielonymi komorami.

Jak spakować walizkę w stylu eko? Pamiętaj o kosmetyczce!

Zasady, jak się pakować ekologicznie, obejmują również twoją kosmetyczkę. Turyści często wypełniają ją kosmetykami w miniopakowaniach, bo nie zajmują one dużo miejsca. Niestety bardzo szybko pozostawiają po sobie niepotrzebne odpady, które przez setki lat zalegają na wysypiskach.

Kosmetyki w kostce

Dla zwolenników less waste jest jednak rozwiązanie: uniwersalne kosmetyki w kostce. Są wydajne, wielofunkcyjne i ekologiczne. Czy wiesz, że jedna kostka zastępuje średnio 2 butelki żelu pod prysznic? Do tego nie generuje plastiku, bo jest zapakowana w papierowy kartonik.

Jeżeli nie możesz się zdecydować, co spakować na wyjazd spośród dostępnych kosmetyków, mamy dla ciebie podpowiedź: mydło marsylskie albo z Aleppo. Oba zastępują kilka preparatów, tworząc więcej miejsca w bagażu. Możesz wykorzystać je do umycia całego ciała, twarzy, włosów, a nawet do wyprania bielizny czy woskowijek.

Ekologiczne akcesoria do demakijażu

A jeśli nie wyobrażasz sobie codziennej higieny bez środków do demakijażu? Je również możesz kupić w kostce lub wykorzystać do tego sól fizjologiczną. Zamiast jednorazowych płatków higienicznych zastosuj bawełniane wielorazowego użytku. Łatwo wykonasz je samodzielnie, np. z nieużywanej koszulki, szlafroka czy poszewki na poduszkę. Wystarczy tylko wyciąć dwa okręgi, zszyć je ze sobą i gotowe!

Środki do higieny jamy ustnej w stylu less waste

Przy pakowaniu na wyjazd pamiętaj też o środkach do higieny jamy ustnej. By zadbać o zęby bez produkowania plastikowych odpadów, zabierz:

  • bambusową szczoteczkę do zębów – ma rączkę wykonaną z odnawialnego, uprawianego bez pestycydów bambusa. Po zużyciu wystarczy tylko odłamać główkę i resztę wrzucić do pojemnika na bioodpady;
  • etui z bambusa na szczoteczkę – to naturalny zamiennik plastikowych pojemników. Jest odporny na wilgoć i bakterie;
  • tabletki do mycia zębów – możesz je kupić w dużej ilości zapakowane w słoiczek lub kartonik. Na podróż wystarczy odliczyć odpowiednią liczbę i schować do słoiczka czy pudełka. Unikniesz w ten sposób wyrzucania pustej tubki po paście.

Nie tylko pakowanie na wyjazd. Jak być less waste w podróży?

Nawet jeśli będziesz skrupulatnie przestrzegać zasad, jak się pakować w stylu less waste, w czasie podróży możesz natknąć się na spore ilości niepotrzebnych odpadów. Dość wspomnieć o biletach czy ulotkach. Jak ich uniknąć?

Korzystaj z elektronicznych biletów i map

Współcześnie, aby skorzystać z atrakcji turystycznych, komunikacji miejskiej czy pociągu, nie musisz już kupować papierowych biletów. W miarę możliwości zaopatruj się w ich elektroniczne wersje. Dzięki temu nie stracisz czasu w kolejkach i zadbasz o środowisko.

To samo dotyczy drukowanych map i przewodników. Nie są ci już potrzebne, bo wystarczy, że pobierzesz na telefon aplikację do nawigacji, a nie zgubisz się w nieznanym terenie. Najważniejsze informacje na temat zabytków znajdziesz natomiast na blogach turystycznych.

Wybieraj ekopamiątki

W podróży przemyślenia wymaga także zakup pamiątek. Większość gadżetów powstaje z tworzyw sztucznych w Azji i przebywa długą drogę, przyczyniając się do emisji CO2. Natomiast po zakupie kurzy się na półce, a z czasem ląduje w śmietniku. Dlatego, jeśli zależy ci na drobiazgu z pobytu, staraj się wybierać lokalne rękodzieło, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów.

Postaw na ekologiczne środki transportu

Podróżne zanieczyszczenia nie sprowadzają się tylko do śmieci, ale też do emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że transport związany z turystyką w 2016 r. odpowiadał za 5% emisji CO2 do atmosfery, a do 2030 r. jego udział zwiększy się o 25%.

Z tego powodu, o ile to możliwe, warto zrezygnować z lotów samolotem i podróży statkiem. Większe odległości możesz pokonać pociągiem lub autobusem. Na krótkich trasach staraj się natomiast korzystać ze zbiorowej komunikacji, roweru, elektrycznej hulajnogi albo siły własnych nóg.

Zarezerwuj ekologiczne miejsce na nocleg

A gdy dotrzesz do hotelu? Proś o wymianę ręczników i pościeli tylko wtedy, gdy okaże się to niezbędne. Oszczędzaj wodę i energię elektryczną. Natomiast przy śniadaniu odmawiaj sobie masła czy dżemu, jeśli są dostępne w jednorazowych opakowaniach.

Coraz więcej obiektów noclegowych funkcjonuje w zgodzie z zasadami less waste. Dlatego przed dokonaniem rezerwacji, warto upewnić się, czy hotel jest przyjazny środowisku. W tego typu miejscach dba się o segregację odpadów, stosuje kosmetyki w wielorazowych opakowaniach oraz wprowadza energooszczędne rozwiązania. 

Jak widzisz, zasady, co spakować na wyjazd less waste, wcale nie są skomplikowane, a pozwalają czerpać pełną satysfakcję z bycia eko w podróży. W Brita znajdziesz butelki z filtrem, dzięki którym znacznie ograniczysz plastikowe odpady. Podbijaj z nimi świat, przeciwdziałając globalnemu problemowi zanieczyszczeń, gdziekolwiek jesteś.