Kontrola parametrów wody

kluczem do dobrego smaku i bezpiecznego użytkowania sprzętu

Czy tak samo przygotowana kawa może smakować inaczej w różnych lokalizacjach?

Oto historia Błażeja Walczykiewicza - autoryzowanego trenera Speciality Coffee Association programu Coffee Skills, współwłaściciela palarni kawy KAFAR i certyfikowanego baristy.

Pamiętam jakby to było wczoraj! Jak bardzo byłem zdziwiony, kiedy zdałem sobie sprawę, że ta sama sprzedawana przeze mnie kawa,  smakowała zupełnie inaczej w dwóch miastach oddalonych od siebie o 20 km.

Był rok 2011. Pracowałem wówczas dla jednej z największych polskich palarni kawy jako przedstawiciel handlowy i opiekun klienta. Moim zadaniem była sprzedaż̇, opieka nad jakością̨ oferowanej kawy serwowanej u klienta i dbałość o wspólne relacje.

Pomimo tego, że wspomniana powyżej kawa, była przygotowana na tym samym ekspresie ciśnieniowym, z wykorzystaniem takiego samego młynka żarnowego i tych samych parametrów parzenia takich jak ilość́ zmielonej kawy, ilość́ przygotowanego espresso czy czas jego ekstrakcji, smakowała diametralnie inaczej. Zadziwiająca była dla mnie różnica sensoryczna! W jednym miejscu kawa była słodka, intensywna w smaku i aromacie, gładka w swej teksturze. Miała długi, przyjemny i równie gładki posmak jak i smak. Kawa ta wyraźnie przypominała mi czekoladę̨ z suszonymi owocami. Nic tylko pić! W drugim lokalu ta sama kawa miała niską intensywność́, była jakby bez wyrazu, przeważała w niej gorycz i cierpkość́, a posmak pomimo, że był długi, przypominał raczej coś chemicznego, drażniącego i sprawiał, że chciałem od razu wypić́ szklankę̨ wody by usunąć́ to przykre odczucie.

Nie dawało mi to spokoju, a że z natury jestem dociekliwy zadałem sobie trud i zacząłem o to pytać́ zarówno moich bardziej doświadczonych kolegów z firmy jak i obu klientów, u których piłem kawę. Zastanawiałem się skąd takie różnice w smaku. Pytałem głośno jak to się dzieje, że ta sama kawa, przygotowana w ten sam sposób, w wykorzystaniem tych samych urządzeń́ może tak bardzo różnić się w smaku? Jakże zdziwiony byłem, kiedy właściciel jednego z lokali, powiedział, że powodem jest skład wody z jakiej kawa jest przygotowywana. Miałem szczęście, że na niego trafiłem. Pan Grzegorz był właścicielem firmy zajmującej się sprzedażą systemów filtracji wody dla przemysłu i jednocześnie sam wyposażył swój lokal w zaawansowany, wielostopniowy system oczyszczania wody.

Dostałem wówczas od niego najprostsze urządzenie do pomiaru stopnia mineralizacji wody - konduktometr. Mając wykształcenie z nauk ścisłych od razu odświeżyłem swoją wiedzę z chemii wody by móc lepiej zrozumieć w jaki sposób właściwości fizyko-chemiczne wody wpływają na smak i jakość kawy, jak reagują z materiałami, z których wykonany jest ekspres ciśnieniowy, a przede wszystkim w jaki sposób je mierzyć.

Tak zaczęła się moja przygoda z kontrolą właściwości fizyko-chemicznych wody, której używamy do przygotowywania kawy.

Mając świadomość na ile istotna jest woda, z którą pracujemy w kawiarni warto kontrolować poniższe jej właściwości:

  • przewodność elektrolityczna oznaczająca w przybliżeniu stopień jej mineralizacji
  • odczyn wody: neutralny, zasadowy lub kwasowy, a więc jej pH
  • twardość ogólna (GH)
  • zdolność buforowa często tożsama z twardością węglanową (KH)

Regularność pomiarów tych właściwości pozwala na dobór odpowiedniego systemu filtracji wody. Pozwala również na kontrolę sprawności filtrowanej już wody dając nam jednocześnie informację w jaki sposób  wpłynie ona na smak przygotowywanej kawy oraz jak będzie oddziaływać na urządzenia takie jak ekspres ciśnieniowy czy przelewowy.

Błażej Walczykiewicz - autoryzowany trener Speciality Coffee Association

BRITA_Błażej_Walczykiewicz_800x800

Chemia wody jest bardzo ważnym elementem edukacji specjalistów zajmujących się kawą. 

Przeczytaj więcej w artykule pod linkiem