Co to jest dharma?

Dowiedz się, jak żyć pełnią życia

Świadome i szczęśliwe życie to marzenie każdego z nas. Wielu osobom wydaje się, że nieosiągalne… W rzeczywistości każdy człowiek niemal na wyciągnięcie ręki ma życie, jakiego pragnie. Pytanie brzmi: co zrobić, by je sobie samemu stworzyć?

Jak żyć lepiej i bardziej świadomie?

Osiąganie pełni szczęścia i zadowolenia z życia jest obecnie bardzo często promowane w social mediach. Na każdym kroku spotykamy się z cudownymi przepisami na to, jak zdobyć pieniądze, sławę czy miłość. Jednak jeśli nawet to osiągniemy, to czy będziemy szczęśliwi? Istnieją dwie szkoły mówiące o tym, co warto zrobić, by tak naprawdę poprawić jakość życia:

  • pierwsza z nich mówi nam o tym, że będąc świadomym tego, kim jesteś, możesz świadomie podejmować kroki, które przybliżą Cię do szczęśliwego życia;
  • druga z dróg z kolei mówi o tym, żeby wykorzystywać swoje różnice i podobieństwa w stosunku do innych. Dzięki takiej elastyczności będziesz mógł stworzyć przestrzeń do samorealizacji i życia w zgodzie ze sobą.

Trudno się nie zgodzić, że dla osiągnięcia szczęścia ważne są przede wszystkim dwa kluczowe aspekty: życie w zgodzie ze sobą oraz odkrycie swojego przeznaczenia, czyli dharmy.

Życie w zgodzie ze sobą – czy to możliwe?

Pierwszym krokiem do pełnego zadowolenia jest życie w zgodzie ze sobą. Co to tak naprawdę oznacza? Jak postępować i co robić, aby dotrzeć do tego stanu?

Zacznijmy od początku. Pamiętaj, że nie ma nic złego w tym, że nie wiesz, jak żyć w zgodzie ze sobą. Uświadom sobie, że Twoje życie to ciągły rozwój. Może podejmowałeś już różne próby, by je poprawić? Nawet jeśli po drodze w poszukiwaniu własnej ścieżki zawracasz lub gubisz się – traktuj to, jak cenną lekcję!

W osiągnięciu stanu zadowolenia z życia pomocne będzie pamiętanie o tym, jakie są Twoje podstawowe wartości. Pamiętaj, by postępować w zgodzie z nimi. Nie musisz niczego robić w taki sposób, jak robią to inni. Rób to po swojemu, w zgodzie ze swoimi wartościami. W naszej podróży nie możemy zapominać, o tym by celebrować małe sukcesy i dać sobie czas na odpoczynek. Oczywiście takie cechy takie jak: upartość, wytrwałość, cierpliwość i wiara w siebie są bardzo przydatne, ale nie bój się czasami odpuścić i zmienić trasę, gdy czujesz, że jest to konieczne. Ważną rolę odgrywa również ciągły rozwój i pozwolenie sobie na bycie uczniem. Nie musisz być ekspertem, by zacząć robić coś, co przyda się innym i będzie Cię spełniać. Zaufaj sobie i podążaj za własnymi marzeniami.

Warto również zaakceptować nie tylko swoje sukcesy, ale również błędy i niepowodzenia. To dzięki temu zyskujesz szansę na świadome i przyjemne życie w zgodzie z samym sobą.

Czym jest dharma?

Mówiąc najprościej dharma to pojęcie, które określa nasze przeznaczenie i cel, z którymi pojawiliśmy się na świecie. Dharma warunkuje to, dlaczego przyszliśmy na ziemię. Jest to przesłanie, jakie przekazujemy światu w swoim działaniu. Należy pamiętać, że każdy z nas ma bardzo indywidualne przeznaczenie. Co ważniejsze, nie da się go ograniczać tylko do kariery i bardzo przyziemnych działań. Dharma to również to, jak działamy, jak realizujemy się w pomocy dla innych.

Nasze przeznaczenie związane jest przede wszystkim z naszymi:

  • myślami,
  • kreatywnością,
  • oraz z całą podróżą do odkrywania siebie i realizowania naszej misji.

Dharmą nazwiemy również te wszystkie rzeczy, które nas cieszą. Być może są czynności na myśl, o których czujesz podekscytowanie i cieszysz się, że możesz je robić? To właśnie Twoja dharma! Oczywiście mało kto od razu będzie wiedział, jakie jest jego przeznaczenie.

Odkrywanie własnej ścieżki musi polegać na ciągłym poszukiwaniu i próbowaniu. To nieustanna droga, w której trakcie wiele razy upadniesz, czy się zniechęcisz. Ważne jest jednak, by wyciągać wnioski i się nie poddawać. Wiem, że każdy z nas w tym Ty zasługuje, by żyć w zgodzie ze sobą, a Twoje przeznaczenie szuka Cię tak samo mocno, jak Ty. Życzę Ci wspaniałego życia piękna Duszo!

Autorką artykułu jest Justyna Połeć. Certyfikowany nauczyciel Hatha Jogi. Swoją wiedzę zdobywała w Indiach, jak również przez lata praktyki w Polsce, Tajlandii, na Bali i w Portugalii. Chociaż z wykształcenia jest prawnikiem, zmieniła swoją ścieżkę i postanowiła uczyć jogi, ajurwedy oraz pracy z kobiecą energią. Justyna poprzez jogę uczy budować wewnętrzną i zewnętrzną siłę.  W sieci znana jest jako Justeliciousx.