Jak nawadniać organizm?

- odpowiada Viola Urban

Człowiek w większości składa się z wody. Jej zawartość w organizmie dorosłego człowieka wynosi średnio 60%. Śmiało można powiedzieć, że dbanie o odpowiednie nawodnienie jest podstawą podstaw w kwestii prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dziś rozłożę na czynniki pierwsze temat nawodnienia i jednocześnie dostarczę prostych rozwiązań jak zautomatyzować nawyki związane z piciem wody.

Rola wody w organizmie człowieka

Woda pełni w organizmie człowieka wiele różnorodnych funkcji. Przede wszystkim, ze względu na swoją istotną ilość jest niejako materiałem budulcowym tkanek. Szczególnie wysoką zawartością wody cechują się wydzieliny, takie jak pot, sok żołądkowy czy żółć. Woda jest więc niezbędna do przeprowadzania procesów trawienia ze względu na udział w formowaniu treści pokarmowej, jak i działaniu enzymów trawiennych. Ponadto jest środowiskiem, w którym rozpuszcza się wiele substancji, co umożliwia ich transport. Woda odpowiada także za regulację temperatury ciała. Wszystkie z wymienionych funkcji są przeprowadzane w odpowiedni sposób, jeżeli zawartość wody w organizmie jest w stanie równowagi. Oznacza to, że odchylenie w jakąkolwiek ze stron nie będzie korzystne i może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, jak chociażby spadek koncentracji, uczucie zmęczenia czy spadek zdolności wysiłkowych.

Źródła wody w organizmie człowieka

Organizm należy nawadniać przede wszystkim od wewnątrz. Głównym źródłem wody dla organizmu jest spożywanie napojów. Pewnych ilości wody dostarczają także produkty o wysokiej zawartości wody, np. warzywa i owoce. Ważne, aby picie wody było regularne i rozłożone w czasie. Umożliwia to jej lepsze wchłanianie, a co za tym idzie - lepsze wykorzystanie w organizmie. Kobiety powinny przyjmować 2 litry wody dziennie (odpowiednik 8 szklanek), a mężczyźni 2,5 litra wody dziennie (odpowiednik 10 szklanek). Jak widać, warto by więc wyrobić nawyk sięgania po wodę, ponieważ dostarczenie takich ilości w jednym momencie jest praktycznie niemożliwe, a już na pewno mija się z celem. Warto wziąć także pod uwagę sytuacje, w których zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę się zmienia, by zachować odpowiednią równowagę.

Kiedy nasz organizm potrzebuje szczególnego nawodnienia?

W sytuacjach, gdy straty wody są większe, należy uzupełnić je przez odpowiednio zwiększone spożycie płynów. Do takich sytuacji należą:

  • aktywność fizyczna - zarówno w kontekście pracy zawodowej, jak i uprawianego sportu,
  • wystąpienie gorączki, wymiotów, biegunki,
  • wzrost temperatury otoczenia, spadek wilgotności,
  • przebywanie na dużych wysokościach.

Jak wyrobić nawyk picia wody?

To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Na początek warto zakotwiczyć picie wody w stałych punktach swojej niezmiennej, już istniejącej rutyny dnia. Takimi momentami mogą być: przebudzenie i pójście spać, rozpoczęcie i zakończenie pracy, przygotowywanie posiłków i każda inna czynność, którą wykonujesz każdego dnia. Jeśli boisz się, że mimo wszystko możesz zapomnieć o spożyciu wody, możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie lub zostawić kartkę w miejscu, w którym wykonujesz dane działanie.

Inną metodą może być potraktowanie picia wody bardziej zadaniowo. Wyposaż się w duży dzbanek i wyznacz godzinę, do której chcesz wypić jego zawartość. Dobrą opcją jest także butelka z przedziałkami godzinowymi, które wyznaczają, do której godziny masz wypić konkretną ilość wody. Ten sposób będzie idealny dla osób, które mają problem z tym, by spożycie wody było regularne. Jeśli działa na Ciebie odhaczanie zadań, pomocne może być także zainstalowanie dedykowanej aplikacji w telefonie lub smartwatchu i oznaczanie w niej każdej wypitej szklanki wody. Dla mniej technologicznych feaków na tej samej zasadzie sprawdzi się tabelka powieszona na lodówce lub w innym widocznym miejscu.

Istotną kwestią przy wyrabianiu takiego nawyku jest posiadanie wody zawsze przy sobie. Tutaj idealnie sprawdzą się butelki filtrujące, dzięki którym wodę możesz nalać z każdego miejsca i nie mieć wątpliwości co do jej jakości.

A może problemem jest to, że nie lubisz smaku wody? W takim przypadku sprawdzą się domowe wody smakowe. Dodatkami do wody mogą być świeże owoce, plasterki ogórka, sok z cytryny lub limonki, listki mięty. Taka woda smakuje zupełnie inaczej i z powodzeniem może stanowić alternatywę dla kolorowych napojów.

Jak widzisz, rozwiązań, które mogą Ci pomóc w zadbaniu o nawodnienie organizmu, jest całe mnóstwo. Wybierz takie, które pasuje do Twojego stylu życia i wprowadź je w życie, a regularne spożywanie płynów stanie się dużo łatwiejsze! Pamiętaj, by spożywać wodę w ilościach odpowiadających jej utracie, a także dostarczać ją regularnie, najlepiej małymi łykami. Dzięki temu zabiegowi dostarczysz ciału niezbędnego składnika do prawidłowego funkcjonowania.

Tekst autorstwa - Violi Urban

Okiem Dietetyka to miejsce skierowane do osób pragnących połączyć zdrowe żywienie z dobrym smakiem, prowadzone przez ekspertów z dziedziny dietetyki. Na jego czele stoi Viola Urban, dyplomowana dietetyczka z zacięciem do fotografii kulinarnej i gotowania. Od kilku miesięcy nagrywa merytoryczny podcast poświęcony promocji zdrowego stylu życia. Jest autorką 4 książek kulinarnych (Poranne inspiracje, Dieta na wynos, Czas na obiad, Dieta na roślinach). Swoimi przepisami udowadnia, że zdrowa dieta może być smaczna i przyjemna. Prowadzi bloga OkiemDietetyka.pl, bo uważa, że macie prawo wiedzieć! W odpowiedzi na liczne pytania, na zagubienie w gąszczu internetowych spekulacji stworzyła stronę, która rozwieje wszelkie wątpliwości, odpowie na nurtujące pytania z dziedziny dietetyki, zdementuje mity i potwierdzi fakty. Znajdziecie ją także w mediach społecznościowych pod adresem: https://www.instagram.com/okiem_dietetyka_official/