Twarda woda, a miękka woda – czym się różnią?

Twarda woda a miękka woda - czym się różnią?

Woda otacza nas z każdej strony. To w dużej mierze z niej składają się nasze ciała. Używamy jej do gaszenia pragnienia, mycia, prania czy podlewania roślin. Towarzyszy nam niemal w każdym momencie naszego życia. Dlatego tak ważne jest, by woda, z której korzystamy była dobrej jakości. Co warto więc wiedzieć o jej twardości? W jaki sposób można podnieść jej walory smakowe i sprawić, by była miększa?  

Twardość wody - definicja

Często w radiu czy telewizji słyszymy o twardej wodzie. Co sprawia, że zwykłą kranówkę możemy określić takim mianem?

Woda twarda zawiera głównie jony soli wapnia i magnezu (chlorki, siarczany wodorowęglany). Zdarza się także, że ma w składzie żelazo, mangan, bar i stront. Podczas podgrzewania twardej wody wytrąca się osad, który potocznie nazywamy kamieniem. Ciężko usunąć go zarówno z rur, jak i domowych urządzeń[1].


[1] https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/woda-twarda

    

Skutki twardej wody

Gdy już definicja twardości jest jasna, warto zastanowić się nad tym, jakie konsekwencje niesie za sobą korzystanie z takiej wody. Jest ich całkiem sporo.

Przede wszystkim zawartość jonów soli wapnia i magnezu powoduje osadzanie się trudnego do usunięcia kamienia, który pojawia się na bateriach czy umywalkach. Jest to jednak problem nie tylko estetyczny. Przede wszystkim powoduje szybsze zużywanie się domowych sprzętów, które mają kontakt z taką wodą. Zaobserwowano, że zjawisko pojawiania się osadu jest intensywniejsze, gdy twarda woda ma wyższą temperaturę[1].

Narażone na działanie kamienia są szczególnie:

  • czajniki,
  • kotły,
  • bojlery,
  • podgrzewacze wody,
  • pralki,
  • zmywarki,
  • przewody rurowe,
  • ekspresy do kawy,
  • grzejniki.

Wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody sprawia, że ma ona słabszą zdolność do utrzymywania kontaktu z powierzchniami stałymi[2]. Co to może oznaczać dla przeciętnego użytkownika? Zarówno zawartość jonów wapnia, jak i jonów magnezu utrudnia spienianie się środków czyszczących, utrudniając sprzątanie łazienki czy kuchni. Wpływa także negatywnie na działanie proszków do prania.

Również włosy i skóra nie przepadają za kontaktem z twardą wodą. Przede wszystkim, korzystając z kąpieli na obszarze, gdzie woda ma wyższą twardość, zużywa się więcej mydła[3]. Również pielęgnacja włosów w takim przypadku wymaga nakładania znacznie większych ilości kosmetyków, niż ma to miejsce podczas użytkowania wody miękkiej.

Twarda woda:

  • przesusza włosy,
  • sprzyja puszeniu,
  • sprawia, że pasma są sztywne i trudne do ułożenia,
  • niekorzystnie wpływa na ich objętość,
  • zdarza się, że powoduje wypadanie włosów,
  • pozbawia kosmyki blasku,
  • sprawia, że włosy częściej się plączą[4]
  • sprzyja powstawaniu niedoskonałości, takich jak: zaskórniki i pryszcze,
  • przesusza skórę,
  • osłabia aktywność włókien elastynowo-kolagenowych,
  • może przyczyniać się do uszkodzenia komórek skóry,
  • niekorzystnie wpływa na barierę hydrolipidową naskórka,
  • odbiera cerze blask i zdrowy koloryt[5].


[1] https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-wodna/twarda-woda-czy-jest-szkodliwa-czy-zmiekczac-wode-aa-BSDm-RioU-KyEP.html

[2] https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/woda-twarda

[3] Tamże.

[4] https://www.hairstore.pl/blog/wplyw-twardej-wody-na-wlosy/

[5] https://www.vichy.pl/blog/czy-twarda-woda-ma-wplyw-na-jakosc-naszej-skory/vmag64833.aspx

W jaki sposób można sprawdzić poziom twardości wody na danym obszarze

Jak sprawdzić twardość wody? Jest kilka możliwości. Istnieją testy kropelkowe, które są niezwykle dokładne i można bez przeszkód wykonać je samodzielnie w domu. Paskowe natomiast, choć również są do użytku domowego, posiadają znacznie mniejszą czułość, a co za tym idzie – ich wyniki nie są tak dokładne. Analizy twardości wody wykonują też laboratoria bądź jednostki badawcze. Dzięki takim testom można poznać dokładny skład wody, która dostarczana jest do domów na danym obszarze[1].


[1] Jak sprawdzić twardość wody? Proste metody, w tym… dokładne domowe - InstalReporter

Twarda woda a zdrowie - co warto wiedzieć?

W Polsce woda kranowa uznawana jest za zdatną do spożycia. To nie tylko ekonomiczne, lecz także ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu ogranicza się zużycie plastikowych butelek jednorazowych. Skąd jednak wiadomo, że kranówka jest bezpieczna?

Przede wszystkim podlega dwóm etapom filtracji: węglowej i piaskowej, koagulacji, ozonowaniu i dezynfekcji oraz stałemu nadzorowi. Uzdatnianie wody pitnej zakłada także kontrolę stężenia niebezpiecznych substancji, zawartości grzybów, wirusów i bakterii[1].

Woda płynąca z polskich kranów jest więc w pełni bezpieczna. Jak jednak twardość wody wpływa na jej walory zdrowotne i smakowe? Zarówno miękka, jak i twarda woda korzystnie oddziałuje na ludzki organizm.

Inaczej wygląda jednak kwestia dotycząca smaku. Dodawany do kranówki chlor ma za zadanie dezynfekować wodę i uniemożliwiać namnażanie się bakterii czy grzybów. W zależności od stężenia może jednak zmienić jej smak. Wielu użytkowników zraża się przez to do wody kranowej, wybierając tę butelkowaną. Jest jednak prosty sposób, by poprawić smak wody bez zbędnego plastiku. Wystarczy dobry filtr, by cieszyć się orzeźwieniem, troszcząc się jednocześnie o dobro naszej planety.


[1] https://kukbuk.pl/artykuly/bezpieczne-zwiazki/

Butelka filtrująca, dzbanek a może filtr nakranowy? Wybierz najlepszy dla siebie produkt BRITA

Smaczna woda z kranu? To możliwe dzięki produktom BRITA. Od wielu lat oferujemy użytkownikom nowoczesne i praktyczne metody filtracji wody. Wystarczy więc dobrać odpowiednie rozwiązanie do swoich indywidualnych potrzeb i cieszyć się pysznymi napojami. Co znajdziesz w ofercie?

Jednym z najchętniej wybieranych produktów są dzbanki. Umieszczone w nich filtry posiadają drobną siateczkę, która zatrzymuje większe cząstki znajdujące się w wodzie kranowej. Perełki wymiennika jonowego natomiast zmiękczają wodę, minimalizują tworzenie się osadów oraz redukują metale, takie jak ołów i miedź. Mikroperełki aktywnego węgla, które produkowane są z łupin kokosa, oczyszczają wodę z chloru, poprawiając jej zapach i smak.  Redukują też obecność szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak:

  • herbicydy,
  • pestycydy,
  • substancje farmaceutyczne.

Butelki BRITA  to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z wody kranowej także poza domem. Posiadają one wymienne filtry MicroDisc, dzięki którym można cieszyć się filtrowaną wodą pochodzącą również z publicznych ujęć. Pure-Taste-Technology, podobnie jak rozwiązanie w dzbankach, opiera się na naturalnym węglu aktywnym z łupin orzecha kokosowego. Przefiltrowana woda ma lepszy smak, dzięki usunięciu z niej chloru, mikrocząsteczek ≥30 μm i innych zanieczyszczeń (pestycydy, herbicydy, hormony). Cenne dla zdrowia wapń i magnez pozostają jednak w wodzie.

Oferujemy również rozwiązania, które zapewniają filtrowaną wodę prosto z kranu. W ofercie znajdziesz zarówno filtry nakranowe, jak i baterie z filtrem podzlewowym.

BRITA On Tap to filtr, który montuje się na kranie. Poza oczyszczaniem wody umożliwia także trójstopniowy system ustawienia strumienia. Aby go zamontować, nie potrzeba specjalnych narzędzi, a przełączanie wody z filtrowanej na niefiltrowaną bądź odwrotnie jest banalnie proste. Wydajność BRITA On Tap to aż 600 litrów.

W przypadku rozwiązania BRITA mypure filtr oczyszczający wodę montowany jest pod zlewem. Jest więc zupełnie niewidoczny.