Matcha – właściwości i zastosowanie cudownej herbaty

- odpowiada Justyna Połeć

Matcha to zielony napój, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny, choć tak naprawdę jest znany od wieków. Czemu zawdzięcza swoją sławę? Z pewnością kluczem do wyjaśnienia tej zagadki są właściwości zdrowotne matchy, które przekonają do siebie wielbicieli zdrowego odżywiania i nie tylko. Zobacz, jakie bogactwo składników odżywczych kryje w sobie niepozorna zielona herbata i dlaczego stanowi doskonałą alternatywę dla… kawy!

Czym właściwie jest herbata matcha?

Zacznijmy od początku! Matcha to nic innego, jak japońska zielona herbata. Tym, co odróżnia ją od innych odmian, jest fakt, że ma formę sproszkowaną (herbata matcha w wolnym tłumaczeniu to właśnie „herbata w proszku”). W przypadku matchy kluczowe są ostatnie dwa tygodnie przed zbiorem rośliny. Krzewy w tym czasie ochraniane są przed słońcem, dzięki czemu rośliny rosną wolniej, a liście zaczynają wytwarzać aminokwasy, które wpływają na uzyskanie słodkiego i bardziej aromatycznego smaku. Zebrane liście są następnie mielone na zielony proszek.

Warto pamiętać, że matcha kupowana z różnych źródeł może się różnić w smaku, intensywności, słodkości i przede wszystkim jakości. Ten rodzaj herbaty zielonej jest uważany za jeden z najzdrowszych, dlatego warto włączyć ją do swojej codziennej diety. 

Matcha – właściwości zdrowotne

Matcha znana jest od wieków i jest ceniona zwłaszcza w kuchni ajurwedyjskiej. Dlaczego? Przede wszystkim herbata matcha wykazuje działanie antyoksydacyjne (zawiera ponad 100 razy więcej antyoksydantów niż inne herbaty!). Dzięki temu zapobiega rozwojowi nowotworów, może również pomóc w walce z cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobami serca.

Matcha dostarcza również organizmowi wielu potrzebnych i kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania składników, takich jak np.:

  • L-teanina – aminokwas i neuroprzekaźnik, który wpływa pozytywnie na samopoczucie, regulując nastrój,
  • wapń – reguluje niektóre hormony i pomaga w krzepnięciu krwi, jest budulcem kości,  

  • żelazo – składnik hemoglobiny, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania,
  • potas – kontroluje pracę mięśni i utrzymuje homeostazę naszego organizmu,
  • błonnik – składnik o niesamowicie ważnym działaniu, który zmniejsza wchłanianie cholesterolu i wspiera proces odchudzania.

Jeśli zależy Ci na redukcji stresu, wystarczy przedłużyć czas parzenia matchy do ok. 5-8 minut. Oprócz tego uważa się, że matcha poprawia koncentrację i według legendy mnisi buddyjscy już tysiące lat temu spożywali ją przed medytacją. Ze swojego doświadczenia muszę przyznać, że nawet pisząc ten artykuł popijam matchę *siiip* i nie wiem, co bym zrobiła bez niej pisząc pracę magisterską!

Czy matcha może zastąpić kawę?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jak najbardziej tak!

Pijąc matchę, zyskujesz energię na cały dzień! Matcha zawdzięcza swoje pobudzające działanie zawartości kofeiny. Od kawy odróżnia ją natomiast to, że matcha uwalnia działanie kofeiny powoli i stopniowo, co sprawia, że dodatkowa energia pojawia się przez dłuższy czas.

Co ważne, jej spadek nie jest aż tak gwałtowny i nieprzyjemny. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób chcących zrezygnować z picia kawy i tych, którym zależy na zdrowej diecie i aktywności przez cały dzień!

Osobiście pijąc kawę miałam częste bóle głowy i spadki energii w ciągu dnia, a od kiedy zrezygnowałam z kawy i przeszłam na matchę (ponad 2 lata temu) czuję się o niebo lepiej!

Warto też wiedzieć, że matchę można również dodawać do wypieków i smoothie – na moim blogu znajdziecie przepis m.in. na apple matcha cheesecake oraz pieczone pączki z matchą!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować cudowną matcha latte z pianką zajrzyj do mojego przepisu tutaj.

Autorką artykułu jest Justyna Połeć. Certyfikowany nauczyciel Hatha Jogi, swoją wiedzę zdobywała w Indiach jak również przez lata praktyki w Polsce, Tajlandii, na Bali i w Portugalii. Chociaż z wykształcenia jest prawnikiem zmieniła swoją ścieżkę i postanowiła uczyć jogi jak również ajurwedy oraz pracy z kobiecą energią. Justyna poprzez jogę uczy budować wewnętrzną i zewnętrzną siłę.  Justyna znana jest w sieci jako Justdeliciousx.