Coffee from coffee machine

Sekret tkwi w wodzie

Dlaczego warto odkamieniać wodę do parzenia kawy

O zdecydowanym smaku gorącej kawy powinny w zasadzie decydować dobre ziarna i jakość ekspresu. Warto jednak pamiętać, że to właśnie woda jest głównym składnikiem tego napoju. Jeśli do przygotowania użyjemy twardej wody z kranu, aromat kawy może się pogorszyć. Jakość wody ma kluczowe znaczenie dla tych, którym zależy na smacznej kawie. Tutaj dowiesz się, w jaki sposób można łatwo zachować subtelny smak odkamieniając wodę przed zaparzeniem kawy.

Jak zapewnić dobrą wodę do zaparzenia kawy?

Świeżo zaparzona kawa o poranku to rytuał i chwila przyjemności, ceniona przez wielu ludzi na całym świecie. Co jednak zrobić, kiedy kawa nie smakuje aż tak dobrze, choć mamy nowy ekspres, a ziarna zostały drobno zmielone?

Może to wynikać przede wszystkim ze zbyt dużej ilości wapnia w wodzie. O tym, czy woda nadaje się do parzenia kawy, decyduje przede wszystkim zawartość kamienia wapiennego lub stopień twardości wody.

Woda zawierająca wapień sprawia, że pyszny gorący napój szybko nabiera gorzkawego i „zastałego” smaku. To jednak nie wszystko. Jeśli przed zaparzeniem kawy woda była zbyt twarda, ma to ogromny wpływ na smak i wygląd gorącego napoju oraz na funkcjonowanie urządzeń domowych:

Jaka jest optymalna twardość wody do zaparzenia kawy?

coffee with playful cream

Twardość wody pitnej zależy m.in. od zawartości magnezu i wapnia. Idealna twardość wody na kawę wynosi ok. 4 do 8° dH (dH – niemiecka jednostka twardości wody). W wielu regionach Polski woda pitna jest znacznie twardsza ze względu na wapienne gleby. W takich miejscach szczególnie warto więc odkamieniać wodę, aby wydobyć z napoju jak najlepszy smak.

Więcej informacji na temat twardości wody można znaleźć tutaj

  • Aromat kawy nie może się w pełni rozwinąć, a napój ma mdły smak.

  •  Na powierzchni widoczny jest cienki, nieapetyczny osad.

  • W ekspresie do kawy szybko gromadzi się kamień, który – w najgorszym scenariuszu – może nawet uszkodzić całe urządzenie.

  • Na filiżance do kawy pozostają nieestetyczne osady wapienne i plamy.

Z drugiej strony należy zadbać o to, aby woda nie była również zbyt miękka. Jeśli stopień twardości wody jest zbyt niski, aromat kawy nie będzie mógł się w pełni uwolnić. Gdy użyjemy wody zbyt miękkiej lub wręcz destylowanej, kawa nabierze kwaśno-gorzkiego posmaku.

Do przygotowania gorących napojów najlepiej nadaje się miękka woda, ale należy pamiętać, aby nie była ona zbyt miękka. Dlatego ważne jest, aby najpierw określić stopień twardości wody z kranu i w razie potrzeby odfiltrować niepotrzebny kamień.

Przyjemność picia kawy dzięki usunięciu wapnia z wody kranowej

Aby kawa, zwana czasem „płynnym złotem”, miała wyśmienity smak, potrzebna jest odkamieniona woda. Smak jest oczywiście zawsze sprawą indywidualną, ale większość ludzi uważa zbyt twardą wodę za nieprzyjemną w smaku. Po odkamienieniu wody większość gorzkich posmaków zniknie z naszej kawy. Dodatkowo na powierzchni napoju może wtedy powstać piękna pianka, tak zwana „crema”.

Odkamienić wodę jest bardzo łatwo. Dzięki filtrowi do wody BRITA trwa to zaledwie kilka chwil. Po prostu przepuszczamy wodę przez filtr i otrzymujemy miękką wodę. A najlepsze jest to, że urządzenie usuwa z wody nie tylko kamień, ale także inne substancje, które mogą zakłócić smak i aromat kawy.

coffee with hard and soft water
Z lewej: Kawa zaparzona na twardej wodzie. Z prawej: Kawa przygotowana na miękkiej wodzie.

Dotyczy to na przykład chloru. Chlor jest doskonałym i sprawdzonym środkiem dezynfekującym, ale nawet w małych ilościach może negatywnie wpływać na smak wody pitnej, a także kawy i herbaty.

Kiedy woda opuszcza stację uzdatniania wody, jest zazwyczaj wolna od niemal wszystkich szkodliwych substancji. Podczas długiej „podróży” wody przez rury wodociągowe może się zdarzyć – zwłaszcza w przypadku starych rur – że z instalacji przenikną do niej metale ciężkie, jak np. ołów i miedź. Nie tylko zniekształcają one smak kawy, ale mogą również „zaatakować” i uszkodzić ekspres do kawy. Ponieważ filtr do wody BRITA usuwa również i te substancje, tym problemem nie musisz się już martwić.

Jak poprawić smak kawy – 4 wskazówki

Aby kawa dawała jak największą przyjemność, należy wcześniej odkamienić odpowiednią ilość wody niezbędną do jej zaparzenia – przynajmniej wtedy, gdy woda z kranu jest zbyt twarda.

A oto kilka wskazówek, dzięki którym kawa będzie lepiej smakować:

  • Zawsze używaj świeżej wody
  • Sprawdź stopień twardości wody
  • Filtruj wodę z kranu
  • Odkamieniaj ekspres do kawy

Następnym krokiem będzie użycie filtra do wody i wlanie przefiltrowanej wody do ekspresu. Jest to jedna z najprostszych metod zmiękczania wody o dużej zawartości wapnia. Warto pamiętać, aby do ekspresu zawsze wlewać świeżą wodę. Zbyt długie pozostawienie wody w urządzeniu może prowadzić do gromadzenia się bakterii w zbiorniku, co nie jest korzystne ani dla smaku, ani dla zdrowia.

Od czasu do czasu należy również odkamieniać ekspres lub automat do kawy, aby usunąć pozostałości zalegające wewnątrz urządzenia. Przy odkamienianiu należy przestrzegać podanych przez producenta odstępów czasu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do uszkodzeń.

coffee machine being filled with water
Wniosek: Odkamienianie wody poprawia smak kawy i chroni urządzenia

Jeśli do przygotowania kawy użyjemy wody o obniżonej zawartości wapnia, wiele na tym zyskamy. Po pierwsze – dzięki zmiękczonej wodzie ze szlachetnych ziaren kawy wydobywa się lepszy smak, a ich aromat może się w pełni rozwinąć. Jednocześnie chronimy ekspres do kawy przed osadzaniem się kamienia. Oznacza to, że urządzenia nie trzeba czyścić aż tak często i jest ono chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi przez osad z kamienia.

Dzięki filtrowi do wody BRITA możesz codziennie cieszyć się niepowtarzalnym aromatem swojej ulubionej kawy, wolnym od przykrego posmaku wapnia i innych osadów.