Jak nawilżyć skórę od środka?

Picie wody a cera

Jak nawilżyć skórę od środka? Picie wody, a cera

Woda jest niezbędna do życia – jest częścią struktury komórek i tkanek, zapewnia transport substancji odżywczych i pomaga oczyszczać organizm z produktów przemiany materii. Ale czy wiesz, jak ważne jest nawodnienie dla zdrowego, świeżego i pięknego wyglądu twojej skóry? Dowiedz się, jak zapewnić cerze właściwe nawodnienie i ile pić wody, by odpowiednio nawilżyć naskórek od środka.

Picie wody a cera - jak odwodnienie wpływa na skórę?

Skóra bardzo szybko odczuwa braki nawodnienia organizmu. Staje się ściągnięta, wysuszona, podatna na podrażnienia. Może również swędzieć i łuszczyć się. Ponadto nawet kilkuprocentowy spadek nawodnienia może przyczynić się do:

  • powstawania zmarszczek papierowych – są to drobne linie na skórze, które powstają stricte w wyniku utraty nawilżenia tkanki. Spadek ilości wody w organizmie zmniejsza elastyczność naskórka, w wyniku czego, gdy robisz miny, grymasy lub naciągasz skórę, pozostają na niej widoczne zmarszczenia. Na szczęście zmiany tego typu są całkowicie odwracalne, wystarczy dobrze nawodnić organizm;

  • odgnieceń na skórze – np. od poduszki podczas spania. Jeśli budzisz się z dużą ilością odgnieceń na twarzy, a twoja skóra dość długo wraca do normalności, prawdopodobnie skóra jest za mało nawilżona od środka;
  • przyspieszonego tworzenia się zmarszczek mimicznych – nadmierne wysuszenie skóry znacząco przyspiesza procesy starzenia. Częste powstawanie zmarszczek papierowych czy odgnieceń po spaniu w wyniku niewystarczającego nawodnienia może przyczynić się do ich utrwalenia w postaci zmarszczek mimicznych;
  • spadku odporności cery – przesuszona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych (zarówno promieniowania słonecznego, jak i mrozu, wiatru, deszczu, upału) i patogenów (bakterii, wirusów i grzybów). Stąd u wielu osób np. zaostrzenie stanów zapalnych czy wzmożone pojawianie się wyprysków. Picie zbyt małej ilości wody może wpływać także na trądzik.
  • utraty blasku – przesuszona skóra traci promienność i młodzieńczy wygląd. Często wydaje się też bardziej ziemista i poszarzała. Dzieje się tak między innymi ze względu na utrudnione wydalanie toksyn;
  • podatność na cellulit – woda przeciwdziała nierównomiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej i tworzeniu nieestetycznych zmian podskórnych. Dlatego prawidłowe nawodnienie jest istotne nie tylko dla cery, ale i skóry całego ciała.

Czy pijesz za mało wody? Jak to sprawdzić?

Wydaje ci się, że pijesz wystarczająco dużo wody, ale nagminnie zauważasz u siebie jeden lub kilka z powyższych symptomów? Mamy dla ciebie prosty test! Uszczypnij lekko skórę na wierzchu dłoni i przytrzymaj ją kilka sekund. Następnie wypuść ją z palców i obserwuj, jak szybko powraca do naturalnego kształtu. Jeśli tkanka nie wraca do normalności natychmiast, to znaczy, że musisz popracować nad nawodnieniem swojego organizmu[1].


[1] https://www.heydoc.pl/s/article/Odwodnienie-organizmu-objawy-Jak-sie-nawadniac-ile-wody-pic

Co sprzyja utracie wody z naskórka?

Niektóry osoby są bardziej narażone na odwodnienie organizmu niż inne. Przede wszystkim zagrożenie to wzrasta wraz z wiekiem. Skóra starzejąca się potrzebuje silniejszego nawodnienia. Ponadto odparowywaniu wody z naskórka sprzyjają takie czynniki jak:

  • wysokie lub niskie temperatury,
  • wiatr,
  • promieniowanie UV,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • nadmierne ogrzewanie,
  • klimatyzacja,
  • detergenty (np. mydło),
  • niektóre leki (np. moczopędne),
  • duża zawartość soli i tłuszczu w diecie,
  • niektóre choroby, np. cukrzyca,
  • chroniczny stres,
  • ciąża,
  • spożycie dużej ilości alkoholu,
  • wzmożona praca fizyczna,
  • uprawianie sportu.

Jeśli przebywasz w warunkach sprzyjających odwodnieniu (np. przez 8 godzin w biurze z klimatyzacją) warto zawczasu przygotować się na to, by pić w tym czasie więcej. Osoby chore, przyjmujące leki, trenujące czy planujące inny wysiłek fizyczny także powinny zwiększyć przyjmowanie płynów ponad zalecaną dawkę.

Ile wody pić, by prawidłowo nawilżyć skórę?

Instytut Medycyny zaleca picie 3 litrów wody dziennie w przypadku mężczyzn i ok. 2 litrów[1] w przypadku kobiet. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by zwiększyć przyjmowanie płynów, gdy zachodzą czynniki zwiększające podatność na odwodnienie. Rekomenduje picie nawet do. 4 litrów wody podczas upałów[2]!

Oczywiście nie chodzi o to, aby przyjmować całe 2-3 litry wody na raz. To wręcz nie jest wskazane. Szczególnie jeśli potem nie zamierzasz pić przez resztę dnia. Prawidłowe nawodnienie wymaga regularności! Zaleca się przyjmowanie płynów ok. 8 razy dziennie. Prosty rachunek pozwala obliczyć, że jednorazowa dawka to mniej więcej 250 ml. To tyle ile ma przeciętna szklanka, a więc nie jest to ilość, do której trzeba się specjalnie zmuszać.


[1] https://upacjenta.pl/poradnik/ile-wody-nalezy-pic

[2] https://upacjenta.pl/poradnik/ile-wody-nalezy-pic

Co pić by, nawilżyć skórę?

To, jakie płyny przyjmujesz w ciągu dnia, ma duże znaczenie dla poziomu nawodnienia twojego ciała i naskórka. Napoje napojom nierówne – 3 litry wysoko słodzonego soku nie nawodnią cię tak dobrze, jak 3 litry czystej wody. Chociaż właściwości nawadniające wody przebijają np. napoje izotoniczne. Co ważne, wcale nie musisz ich kupować, możesz zrobić je samodzielnie w domu.

Myśląc o swoim nawodnieniu, zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czy twoje napoje nie zawierają zbyt dużo:

  • cukru,
  • soli,
  • kofeiny,
  • teiny,
  • guarany[1].

Wszystkie te substancje w dużej ilości mogą przyczyniać się do zmniejszonej efektywności w nawadnianiu organizmu.


[1] https://upacjenta.pl/poradnik/6-napojow-ktore-nawodnia-cie-lepiej-niz-woda

Regularne picie wody - jak się do tego przekonać?

Zmiana nawyków bywa trudna, ale warto się jej podjąć. Jeśli masz problem z regularnym piciem wody, przyczyn może być kilka. Która z nich dotyczy ciebie?

  • Zapominasz o przyjmowaniu płynów? W takim wypadku dobrze jest ustawić sobie przypomnienie w smartfonie lub smartwatchu. Najlepiej przyjmować płyny regularnie, co najmniej 8 razy w ciągu dnia. Wystarczy szklanka. Zobaczysz, z czasem wejdzie ci to w krew i powiadomienia przestaną być potrzebne.
  • Uważasz, że picie wody 8 razy dziennie to za dużo zachodu? Kupowanie wody mineralnej, przynoszenie jej ze sklepu, wnoszenie do domu po schodach, przechowywanie całych zgrzewek i zmaganie się z ogromną ilością butelek, które generują dużo śmieci jest uciążliwe. Ale mamy sposób na to, by ograniczyć wysiłek, koszty i plastikowe odpady. Wystarczy sięgnąć po dzbanek filtrujący wodę BRITA. Oszczędzi to twój czas i pieniądze.
  • Nie odczuwasz pragnienia, więc uważasz, że nie musisz pić? Wiele osób po prostu nie czuje potrzeby picia wody więcej niż kilka razy w ciągu dnia. Dzieje się tak, ponieważ ludzki organizm nie zawsze daje znać o tym, co mu potrzebne odpowiednio szybko. Zwykle odczuwamy pragnienie dopiero po utracie 1,5 l płynów[1]! Z wiekiem odczuwanie pragnienia zmniejsza się jeszcze bardziej (co jest szczególnie groźne, bo osoby starsze łatwiej się odwadniają). Niezależnie od tego, ile masz lat – nie czekaj z sięgnięciem po wodę, aż zechce ci się pić. Staraj się robić to regularnie.
  • Nie smakuje ci czysta woda? To częsty problem. Wiele osób nie jest przyzwyczajonych do picia samej wody lub ma niesmaczną wodę w kranie. W przypadku niezbyt dobrej wody warto zainwestować w dzbanek z filtrem lub butelkę filtrującą, która poprawi jej jakość. Aby dodać wodzie smaku, możesz również wzbogacić ją o naturalne dodatki smakowe – np. pokrojone na plasterki cytryny, limonki czy ogórki, albo garść malin lub truskawek.
  • Myślisz, że nawilżanie za pomocą kremów wystarczy? Właściwa pielęgnacja nawilżająca jest bardzo ważna, jednak samo zewnętrzne nawadnianie nie uchroni tkanki przed utratą wilgoci. Woda w organizmie pomaga odprowadzać toksyny i prawidłowo odżywać komórki skóry. Dzięki temu mogą funkcjonować prawidłowo.
  • Jesteś zbyt zabieganą osobą na regularne picie wody? Gdy pochłania cię praca i masz dużo obowiązków, może być trudno pamiętać o czymś tak prozaicznym, jak picie wody. Dlatego dobrze jest przygotować sobie butelkę z wodą na wynos. Butelkę filtrującą Brita  zmieścisz bez problemu w torebce lub plecaku. Możesz mieć ją zawsze przy sobie i uzupełniać wielokrotnie w razie potrzeby. Dzięki temu woda będzie zawsze na wyciągnięcie ręki.


[1] https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/wywiady/212365,nie-czekac-az-poczujemy-pragnienie