Ekologiczny i praktyczny – saturator do wody BRITA sodaONE.

Jak działa?

Poznaj saturator BRITA sodaONE

Masz dość dźwigania zgrzewek wody gazowanej i zaśmiecania środowiska plastikiem? Chcesz się upewnić, czy saturator BRITA sodaONE to dobra ekoalternatywa? Dzięki niemu napój z bąbelkami będzie zawsze w zasięgu ręki. Bez generowania odpadów, wychodzenia z domu i konieczności przearanżowania kuchni. Dowiedz się, jak to działa!

Jak jest zbudowany saturator do wody gazowanej BRITA?

Ekspres do wody gazowanej BRITA sodaONE umożliwia samodzielne przygotowanie wody sodowej w domu w łatwy i ekologiczny sposób: poprzez nasycanie wody dwutlenkiem węgla. Czynność odbywa się za pomocą jednego przycisku, w zaledwie kilka sekund i z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. A to wszystko dzięki prostej, dopracowanej do perfekcji budowie saturatora, w której każdy element ma estetyczne i praktyczne znaczenie.

Zobacz!

  • Wolna przestrzeń z głowicą umożliwia zamontowanie naboju z CO2. Znajduje się wewnątrz korpusu urządzenia, dzięki czemu cylinder nie jest widoczny, a syfon na wodę gazowaną zyskuje estetyczny wygląd.

  • Zdejmowana dysza wodna służy do przymocowania butelki z wodą. Połączona z nią butelka efektownie unosi się nad podstawą. Krążące w jej wnętrzu bąbelki potęgują ciekawe wrażenie wizualne.
  • Przycisk na górze uwalnia dwutlenek węgla z cylindra wprost do butelki. Jest estetycznie wbudowany w korpus, duży i wygodny w użyciu. Z przygotowaniem wody gazowanej w domu poradzi więc sobie każdy.
  • Antypoślizgowa podstawa zapewnia stabilność podczas gazowania napojów. Masz pewność, że saturator do wody sodowej nie przewróci się ani nie przesunie w trakcie użytkowania.
  • Kratka ociekowa pozwoli ci bez wysiłku zachować urządzenie do gazowania wody w czystości.

Wszystkie te elementy zostały wkomponowane w smukłą konstrukcję o kompaktowych wymiarach: 12,9 cm (szer.) x 45,0 cm (wys.) x 24,0 cm (gł.). Dzięki temu ekspres do wody gazowanej BRITA sodaONE zmieści się nawet w niewielkiej kuchni.

Możesz postawić go na kuchennym blacie, umieścić pod szafką albo na stole. Nie wymaga podłączenia do prądu, nie musisz więc sugerować się bliskością gniazdka elektrycznego. Zwróć jedynie uwagę, aby syfon na wodę gazowaną znajdował się na płaskiej powierzchni, z dala od źródeł ciepła i ognia. Miejsce blisko kuchenki gazowej lub piekarnika nie będzie zatem najlepszym wyborem.

Jak gazować wodę za pomocą saturatora BRITA sodaONE?

Prosta budowa saturatora wpływa również na wygodę użytkowania. Gazowanie napojów za pomocą sodaONE jest banalnie łatwe. Do tego zajmuje znacznie mniej czasu niż wyjście do sklepu i trwa tylko chwilę dłużej niż otwarcie butelki.

Na początek wkręć dyszę wodną w gwint, usuń ociekacz i połóż urządzenie na boku. Następnie zdejmij zabezpieczenie z głowicy butli i odkręć pokrywę zaworu. Teraz już możesz wsunąć od dołu pełny cylinder. Gdy poczujesz, że końcówka naboju dotknęła gwintu, przekręć butlę w prawo, aż zostanie poprawnie zamontowana. Wydaje się skomplikowane i pracochłonne? Spokojnie – nie musisz za każdym razem demontować dyszy wodnej ani cylindra. Trzeba to zrobić tylko wtedy, gdy kończą się bąbelki w naboju lub saturator domowy wymaga gruntownego wyczyszczenia. 

W pozostałych przypadkach saturacja wody sprowadza się do zaledwie kilku czynności.

Jak zrobić napój gazowany krok po kroku?

  1. Napełnij butelkę czystą wodą do wyznaczonego na ściance poziomu. To ważne, by go nie przekraczać. Bo w przeciwnym razie nadmiar może wypłynąć z butelki podczas nasycania wody dwutlenkiem węgla. 
  2. Teraz wkręć butelkę w dyszę urządzenia do gazowania wody.
  3. Wciśnij guzik u góry na 2-3 sekundy i puść. Domowa woda gazowana jest już gotowa!

Jaka woda do gazowania napojów? Co można przygotować?

Syfon pozwala tylko na bezpośrednie nasycanie wody CO2. Nie powinno się wlewać do butelki syropu, soku czy lemoniady. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować pyszne napoje już po wypuszczeniu bąbelków. Dodaj do wody gazowanej np. sok z cytryny, kawałki owoców czy listek mięty i eksperymentuj ze smakami. To zdrowa alternatywa dla słodzonych napojów ze sklepu, bo używasz naturalnych składników i w pełni panujesz nad recepturą.

Do uzyskania wody sodowej w domu możesz natomiast użyć czystej kranówki lub przefiltrowanej wody, np. z filtra nakranowego On Tap, dzbanka z filtrem  lub karafki filtrującej BRITA. Są niezastąpione, jeśli woda z twojego kranu ma posmak chloru, nieprzyjemnie pachnie albo obawiasz się zanieczyszczeń. Wkłady filtrujące BRITA niezawodnie radzą sobie z wyłapywaniem metali ciężkich, zanieczyszczeń, herbicydów pestycydów, chloru i jego pochodnych. Dzięki temu delektujesz się doskonałym smakiem wody z bąbelkami o wybranym stopniu nagazowania.

Efekt? Nie musisz już zdawać się na propozycje producentów wody gazowanej. To ty decydujesz, na jaką intensywność masz ochotę danego dnia, i dopasowujesz ją dokładnie do swoich preferencji. Nie narażasz się przy tym na kontakt ze szkodliwym BPA. Bo – w przeciwieństwie do jednorazowych butelek PET – butelka sodaONE jest całkowicie wolna od bisfenoli!

Na ile wystarcza nabój do syfonu na wodę gazowaną?

Ile porcji da się przygotować za pomocą maszyny do gazowania wody? W BRITA zakładamy, że jeden nabój CO2 powinien wystarczyć do nagazowania maksymalnie 60 l wody. Jeżeli stanowi ona twoje stałe i główne źródło nawodnienia, a z saturatora na wodę korzystasz tylko ty, wymiana najpewniej będzie konieczna po około miesiącu. Zgodnie z zaleceniami zdrowotnymi dorosła osoba powinna bowiem przyjmować średnio 1,5-2 l wody dziennie[1]. Rzeczywista wydajność cylindra zależy jednak przede wszystkim od stopnia nasycenia wody sodowej. Jak zrobić napój o określonej intensywności?

Jeśli przytrzymasz przycisk przez sekundę, otrzymasz delikatną w smaku domową wodę gazowaną. Wydłużenie gazowania do 2 sekund pozwoli uzyskać średnie nasycenie, a do 3 sekund – mocne. Oczywiście, im jest ono większe, tym częściej trzeba wymieniać nabój.


[1] https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode

Co zrobić z pustym nabojem od saturatora BRITA sodaONE?

Gdy zauważysz, że w cylindrze skończyły się bąbelki, nie musisz go wyrzucać i kupować nowego. Zależy nam na środowisku, dlatego nasze butle znajdują się w ciągłym obiegu.

Po prostu udaj się do jednego ze sklepów partnerskich BRITA, oddaj przy kasie pusty cylinder i odbierz napełniony. Płacisz mniej niż za zakup nowego, a do tego nie generujesz odpadów! Listę punktów znajdziesz na naszej stronie, w zakładce lokalizator sklepów.

Oryginalny nabój do saturatora vs zamiennik. Którego używać?

W oryginalnej butli znajduje się ekologiczny dwutlenek węgla pochodzący z fermentacji kukurydzy i pszenicy. Dzięki jego naturalnemu pochodzeniu nasycanie wody CO2 jest przyjazne zdrowiu i środowisku. Sam nabój uzyskał natomiast certyfikat ISO 22000, co potwierdza, że nie wchodzi w interakcję z wodą, nie zaburza jej smaku i jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu. Proces jego napełniania odbywa się w Niemczech, w kontrolowanych, higienicznych warunkach.

Z tego powodu powinno się użytkować saturatory wody BRITA wyłącznie z oryginalnymi cylindrami, które można wymieniać w autoryzowanych punktach. Nawet jeśli zastępczy nabój pasuje do BRITA sodaONE, nie oznacza to, że jest tak samo bezpieczny. Nie znasz przecież pochodzenia CO2. Nie wiesz, w jakich warunkach została napełniona butla. Nie masz pewności, czy jest odpowiednio zabezpieczona. W dodatku może się okazać, że nabój z niesprawdzonego źródła będzie mniej wydajny. Tymczasem w cylindrach BRITA otrzymujesz zawsze tyle samo – 425 g – dwutlenku węgla, aby przygotować maksymalnie dużo butelek wody z jednego naboju.

Dlaczego warto korzystać z saturatora na wodę BRITA?

Domowa woda gazowana dostępna zawsze i bez wychodzenia z domu to jednak jeszcze nie wszystko, co zyskujesz z BRITA sodaONE.

Jesteś eko

Czy wiesz, że napełnienie 60 litrowych butelek za pomocą saturatora do wody gazowanej BRITA to oszczędność nawet 1 kilograma plastiku? Zanieczyszczenie wód tworzywami sztucznymi należy do najbardziej palących problemów współczesności – więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Czym grożą śmieci w wodzie i jak ograniczyć plastik w oceanach?

Twój wybór ma zatem znaczenie i wpływa na losy całej planety. Zmniejszając produkcję tworzyw sztucznych, ograniczasz zużycie wody i energii potrzebnej do wytworzenia wody butelkowanej. Przyczyniasz się też do zredukowania emisji CO2 w transporcie.

Efekt? Nie rezygnujesz z ulubionej wody bąbelkowej, a środowisko zyskuje kilkakrotnie!

Oszczędzasz pieniądze

Co ważne, korzysta na tym również twój portfel. Może się wydawać, że wydatek rzędu 2 zł na butelkę wody gazowanej to niewiele. Jeśli jednak pijesz ją regularnie, rocznie kwota przekracza nawet tysiąc złotych! A gdy decydujesz się na saturator? Cena ekspresu do wody gazowanej BRITA sodaONE wynosi ok. 300 zł, ale pamiętaj, że korzystasz z niego przez lata. Jeśli dodasz do tego ok. 50 zł za wymianę naboju i niecały grosz za litr kranówki, w dłuższej perspektywie twój domowy budżet odetchnie z ulgą.